Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Sha'kel

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Shakel.jpg
Sha'kel
Data i miejsce śmierci: 25 ABY
Rasa: Yuuzhanin Vong
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Żółte
Przynależność: Imperium Yuuzhan Vongów
Sha'kel to yuuzhański dowódca niewolniczego statku Tsam P'ah, który brał udział w bitwie o Artorias w początkowej fazie wojny z Yuuzhan Vongami.

Biografia

Sha'kel był dowódcą jednego z wielu niewolniczych statków w armadzie Yuuzhan Vongów, która przypuściła szturm na galaktykę w 25 ABY. Jego okręt, Tsam P'ah, został przydzielony do inwazji na pokojową planetę Artorias na Zewnętrznych Rubieżach, gdzie nadleciał wraz z okrętami Koros-Strohna, Kor Chokk, Miid ro'ik oraz statkami zwiadowczymi. Podczas oblężenia stolicy planety, Tsam P'ah wylądował na powierzchni, zabierając setki niewolników, w tym również członków królewskiej rodziny. Po udanym ataku, dowódca Sha'kel rozkazał jednemu ze swoich wojowników przyprowadzić królową planety, Ninę Galfridian.

Okazało się, że wojownik przyprowadził córkę królowej, księżniczkę Kaye Galfridian, która wyróżniła się podczas naziemnej bitwy, zabijając jednego z yuuzhańskich agresorów. Sha'kel oznajmił, że ma usiąść i zjeść przygotowane owoce, po czym wyjaśnił, że to nie jest zaproszenie, lecz rozkaz, a Kaye wciąż pozostaje jego niewolnicą. Stwierdził, że uczył się języka wspólnego i chciałby potrenować, a następnie zapytał się jej czy doświadczyła bólu. Wzburzona księżniczka wygarnęła mu, że Yuuzhan Vongowie zniszczyli wszystko, co znała, lecz Sha'kel zmienił temat i wspomniał o jej czynie na powierzchni planety. Uznał to za niewiarygodne, iż mała ludzka istota mogła zabić potężnego yuuzhańskiego wojaka.

Na pytanie księżniczki, dlaczego Yuuzhan Vongowie zniszczyli jej rodzinną planetę, dowódca Tsam P'aha odpowiedział, iż wcale jej nie zniszczyli, a jedynie przekształcili do swoich potrzeb. Oznajmił, że galaktykę trzeba oczyścić z wszelkich przejawów bluźnierstw, jakimi są między innymi automaty oraz wspomniał o szerzeniu yuuzhańskiej wiary. Następnie, niespodziewanie użył koralowego noża coufee, by zranić Kaye w prawe przedramię, po czym odesłał ją do reszty niewolników.

Jakiś czas później na Tsam P'ahu niewolnicy - pod przywództwem Kaye - zbuntowali się i rozpoczęli walkę z najeźdźcami. Sha'kel zginął, gdy Arbeloa obciął mu głowę.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!