Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dziedzictwo 16: Smocze szpony, część 3

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Claws of the Dragon03.jpg
Dziedzictwo 16: Smocze szpony, część 3
Scenariusz John Ostrander
Rysunki Jan Duursema
Tytuł oryginalny Legacy 16: Claws of the Dragon, Part 13
Wydanie polskie Egmont
16 marca 2009
Wydanie USA Dark Horse Comics
12 września 2007
Okładka Travis Charest
Liczba zeszytów 3/6
Tłumaczenie Jacek Drewnowski
Liczba stron 22
Cena 2,99$
39,90 PLN (cały tom Smocze szpony)
Czas akcji 137 ABY


Dziedzictwo 16: Smocze szpony, część 3 to szesnasty zeszyt serii komiksów Dziedzictwo, trzeci miniserii Smocze szpony.

Streszczenie

Coruscant. Do pilnie strzeżonego apartamentu wielkiego moffa Morlisha Veeda wkrada się Morrigan Corde, agentka Nowemu Imperium. Rozmawia z moffem, który mówi jej, by wydostała Cade'a Skywalkera ze świątyni Sithów, a jeśli nie będzie mogła, to żeby go zabiła. Kobieta żąda od niego dwóch rzeczy - trzech tuzinów yuuzhańskich żuków, które Imperium jakiś czas wcześniej skonfiskowało Czarnemu Słońcu, oraz by w odpowiedniej chwili (na umówiony znak) wycofał swoje Predatory z rejonu świątyni. Veed zgadza się. Potem oferuje Morrigan by ta została z nim na noc, ale agentka rzuca jakąś kąśliwą uwagę i odchodzi.

Kantyna Rika, dolne poziomy planety-miasta. Jariah Syn i Deliah Blue odsłuchują w obecności Jool holowiadomość, jaką zostawił im wcześniej Cade (by odlecieli jego Mynockiem z planety i nie próbowali go ratować ze świątyni Sithów). Jariah chce tak postąpić, ale Deliah stanowczo protestuje, mówiąc, że muszą po niego wrócić, gdyż są mu coś winni. Ich kłótnię przerywa pojawienie się Chaka i Kee. Rosły Wookiee chce swój statek, Grinning Liar, z powrotem. Czarnoskóry mężczyzna odpowiada, że jakiś czas temu Rav wydał ich w ręce imperialnych gdy ci poszukiwali Skywalkera i że przy okazji zabrał im także ten statek. Mówi jednak, że jeśli chcą, mogą wziąć w zamian Mynocka. Deliah zgłasza sprzeciw, mówiąc że Mynock należy do Cade'a i ona także ma prawo decydować o statku. Oznajmia, że nie ruszy by odzyskać Grinning Liar z rąk Rava, dopóki nie wydostanie Cade'a z rąk Sithów. Wtedy do rozmowy wtrąca się Morrigan Corde, mówiąc, że ma plan. Wszyscy patrzą nieufnie na nieznajomą, którą po chwili przedstawia im Jool. Morrigan po kolei prezentuje informacje, jakie uzyskała o każdym z nich i wyznaje, że zależy jej na uwolnieniu Cade'a gdyż jest jego matką. Każe lecieć im Mynockiem pod wyznaczone koordynaty, by następnie wcielić w życie kolejną część planu.

Świątynia Sithów. Darth Krayt opowiada Cade'owi, że był kiedyś rycerzem Jedi A'Sharadem Hettem i służył jako generał podczas wojen klonów. Gdy nastąpił Rozkaz 66, Hett udał się na Tatooine i został mistrzem wojennym kilku klanów Tuskenów. Prowadził ich do walki z osadnikami, którzy zabierali im ziemie i wodę. Pewnego razu podążyli na skraj pewnej farmy. Tam A'Sharad Hett spotkał Obi-Wana Kenobiego, który powiedział Hettowi, że zboczył ze ścieżki Jedi i zatracił się w Ciemnej Stronie. Rozpoczęli pojedynek, podczas którego Kenobi odciął Hettowi rękę. Ludzie Pustyni, widząc porażkę swego wojennego lorda, odeszli. A'Sharad poprosił, by Obi-Wan go zabił, jednak mistrz Jedi go oszczędził, mówiąc, by odleciał z Tatooine i postarał się wrócić na ścieżkę światła.

Gdy skończył opowieść, Krayt wyjaśnił, że farma, na skraju której toczył pojedynek z Kenobim, należała do Larsów i na niej wychowywał się malutki Luke Skywalker, potomek Anakina Skywalkera, u boku którego zresztą walczył w wojnach klonów. Cade wysłuchuje całej historii, ale w pewnym momencie pozwala sobie na jakąś złośliwą uwagę w kierunku Mrocznego Lorda Sithów, za co zostaje skarcony przez Darth Talon, która mówi, żeby zwracał się do Imperatora z należytym szacunkiem. Wtedy to Cade pokazuje swoje umiejętności i potężnym pchnięciem Mocy unieszkodliwia Twi'lekankę. Mówi jej o swojej umiejętności - że w każdej istocie widzi słabe punkty, które może albo uzdrowić, albo rozsadzić, powodując śmierć. Krayt dodatkowo go podjudza, mówiąc że może mu pomóc opanować tą umiejętność do granic możliwości. Potem nakazuje mu uzdrowić Darth Talon i mianuje ją jego mistrzynią, której ma się słuchać. Cade zgadza się na przyjęcie nauk Sithów, nazywając Krayta mistrzem.

Ossus. Okolice prakseum Jedi przeszukują szturmowcy Nowego Imperium - między innymi Harkas i Anson Trask - w poszukiwaniu rycerzy Jedi. Nie znajdują nic i meldują o tym Darthowi Stryfe'owi, który czeka na Gwiezdnym Niszczycielu na orbicie. Mimo to Lord Sithów wciąż wyczuwa Jedi. Nie mylił się - w dawnej świątyni Jedi ukrywają się Shado Vao, K'Kruhk i Wolf Sazen.

Bohaterowie

Wydania zbiorcze

Linki zewnętrzne

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Dziedzictwo 16: Smocze szpony, część 3.
Dziedzictwo i Legacy II
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!