Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


407 Dywizja Szturmowców

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

407 Dywizja Szturmowców to jednostka, która służyła Nowemu Imperium Galaktycznemu. W jej skład wchodziła m.in. Drużyna Joker, będąca częścią Kompanii C 9 Batalionu. Jednostka była dowodzona przez porucznika Gila Cassela oraz sierżanta Rana Harkasa.

Historia

Wojna sithańsko-imperialna

Drużyna Joker na Botajef, chwilę po zabiciu Veveca.

W 127 ABY 407 Dywizja brała udział w wojnie sithańsko-imperialnej, gdzie walczyła na Botajef z wojskami Mandalorian (pod przywództwem ówczesnego Mandalora Chernana Ordo), którzy zostali wynajęci przez Sojusz Galaktyczny. W bitwie uczestniczyła również Drużyna Joker, którą dowodził sierżant Ran Harkas. Podczas bitwy Chernan wysłał Hondo Karra do centrum łączności. W momencie wykonywania zadania Hondo postanowił przebrać się w zbroję szturmowca, do czego namawiał również swojego kompana, który jednak się na to nie zgodził. Po chwili Vevec został zastrzelony przez członka Drużyny Joker, Vaxa Potorra, natomiast Mandalorianin Hondo dzięki przebraniu uratował swoje życie i został wcielony do drużyny.

Podział Imperium Galaktycznego

Zaraz po wojnie sithańsko-imperialnej, gdy Imperium zostało podzielone na dwie frakcje - jedną pod wodzą Roana Fela, Imperatora z dynastii Felów i drugą pod przywództwem Dartha Krayta oraz jego Nowego Zakonu Sithów, 407 Dywizja przysięgła swoją lojalność Mrocznemu Lordowi Sithów.

W 137 ABY cała dywizja stacjonowała na planecie Yinchorr, gdzie od momentu zakończeniu wojny sithańsko-imperialnej w 130 ABY znajdowała się jej kwatera główna.

Zniszczenie 908 Dywizji na Borosk

Bitwa o Borosk.
W tym samym roku 407 dostała od samej Rady Moffów i Morlisha Veeda rozkaz udania się na planetę Borosk, gdzie miała misję zlikwidowania 908 Dywizji Szturmowców, która pozostała lojalna wobec Imperium Fela. Na czele ataku na siedzibę 908 stała Drużyna Joker, natomiast naczelne dowództwo nad operacją sprawował Lord Sithów Darth Maleval, który nakazał wybić zdradziecką jednostkę do nogi. Bitwa o Borosk trwała dwa dni i mimo ogromnego oporu ze strony wrogiej dywizji, została ostatecznie wygrana przez siły Krayta. Jednak podczas szturmu na kwaterę główną 908 zginęli między innymi Vax Potorr (od miny) i Jes Gistang (od trafienia w dodatkową baterię do jej miotacza).

Jedynym pojmanym członkiem 908 był brat Gila Cassela - Jared. Maleval chciał, aby porucznik zabił swojego brata, jednak Cassel odmówił wykonania rozkazu, w wyniku czego życie stracił zarówno on, jak i jego brat. Wtedy też Sitha zaatakował członek Drużyny Joker, Hondo Karr, którego atak został odparty. Gdy Maleval chciał zabić Hondo, Anson Trask zabił Lorda Sithów kilkoma strzałami z blastera w plecy. Po misji na Borosk w Drużynie Joker pozostali jedynie Trask i Ran Harkas, jednak jednostka została szybko odbudowana, a Anson został awansowany do stopnia kaprala.

Zwiad na Ossusie

Członkowie 407 na Ossusie.

Później Drużyna Joker z rozkazu Dartha Stryfe'a została wysłana na planetę Ossus w celu zbadania, czy w Prakseum Jedi nie przebywają jacyś ocalali rycerze. W wyprawie wzięli udział między innymi Ran Harkas i Anson Trask. Początkowo nikogo nie znaleźli i zameldowali lordowi Sithów, że nikogo nie ma na planecie. Jednak Stryfe nadal wyczuwał tam Jedi, w wyniku czego żołnierze z Dywizji 407 kontynuowali przeszukiwanie Ossusa. W końcu jeden ze szturmowców natknął się na Shado Vao, który dzięki sztuczce myślowej przekonał go, że na planecie nie ma nikogo i trzeba wracać. Gdy ostatni z patroli 407 powrócił na Gwiezdny Niszczyciel stacjonujący nad Ossusem, Stryfe nakazał zbombardować starą świątynię Jedi.

Dewastacja na Da Soocha

Żołnierze 407 na księżycu Napdu.

W 138 ABY 407 Dywizja brała udział w operacji na planecie Da Soocha i jej księżycu Napdu, gdzie była częścią Pierwszego Sithańskiego Oddziału Uderzeniowego. Siły imperialne z rozkazu Dartha Azarda zatruły wody Da Soocha śmiertelnymi toksynami oraz zniszczyły świątynię Huttów Maya Armus na Napdu. Chwilę po bombardowaniu orbitalnym świątyni, Azard nakazał wysłać szturmowców na księżyc w celu odnalezienia i zabicia wszystkich ocalałych i rannych. W akcji brała udział Drużyna Joker, w której skład wchodzili sierżant Ran Harkas oraz kapral Anson Trask. Ostatecznie, mimo komentarzy Traska na temat etyki działań Sithów, żołnierze 407 Dywizji wykonali swoje zadanie.

Atak na Ukrytą Świątynię

W tym samym roku 407 brała udział w ataku na Świątynię Jedi na planecie Taivas, gdzie była częścią sił lądowych pod przywództwem Moffa Geista. Wojska imperialne miały walczyć tam z połączonymi siłami Imperium Fela i resztek Sojuszu Galaktycznego oraz ocalałymi Jedi. Po wstępnym bombardowaniu orbitalnym, które okazało się nieskuteczne ze względu na wysokie klify i silne pole magnetyczne planety, dowództwo nakazało Geistowi poprowadzić do ataku siły lądowe przeciwko oczekującym na nich rycerzom Jedi.
Drużyna Joker na Taivas, chwilę po śmierci sierżanta Harkasa.
W natarciu na świątynię była obecna również Drużyna Joker kierowana przez Rana Harkasa; wydzielono z niej także Zespół Besh, którego dowódcą został doświadczony szturmowiec, kapral Trask. Gdy grupa uderzeniowa zbliżała się coraz bliżej świątyni, bitwa stawała się coraz bardziej zażarta, w wyniku czego zginął sierżant Harkas. Wtedy dowództwo nad Drużyną Joker przejął Anson, który zebrał jej resztki i poprowadził do dalszego ataku. Gdy świątynia została zniszczona, na polu bitwy pojawiła się flota Bastionu i Sojuszu Galaktycznego, która przybyła wspomóc walczących Jedi. Zadała ona armii Geista ciężkie straty. Ostatecznie bitwa została wygrana przez siły Krayta, jednak większości wojsk sojuszu udało się wycofać.

Znani członkowie

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!