Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


908 Dywizja Szturmowców

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

908 Dywizja Szturmowców to jednostka, która służyła Nowemu Imperium Galaktycznemu.

Historia

Kwatera główna 908 na Borosk.

Zaraz po wojnie sithańsko-imperialnej, gdy Imperium zostało podzielone na dwie frakcje - jedną pod wodzą Roana Fela, Imperatora z dynastii Felów i drugą pod przywództwem Dartha Krayta oraz jego Nowego Zakonu Sithów, 908 Dywizja pozostała lojalna wobec Imperium Fela.

Jednostka stacjonowała na planecie Borosk, gdzie znajdowała się jej kwatera główna oraz była dowodzona przez kapitana Jareda Cassela, będącego bratem Gila Cassela, porucznika z 407 Dywizji.

Zniszczenie 908 Dywizji

Jeden ze szturmowców 908 zabity podczas szturmu na kwaterę dywizji.

W 137 ABY 908 Dywizja po przejściu na stronę Fela, miała zostać przetransportowana na Bastion, jednak nie było to możliwe, ponieważ jej transport został zniszczony. W wyniku tego jednostka nie mogła wycofać się z planety. W międzyczasie 407 dostała od Rady Moffów i Morlisha Veeda rozkaz zniszczenia 908. Operacją dowodził Lord Sithów Darth Maleval, który nakazał wybić zbuntowaną dywizję do ostatniego człowieka. W końcu kwatera główna jednostki została zaatakowała przez 407 i mimo ciężkiego oporu ostatecznie została zdobyta, natomiast wszyscy żołnierze z 908 zginęli. Jedynym ocalałym z pogromu był dowódca dywizji, Jared, który został oszczędzony przez Malevala, aby mógł go zabić Gil Cassel. Porucznik 407 odmówił jednak wykonania rozkazu Sitha, w wyniku czego zginął zarówno on, jak i jego brat.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!