Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dziedzictwo 31: Wektor, część 12

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEGACY 31.jpg
Dziedzictwo 31: Wektor, część 12
Scenariusz John Ostrander
Rysunki Jan Duursema
Kolory Brad Anderson
Tytuł oryginalny Legacy 31: Vector, Part 12
Wydanie polskie 7 lutego 2011
Wydawnictwo Egmont
(w albumie Wektor: Tom 2)
Wydanie USA 31 grudnia 2008
Dark Horse Comics
Okładka Jan Duursema
Liczba zeszytów 4/4 , 12/12
Liczba stron 40
Cena $2,99
Czas akcji 137 ABY


Dziedzictwo 31: Wektor, część 12 (Legacy 31: Vector, Part 12) to trzydziesty pierwszy zeszyt serii komiksów Dziedzictwo i zarazem dwunasty serii Wektor. Komiks ten ukazał się w USA 31 grudnia 2008 nakładem Dark Horse Comics, natomiast w Polsce został wydany przez wydawnictwo Egmont 7 lutego 2011 w drugim albumie Wektora.

Opis

Zakończenie trwającej rok historii, która wstrząsnęła galaktyką, zrujnowała życia, a także przyniosła kilka początków, kończy się tutaj. W ostatniej części crossovera Wektor Jedi zmierzą się z Sithami jak również Sithowie będą walczyć przeciwko Sithom. Darth Krayt może wreszcie zostać schwytany i pokonany w pułapce zastawionej przez Cade'a Skywalkera i mistrzyni Jedi Celeste Morne. Jednak Imperator Krayt może nie być już najpotężniejszym lordem Sith w galaktyce. Czy Cade i Celeste będą musieli zmierzyć się z kolejnym Sithem ... lub się do niego przyłączyć?

Streszczenie

Orbita Had Abbadon, statek Sithów. Darth Wyyrlok rozmawia z kapitanem statku. Mówi mu, że wyczuwa, iż jego mistrz Darth Krayt ma kłopoty i rusza mu na pomoc. Tymczasem na powierzchni planety trwa walka. Karness Muur zdołał przejąć kontrole nad Celeste Morne i walczy teraz z Kraytem, który uwolnił się od atakujących go rakghuli. Krayt jest wściekły, że Muur go zdradził, ale ten odpiera, że to nie on, a Morne go zdradziła. Muur nakazuje rakghulom atakować. Teraz bestie atakują i Jedi i Sithów. Cade Skywalker walczy z Darthem Stryfem. Skywalker kpi sobie z przeciwnika, doprowadzając go jednocześnie tym do furii. Cade woła do Jariaha Syna, że nadszedł "czas na bum". Kopniakiem wspomaganym Mocą odpycha Stryfe'a w kierunku ładunków wybuchowych, które ciężko ranią sługę Krayta. Morne znowu odzyskuje kontrole nad sobą i kontynuuje walkę z Kraytem, któremu z pomocą spieszy Darth Maladi. Morne ledwo stawia opór: Maladi i Krayt atakują przeciwniczkę z pomocą błyskawic Mocy. Tymczasem Muur znów próbuje przejąć kontrole nad nosicielką talizmanu.

Azlyn Rae dostrzega lukę w obronie Krayta, który dalej toczy bój z Morne. Prosi Cade'a by na chwilę powstrzymał rakghule i rusza w kierunku Sitha. Muur znów przejmuje władzę nad Morne i kpi z Krayta. Tymczasem Rae rani Krayta, ale Muur ciska w ich kierunku błyskawice Mocy. Krayt i Alzyn zostają silnie porażeni. Rae zostaje odtrącona na bok, a Krayt zostaje zrzucony z klifu o ogromnej wysokości. Prawdopodobnie umiera. Skywalker jest wściekły na Morne, że zabiła Alzyn, ale ta odpowiada, że Rae wiedziała jakie podejmuje ryzyko w momencie ataku. Morne jest przekonana, że Alzyn pogodziła się po prostu ze swoim przeznaczeniem. Celeste zdaje sobie sprawę z faktu, że zaczyna tracić kontrole nad talizmanem i wkrótce Muur całkowicie nią zawładnie. Prosi Cade'a by zabił ją - bez złości i gniewu, bo tylko tak da się pokonać moc talizmanu. Cade przebija ją ostrzem miecza świetlnego i Morne umiera. Jej ciało wkrótce znika, ale talizman pozostaje i łączy się z ciałem Skywalkera. Muur przejmuje władzę nad Skywalkerem. Kpi z Morne, gdyż uważa, że ta nie zrozumiała potęgi talizmanu. Planuje stworzyć armię Rakghuli i przejąć władzę nad galaktyką. Cade odpiera jednak, że Celeste doskonale wiedziała co robi i kpi z głupoty Sitha. Wykorzystując swoje niezwykłe umiejętności Cade znajduje słabe punkty talizmanu i niszczy go, a wraz z nim Muura. Syn woła do Cade'a, że Alzyn wciąż żyje. Cade z pomocą swojej umiejętności leczenia próbuje ją uzdrowić, ale Shado Vao twierdzi, że to nic nie da, ponieważ jej ciało jest zbyt uszkodzone. Cade jednak nie poddaje się i nie przerywa procesu leczenia. Zabiera ją na Mynocka, ale zatrzymują ich Rycerze Imperialni, którzy mówią, że nie mogą jej zabrać. Cade uważa jednak, że dwójka Rycerzy jest zdrajcami i nie pozwala im zabrać Rae. Shado powstrzymuje Draco i Kriega i Mynock wkrótce opuszcza planetę. Wkrótce i oni opuszczają planetę, by złożyć raport Felowi.

Darth Wyyrlok przybywa na powierzchnię planety i zabiera Talon, Maladi i Stryfe'a na pokład, a następnie umieszcza w komorach z płynem bacta. Udaje się też na poszukiwanie ciała Krayta. Gdy go znajduje okazuje się, że ten jeszcze żyje. Wyyrlok jest zdziwiony, nie spodziewał się, że jego mistrz mógł przeżyć. Krayt prosi go, by umieścił go w komorze z bactą, wtedy przeżyje. Mówi też, że poznał sposób jak pozbyć się problemów z yuuzhańskimi implantami. Wyyrlok ignoruje jego polecenie i razi go błyskawicami Mocy. Darth Krayt, twórca Nowego Zakonu Sithów i przywódca Imperium ostatecznie umiera.

Bohaterowie

Ilustracja z okładki.

Wydania kolekcjonerskie


Wektor
[Pokaż/Ukryj]
Dziedzictwo i Legacy II
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!