Specjalista medyczny MD

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z MD)
Specjalista medyczny MD
Producent Industrial Automaton
Typ Droid medycznySpecjalista medyczny MD to seria jedenastu modeli droidów medycznych wyprodukowanych przez korporację Industrial Automaton.

Charakterystyka

Wszystkie egzemplarze Emdee były produkowane w fabrykach Industrial na księżycu Telti.

Z wyglądu specjaliści medyczni przypominali swojego poprzednika 2-1B. W przeciwieństwie do nich mieli jednak ręce bardziej podobne do ludzkich oraz izolowaną powłokę wprowadzoną dla ochrony delikatnych mechanizmów wewnątrz robota. W większym stopniu uzależniono je jednak od głównego komputera szpitala i praktycznie w ogóle nie mogły działać samodzielnie. Pomimo dużego podobieństwa z zewnątrz każdy z dziesięciu modeli miał inną specjalizację, a co za tym szło inne wyposażenie.

Modele MD

MD-0

MD-0 to jednostka o specjalizacji diagnostycznej badająca objawy i identyfikująca choroby na podstawie własnej bazy danych. Delikatne ręce droida z przeciwstawnymi kciukami wyposażono w termometr, skaner rentgenowski, czujniki obrazu dla rezonansu magnetycznego, a także wskaźniki diagnostyczne. Czasem MD-0 był zaopatrywany w rozpoznawczy wzorzec analityczny do diagnozowania odchyleń psychicznych.

MD-1

MD-1 był jednostką pracującą jako technik laboratoryjny w korporacjach parających się genetyką. Jego oprogramowanie miało opisane najnowsze osiągnięcia z dziedziny pracy. Dzięki temu mógł pracować nad izolacją patogenów, neutralizacją trucizn czy opracowywanie nowych szczepionek, ale tylko pod kontrolą lekarza z krwi i kości.

MD-2

MD-2 pracował jako anestezjolog. W obu jego dłoniach znajdowały się maski oddechowe. Egzemplarze z tego modelu Emdee były ekspertami w zakresie gazów anestezjologicznych odpowiednich dla poszczególnych ras. MD-2 potrafił lokalizować czynniki odurzające i zajmować się chorobami skóry.

MD-3

MD-3 był farmaceutą i przygotowywał lekarstwa zgodnie z recepturą przygotowaną przez lekarza. Zdarzało się, że Huttowie trzymali osobiste MD-3 odpowiedzialne za produkcję narkotyków takich jak błyszczostym czy lesaj.

MD-4

MD-4 spełniał rolę mikrochirurga. W praktyce na ogół zastępowano go bardziej wszechstronnym 2-1B. Mikroskopijnej wielkości wysięgniki, w które wyposażono MD-4 służyły do bardzo ostrożnych i dokładnych zadań podczas operacji.

MD-5

MD-5 był najbardziej rozpowszechnionym modelem z rodziny MD. Idealnie spełniał swoje zadania na pokładach statków towarowych pokonujących duże odległości. Miał zdolności pozwalające leczyć większość przypadłości, jednak nie posiadał wiedzy odpowiedniej do operacji chirurgicznych i cyborgizacji żywych istot. Nieco pomniejszona wersja MD-5 bez nóg, za to z repulsorowym napędem na ogół służyła na pokładach statków, na których brakowało wolnej przestrzeni.

MD-6 i MD-7

MD-6 był kontynuacją dochodowej linii MD. Ten model został wyprodukowany z myślą o potrzebach Imperium. MD-7 to kolejna z jednostek medycznych produkcji Industrial Automaton. Specjalizowała się w urazach powypadkowych.

MD-8 i MD-9

Zarówno MD-8, jak i MD-9 były tylko egzemplarzami prototypowymi sprzedawanymi tylko i wyłącznie odbiorcom prywatnym.

MD-10

MD-10 to ostatni znany model MD, który został wprowadzony dopiero w czasach Nowej Republiki. Jego przeznaczeniem była praca jako asystent lekarza o określonej specjalizacji. Producent stworzył wersję pomagające kardiologom, neurologom, położnikom i dentystom. Jako, że linia MD była bardzo dochodowa dla Industrial Automaton, korporacja planowała wypuszczenie kolejnych droidów medycznych z tej serii.

Źródła