Pojedynek na II Gwieździe Śmierci

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Pojedynek na II Gwieździe Śmierci
Miejsce II Gwiazda Śmierci
Data 4 ABY
Konflikt zbrojny
Przyczyny Próba przeciągnięcia Luke'a na ciemną stronę.
Wynik Vader powraca na stronę światła i zabija imperatora.
Uczestnicy
Broń
Miecz świetlny Luke'a Skywalkera
Ofiary
Anakin Skywalker
  • Darth Vader
  • Sheev PalpatinePojedynek na II Gwieździe Śmierci to walka stoczona podczas bitwy o Endor pomiędzy Darthem Vaderem, a jego synem. Pojedynek był wynikiem prób przeciągnięcia młodego Skywalkera na ciemną stronę przez Dartha Sidiousa. Pojedynek zakończył się śmiercią imperatora Palpatine'a i nawróceniem Anakina na jasną stronę.

Historia

Przyczyny

"A więc mój ojciec umarł naprawdę."
— Luke Skywalker do Vadera.

W roku 4 ABY Luke poleciał na Dagobah, żeby dokończyć szkolenie i dowiedział się od umierającego Yody, że podczas pojedynku na Bespinie, Vader powiedział mu prawdę - naprawdę był ojcem Luke'a. Dowiedział się także, że aby zostać Jedi, musi pokonać Vadera. Po wydarzeniach na Endorze młody Skywalker pożegnał się ze swoją siostrą, Leią i udał się na Gwiazdę Śmierci. Tam spotkał się ze swym ojcem. Mroczny Lord Sithów myślał tylko o swoim zadaniu doprowadzenia syna do imperatora. Rozpoczęła się krótka rozmowa, pod koniec której Jedi stwierdził, że Anakin Skywalker naprawdę umarł, tak jak mówił duch Obi-Wana. Vader doprowadził Luke'a do imperatora, aby przeciągnąć go na ciemną stronę, nie przeczuwając, że w planach Palpatine'a młody Skywalker miał w rzeczywistości zastąpić swojego ojca.

Przebieg pojedynku

Odkupiony Anakin umiera.

Po wejściu do sali przywódcy Imperium, Luke początkowo nie odzywał się do Sidiousa, który mówił mu o nieuniknionej porażce Sojuszu, śmierci przyjaciół i wielkiej potędze Luke'a pełnego gniewu i nienawiści. Na dowód tego kazał moffowi Jerjerrodowi strzelać superlaserem stacji bez ograniczeń. Jedi zdenerwował się i zaatakował Sitha swoim mieczem, lecz Vader zdążył obronić mistrza. Rozpoczęła się walka. Ścierali się, aż Luke odepchnął ojca na dół. Zadowolony Palpatine kazał mu poddać się nienawiści, ale Luke na to wyłączył miecz. Vader stwierdził, że Obi-Wan dobrze go wyszkolił, a jego syn odparł, że nie będzie z nim walczył. Sith stwierdził, że tylko głupiec opuszcza broń i zaatakował młodego Skywalkera. Ten ponownie odpalił swój miecz świetlny. Po kilku kolejnych ciosach, Luke wykorzystując skok Mocy, odskoczył na wyższą platformę. Zaczęła się kolejna wymiana zdań. Luke znowu powiedział, że wyczuwa w ojcu dobro i konflikt. Ten odpowiedział, że nie ma żadnego konfliktu. Młody Skywalker stwierdził, że poprzednio też nie umiał go zabić. Vader powiedział synowi, że lekceważy potęgę ciemnej strony. Skywalker został zaatakowany rzuconym przez ojca mieczem i spadł pod platformę na której walczyli. Ojciec i syn znów rozmawiali o sobie nawzajem. Luke oświadczył, że nie będzie walczył, a Vader kusił go do przejścia na ciemną stronę mówiąc, że tylko tak uratuje przyjaciół. Wyczuł, że łączą go z nimi silne więzi, a szczególnie z siostrą. Wyczuwszy, że Luke ma siostrę, Mroczny Lord Sithów powiedział synowi, że skoro on nie przejdzie na ciemną stronę, to może Leia to uczyni. Na to rozwścieczony Jedi z całym gniewem skoczył na ojca i po serii agresywnych ciosów pozbawił go ręki. Zadowolony Darth Sidious pochwalił Skywalkera mówiąc, że nienawiść uczyniła go potężnym. Zachęcał go do zabicia ojca i zostania jego nowym uczniem. Luke zdecydowanie odmówił, stwierdzając, że nigdy nie przejdzie na ciemną stronę, bo jest Jedi jak kiedyś jego ojciec. Na potwierdzenie słów odrzucił miecz. Wtedy Palpatine postanowił zabić Skywalkera błyskawicami Mocy. Ten upadł, ponieważ nie umiał się bronić przed tą techniką. Vader wstał i stanął obok swojego mistrza. Luke w męczarniach błagał ojca o pomoc. Darth Vader widząc, że syn miał siłę odrzucić mrok, postanowił wrócić na jasną stronę i kiedy młody Jedi miał już umrzeć, Anakin chwycił Sidiousa żelaznym uściskiem swoich mechanicznych dłoni i wrzucił go do szybu. Niestety aparatura podtrzymująca życie cyborga została uszkodzona błyskawicami, uniemożliwiając dalsze utrzymywanie funkcji życiowych.

Skutki

Duchy Mocy.

Po wygranym pojedynku młody Skywalker zaczął uciekać z ojcem, który ostatkiem sił poprosił, by Luke zdjął mu maskę, ponieważ chociaż raz chciał spojrzeć na syna własnymi oczyma. Kiedy Jedi spełnił prośbę ojca, ten poprosił syna, aby powiedział siostrze, iż miał rację. Po tych słowach położył się i zmarł. Młody Skywalker zabrał jego ciało na Endor i spalił je według starożytnego zwyczaju Jedi. Po wygranej przez Rebelię bitwie, podczas świętowania zwycięstwa w wiosce Ewoków ukazał się duch odkupionego Anakina w towarzystwie zjaw Yody i Kenobiego.

Źródła