Xexto/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Xexto
Planeta macierzysta: Troiken
Język: Xextese
Wzrost: 122 cm
Kolor oczu: Czarne
Kolor skóry: Biała
Xexto to rasa rozumna pochodząca z planety Troiken, gdzie żyli we wioskach na drzewach. Jednym z przedstawicieli tej rasy był Gasgano, który wziął udział w wyścigu Boonta Eve Classic. Xexto posługiwali się językiem zwanym xextese.

Wygląd

Xexto mieli 24 palce i 6 ramion (z których 2 używane były jako nogi). Ich oczy były przeważnie fioletowe, a ich skóra miała kolor od kredowobladego do bladożółtego. Mózg Xextonian był podzielony na dwie części, umieszczone w różnych częściach ciała. Jedna część znajdowała się w czaszce i kontrolowała ona prymitywne uczucia i podstawowe funkcje ciała, natomiast druga część, znajdująca się w klatce piersiowej, kontrolowała wyższe funkcje, takie jak twórcze myślenie i logika.

Historia

Rasa ta najprawdopodobniej została odkryta w czasach Starej Republiki około 17000 BBY przez Arkanian. A w tym czasie Xextonianie tworzyli luźno zorganizowanie plemienne społeczeństwo o gospodarce zbieracko-łowieckiej. Część populacji została przeniesiona na pobliską planetę o nazwie Quermia, gdzie genetycy rozpoczęli na nich nielegalne eksperymenty. Doprowadziły one do powstania nowego gatunku, Quermian. Ostatecznie genetyka zarzuciła swoje zainteresowanie tymi gatunkami, bojąc się gniewu Starej Republiki.

Quermianie, choć więksi od swoich protoplastów, mieli wiele wspólnych cech z Xexto. Obydwie rasy posiadały wydłużone szyje (dla spoglądania nad masami roślinności). Czasem (z wyłącznie socjologicznego punktu widzenia) obie rasy wolały ukryć swoje trzecie i czwarte ramiona pod odzieżą. Obie te rasy były zaawansowane technologicznie, gdy dołączyły do Republiki.

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Akademii Power of the Light Side. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Akademii.