Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Pius Dea

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Pius Dea to religijny kult, który w latach 11987 - 10966 BBY stał się obowiązującym wyznaniem na terenie całej Republiki.

Opis

O zasadach wiary Pius Dea nie wiadomo praktycznie nic poza tym, że zezwalała, a nawet nakazywała, eliminowanie ze społeczeństwa wszystkich jej przeciwników. Można wszakże przypuszczać, że religia ta nie kwestionowała istnienia Zakonu Jedi, choć z pewnością jego członkowie musieli podporządkować się pod jej doktryny.

Historia

Nieznana jest data narodzin Pius Dea. W 11987 BBY, jeden z jego zwolenników, niejaki Contispex I, podstępem został Najwyższym Kanclerzem Republiki. Z miejsca ustanowił kult religią obowiązującą.

Contispex postawił sobie za punkt honoru oczyszczenie galaktyki ze wszelkich istot wyznających inną wiarę, nawet jeżeli zamieszkiwały one terytoria niezależne, takie jak Zewnętrzne Rubieże. Ogłosił powołanie przeciw nim masowych krucjat, na które składały się wszystkie dostępne siły zbrojne.

Po tysiącleciu, podczas którego władzę na fotelu kanclerza dalej sprawowały podobne Contispeksowi osoby, Republika w niewyjaśnionych okolicznościach przestała być państwem wyznaniowym, co równocześnie zakończyło wszelkie trwające krucjaty. Niemniej jednak urazy pomiędzy mieszkańcami Jądra, a Rubieży dawały o sobie znać jeszcze wiele lat później.

Ciekawostki

  • Pius Dea to po łacinie Posłuszny Bogini, co może sugerować, że istotą tej religii było oddanie jakiemuś bóstwu płci żeńskiej.
  • Pius Dea to prawdopodobnie nawiązanie do katolickiej kontrowersyjnej organizacji Opus Dei i papieża, który ją powołał - Piusa XII.
  • Mitologiczną patronką Rzymu jest bogini Bona Dea.

Źródła