Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Misja Jedi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Logotyp Misja Jedi.jpg
Misja Jedi
Jedi Quest
Scenariusz: Ryder Windham
Ilustracje: Pop Mhan
Informacje wydawnicze
Oryginalny wydawca
i okres wydawania:
Dark Horse Comics
12 września - 12 grudnia 2001
Polski wydawca
i okres wydawania:
Egmont Polska
4 grudnia 2012
(w SWK - wydanie specjalne 4/2012)
Typ serii: Miniseria
Ilość zeszytów: 4
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era upadku Republiki
Czas akcji: 28 BBY


Misja Jedi (Jedi Quest) to czteroczęściowa historia komiksowa opowiadająca o losach Obi-Wana Kenobiego i jego młodego padawana, Anakina Skywalkera, cztery lata po wydarzeniach ukazanych w filmie Mroczne widmo. Jest ona częścią serii opowiadań wydawanych w latach 2000-2001 o tym samym tytule. Seria składa się z czterech komiksów wydawanych przez Dark Horse Comics od 12 września do 12 grudnia 2001 roku. W Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Egmont Polska w piętnastym numerze wydania specjalnego Star Wars Komiks 4 grudnia 2012 roku. Za scenariusz i rysunki odpowiadają Ryder Windham i Pop Mhan, a za polskie tłumaczenie Jacek Drewnowski.

Opis

Akcja komiksu Misja Jedi rozgrywa się 28 lat przed zniszczeniem pierwszej Gwiazdy Śmierci. Anakin Skywalker, główny bohater tej historii, ma trzynaście lat. Od czterech lat szkoli się na Jedi, najpierw pod okiem Qui-Gona Jinna, a później Obi-Wana Kenobiego. Młody Skywalker dopiero wkracza na drogę, która najpierw doprowadzi go do chwały, a następnie do upadku. Na razie, jeśli chce zostać rycerzem, musi słuchać nauk mistrza, a co ważniejsze, pokonać własne lęki. Temu celowi służy ukazane w komiksie ćwiczenie. Po latach podobne zadanie będzie miał do wykonania syn Anakina Luke, gdy na polecenie Yody wejdzie do ciemnej jaskini (Imperium kontratakuje). To przełomowy moment treningu, równie ważny, jak budowa miecza świetlnego. Anakin tworzy swój miecz i przechodzi wspomniane ćwiczenie na planecie Ilum, która znajduje się w Nieznanych Regionach. Po powrocie Rada Jedi przydziela młodemu adeptowi i jego mistrzowi Obi-Wanowi zadanie eskortowania statku Colicoidów, lecącego przez obszary, na których grasuje groźny pirat Krayn. Ma się rozumieć, kosmiczne piractwo pojawiło się w galaktyce już wiele tysięcy lat wstecz, niemal równocześnie z podróżami międzygwiezdnymi. Liczni uprawiający ten proceder osobnicy kierowali się rozmaitymi kodeksami honorowymi, lecz dla Krayna jedyną zasadą jest własny zysk. Jednym ze źródeł owego zysku są niewolnicy, których pirat porywa podczas najazdów na osady, i napaści na statki. Anakin, który na Tatooine sam był niewolnikiem, miał już wcześniej okazję zetknąć się z budzącymi dreszcz efektami jego działalności.

Zeszyty wchodzące w skład serii

Wydania zbiorcze

Galeria okładek

Ciekawostki

  • W książce Jedi Quest: Path to Truth, której fabuła pokrywa się z komiksem, Rashtah pojawia się jako Wookiee z przepaską na jednym oku, chociaż w komiksie jej nie posiada.

Recenzje


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!