Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Zaadja

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zaadja

Zaadja (zwana także Zaddja) to planeta zlokalizowana na Zewnętrznych Rubieżach w Sektorze Trilon. Planeta nie miała żadnego znaczenia strategicznego ani gospodarczego. Powierzchnia była pokryta górami i niewieloma równinami.

Podczas wojen klonów układ odłączył się od nękanej wewnętrznymi konfliktami Republiki i przystąpił do Separatystów. Geonosjanie zamienili dawną siedzibę Mandalorian w centrum produkcyjne droidów bojowych.

W roku 21 BBY przybyły tu oddziały Republiki dowodzone przez Obi-Wana Kenobiego, Anakina Skywalkera i Tohno. Ich zadaniem było zniszczenie placówki Separatystów. Anakin i jego mistrz dowodzili atakiem, który miał odwrócić uwagę sił przeciwnika od mistrzyni Tohno, która weszła niepostrzeżenie do bazy wroga i podłożyła ładunki wybuchowe. Niestety nie udało się jej uciec i zginęła w wyniku eksplozji centrum wroga. Dzięki tej akcji planeta przeszła z powrotem w ręce Republiki.

W roku 11 ABY na tę planetę przybyły oddziały szturmowców pod dowództwem generała Wessela. Ich celem było pojmanie Kira Kanosa, który podobno przebywał na tej planecie. Jak się okazało była to pułapka, w której zginęło wielu szturmowców.

Źródła