Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Porg

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Porg.png
Porg
Planeta pochodzenia: Ahch-To[1]
Kolor piór:
  • Brązowe
  • Białe
Kolor oczu: CzarnePorgi były gatunkiem niewielkich latających zwierząt występujących na planecie Ahch-To. Zamieszkiwały klify na wyspie, na której znajdowała się pierwsza świątynia Jedi. Zakładały tam też gniazda i nie stroniły od kontaktu z rasami humanoidalnymi.

W roku 34 ABY kilka z porgów weszło na pokład Millennium Falcona i opuściło rodzimą planetę w towarzystwie Rey i Chewbacci.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Porgi zostały stworzone na potrzeby filmu Ostatni Jedi, który miał swoją premierę 15 grudnia 2017 roku. Po raz pierwszy zostały ukazane na materiale zza kulis tworzenia filmu, jaki został upubliczniony podczas imprezy D23 15 lipca tego samego roku. Pięć dni później na oficjalnej StarWars.com ukazał się wywiad z Pablo Hidalgo, w którym członek Lucasfilm Story Group udzielił dodatkowych informacji na temat tych zwierząt.[2]

Ciekawostki

  • Bezpośrednią przyczyną wprowadzenia do "Ostatniego Jedi" porgów była obecność na Skellig Michael (gdzie kręcono sceny rozgrywające się na Ahch-To) maskonurów. Ten gatunek ptaków jest pod ochroną, jego przedstawicieli nie można było więc wywieźć na czas zdjęć, a usuwanie ich z nagrań podczas późniejszej obróbki byłoby pracochłonne. Z tego powodu zdecydowano się stworzyć porgi, które "zakryły" maskonury.
  • Wygląd stworzeń opracował Jake Lunt Davies, który inspirował się maskonurami, fokami i mopsami.[3]

Przypisy

Źródła