Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Wektor: Tom 1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wektor Tom1.jpg
Wektor: Tom 1
Scenariusz
Rysunki
Kolory
Tusz Dan Parsons
Tytuł oryginalny Vector: Volume 1
Wydanie polskie Egmont Polska
2 grudnia 2010
Wydanie USA Dark Horse Comics
4 lutego 2009
Oprawa Miękka
Okładka Travis Charest
Tłumaczenie Jacek Drewnowski
Liczba stron 144
Cena
  • 39,00 PLN (wydanie polskie)
  • 17,99 $ (wydanie oryginalne)
Czas akcji


Wektor: Tom 1 to pierwsze, zbiorcze wydanie crossoveru Wektor, obejmującego cztery serie komiksowe. Wydanie zawiera historie Rycerze Starej Republiki i Mroczne czasy. Album został wydany 4 lutego 2009 roku w USA przez wydawnictwo Dark Horse Comics, w Polsce natomiast ukazał się 2 grudnia 2010 nakładem wydawcy Egmont Polska.

Opis

Polski

Star Wars: Wektor to opowieść obejmująca wszystkie ery historii uniwersum Star Wars!

Seria łączy cztery cykle Star Wars, rozgrywające się w różnych epokach: Rycerze Starej Republiki, Mroczne Czasy, Rebelia i Dziedzictwo.

Cykl przeznaczony zarówno dla tych, którzy doskonale znają komiksy Star Wars, jak i dla tych, którzy dopiero chcieliby rozpocząć podróż do świata Gwiezdnych Wojen.

Pierwszy tom składa się z dwóch rozdziałów: pierwszy jest piątym tomem serii Rycerze Starej Republiki, drugi jest trzecim tomem cyklu Mroczne Czasy.

Rozdział pierwszy (Rycerze Starej Republiki, tom 5)

To, co zaczęło się od wizji zagrożenia ze strony Sithów, sięgającej daleko w przyszłość, stało się niebezpieczną misją dla agentki Jedi, Celeste Morne. Wysłana w strefę działań wojennych Celeste nie może pozwolić, by przedmiot z wizji - sithański artefakt zwany Talizmanem Muura - wpadł w ręce mandaloriańskich najeźdźców. Gdy jednak spotyka Zayne'a Carricka, padawana Jedi, wrobionego w morderstwo przez własnych mistrzów, jej misja zmienia kierunek. Agentka musi zmierzyć się z mocą talizmanu i powstrzymać armię mandaloriańską, która szykuje się do ataku na Republikę!

Rozdział drugi (Mroczne Czasy, tom 3)

Niemal cztery tysiące lat później, wkrótce po przekształceniu Republiki w Imperium, potencjalna moc talizmanu zwraca uwagę Dartha Vadera. Zwabiwszy na odludny księżyc przemytników, którzy nie wiedzą, że są w posiadaniu artefaktu, Vader pragnie zdobyć go dla siebie. Ale talizman - wraz z żyjącym w nim, pełnym wrogości duchem starożytnego Sitha - nie przetrwał przez wieki sam. Chcąc zabrać zdobycz, Vader musi stawić czoło nie tylko potężnej magii Sithów, ale także wściekłości Jedi z czasów Starej Republiki!

Oryginalny

"Vector," an event with repercussions for every era and every hero in the Star Wars galaxy begins here!

In Chapter One Knights of the Old Republic Volume Five, a terrible vision reaching far into the future alerts the secret Jedi Covenant to the importance of Taris. They activate operative Celeste Morne. She encounters a monstrous threat, an ancient Sith artifact, an army of Mandalorians, and Zayne Carrick, the Padawan accused of killing his fellow students!

Then, over 4,000 years into the future, Chapter Two of "Vector"--Volume Three of Dark Times--crosses into the period immediately following the events in Revenge of the Sith. The unfortunate misfit crew of the Uhumele is thrown into the path of Darth Vader and the now, ancient Jedi Master, Celeste! Both Sith and smugglers will not leave this meeting without grave consequences.

For anyone who never knew where to start with Star Wars comics, "Vector" is the perfect introduction to the entire Star Wars line!

Streszczenie

Rycerze Starej Republiki

Q'Anilia doznaje wizji, w której widzi nieznanego Sitha trzymającego w ręce Talizman Muur. Chwilę później atakują ją rakghule. Razem z nią są także Feln i Xamar. W wizji pojawiają się także Zayne Carrick, Luke Skywalker, Darth Vader i Cade Skywalker. Chwilę później wizja kończy się i kobieta znów budzi się na Coruscant. Opowiada pozostałym Jedi o tym, co widziała. Lucien Draay zaniepokojony obecnością Zayne'go postanawia wysłać jednego ze swych zaufanych współpracowników do odnalezienia zarówno amuletu, jak i chłopaka.

Tymczasem w podziemiach planety Taris Noana Sowrs zostaje zaatakowana przez rakghule. Pomaga jej Jedi, która zabija wszystkie bestie. W ostatniej chwili Sowrs zostaje jednak podrapana przez potwora, co oznacza, że niedługo później sama się w niego zamieni. Kobieta opowiada Jedi o swoich dzieciach, po czym transformuje się. W tym momencie zostaje przebita mieczem świetlnym. Chwilę później w okolicy pojawiają się Zayne i Gryph ścigani przez stado rakghuli. Jedi ponownie zabija wszystkie bestie, po czym pyta przybyłych, czy nie zostali zainfekowani. Carrick i Gryp postanawiają udać się za kobietą, która przedstawia się im jako Celeste Morne. Jedi początkowo nie zgadza się, by dwójka uciekinierów im towarzyszyła, ale po poznaniu tożsamości chłopaka zmienia zdanie. W tej samej chwili w okolicy eksplodują bomby, co powoduje zapadnięcie się podłogi pod bohaterami.

Pewien czas później Zayne budzi się i dowiaduje się, że znajdują się blisko pozycji Mandalorian. Celeste zauważa w ręce przywódcy najeźdźców Pulsiphera poszukiwany artefakt. W tym samym czasie Mandalorianie używając swych plecaków rakietowych opuszczają pozycję. W podobny sposób udają się za nimi Zayne, Gryph i Celeste...

Do planety Jebble zbliża się mandaloriański statek Mar'eyce dowodzony przez Pulsiphera. Mandalorianin zdobywszy Talizman Muur postanawia zbadać go, by poznać jego właściwości i posiąść ukrytą w nim moc. Na pokładzie ukrywają się również Zayne Carrick, Gryph i Celeste Morne, by odzyskać niezwykle cenny artefakt. Celeste używając jednej ze sztuczek Jedi wpływa na umysł Mandalorianina i nakazuje mu wypowiedzieć słowa, które uwalniają moc talizmanu. W wyniku zdarzenia Pulsipher zostaje porażony prądem. Chwilę później statek ląduje na planecie. Po opuszczeniu jednostki tylnym wyjściem Zayne i Gryph zostają złapani przez jednego ze strażników i zapędzeni do grupki ochotników pochodzących głównie z Taris. W grupie zgromadzonych Gryph rozpoznaje jednego z członków gangu Czarnych Vulkarów, z którym ma na pieńku. Bójce zapobiega strażnik, który celuje w obu broń. Chwilę później pojawia się wysoki rangą Mandalorianin i przemawia do zgromadzonych. Informuje ich gdzie mają otrzymać broń i zbroje. Następnie zdradza im ich najbliższy cel, którym ma być Alderaan. W pewnym momencie Zayne zauważa Celeste, której udało się uciec. Następnie informuje ją o planach Mandalorian i konieczności poinformowania władz Republiki. Chwilę później pojawia się także Gryph w zbroi mandaloriańskiej. Zabiera on oboje Jedi do lodowej cytadeli, gdzie znajduje się siedziba Pulsiphera.

Wewnątrz cytadeli Gryph niechcący wystrzeliwuje ze swej broni w sufit, powodując jego zawalenie. Chwilę później przy gruzowisku pojawiają się Mandalorianie. Jeden z nich celuje z broni w Celeste. Zaraz potem wojownik dostaje drgawek i zamienia się w rakghula. Pozostali otwierają do niego ogień, lecz po chwili również przeobrażają się w bestie. Jedi rozpoczynają z nimi walkę, lecz w obliczu znacznej przewagi liczebnej i niezwykłej inteligencji przeciwników wycofują się. Biegnąc dobierają na taras, z którego rozpościera się widok na dolinę pełną żołnierzy w zwartych szykach. Oboje zdają sobie sprawę z nieuchronnego rozprzestrzenienia się zarazy rakghuli na bardzo szeroką skalę...

Na planecie Jebble Mandalorianie walczą z zamienionymi w rakghule towarzyszami. Zayne Carrick i Celeste Morne uciekają z lodowej cytadeli i dzięki wywołanej przez siebie lawinie gubią pościg. Niedługo później odnajdują centrum komunikacyjne i postanawiają zawiadomić Coruscant o sytuacji na Jebble. W tym samym czasie Gryph w innym centrum komunikacyjnym próbuje dostać się do kont bankowych. Przez przypadek łączy się Lucienem Draay'em. Mistrz Jedi przedstawia mu raport Xamara na temat talizmanu Muur i poleca skontaktowaniem z jednym z jego ludzi, czyli: Jelphem Marrianem, Bataui Zeelem lub Celeste Morne. Po tych słowach Marn opuszcza punkt komunikacyjny i postanawia powiadomić Zayne'a, kim tak na prawdę jest ich towarzyszka.

Tymczasem Celeste również kontaktuje się z Lucienem i składa mu dokładny raport na temat wydarzeń na Jebble. Mistrz Jedi rozkazuje jej zabicie Carricka. Kobieta próbuje kwestionować rozkaz, ale bez skutku. Po zakończeniu rozmowy do pomieszczenia wchodzi Zayne i mówi, że teraz on musi się z kimś skontaktować. Celeste włącza swój miecz świetlny, lecz nie potrafi zadać śmiertelnego ciosu ściganemu padawanowi. Zayne łączy się z dowódcą wojsk Mandalorian Cassusem Fettem i nakazuje mu trzymanie się z daleka od planety z uwagi na zarazę rakghuli. Zdziwiony Mandalorianin mówi, że rozważy jego słowa. Po zakończonej rozmowie Zayne postanawia wrócić do cytadeli, by odnaleźć Grypha.

Wewnątrz budowli dwa rakghule atakują Zayne'a. Bardzo szybko powalają go na posadzkę, a następnie ku zaskoczeniu chłopaka zamiast zabić zaciągają go do laboratorium Pulsiphera. Mandalorianin postanawia sprawdzić, czy Moc posiadana przez padawana jest w stanie obudzić talizman. Artefakt korzystając z swych małych nóg dociera do podestu, na którym leży Zayne, a następnie wyskakuje na niego. W tej samej chwili rakghule rzucają się na Pulsiphera, który nie jest już chroniony przez moc talizmanu. Chwilę później w sali pojawia się Celeste i używając pchnięcia mocy odpycha bestie. Następnie podchodzi do Zayne'a i zabiera z jego ciała talizman. W tej samej chwili zostaje porażona energią z talizmanu. Pod wpływem zdarzenia kobieta doznaje wizji, w której widzi mężczyznę w płaszczu. Postać mówi do niej, że od tej chwili Celeste należy do niego. Zayne i przybyły Gryph próbują jej pomóc, lecz nadchodzące rakghule zatrzymują ich. Chwilę później obaj są świadkami niezwykłego zdarzenia: wszystkie obecne bestie składają pokłon Celeste...

Na planecie Jebble dochodzi do bitwy między zdrowymi Mandalorianami, a Rakghulami. Celeste Morne kontrolując opanowanych przez zarazę wojowników pomaga im w wygraniu starcia i zwiększa znacznie inteligencję bestii. W pewnym momencie jeden ze zdrowych Mandalorian atakuje grupkę zgromadzoną przy cytadeli z pokładu bazyliszka. Maszyna zostaje szybko zestrzelona przez podwładnych Celeste, a następnie naprawiona przez jednego z rakghuli, który następnie sam wykorzystuje ją do walki z nieprzyjacielem. W tym samym czasie do Celeste przychodzi Zayne Carrick i dowiaduje się o historii talizmanu oraz o mocy jaką posiada. Chłopak prosi kobiety o zwrot swego miecza świetlnego, który krótką chwilę później zostaje przyniesiony przez jednego z rakghuli. Chwilę później jedna z bestii przynosi na ramionach Grypha. Snivvianin opowiada o swojej rozmowie z Lucienem Draay'em i o prawdziwej tożsamości Celeste. Po usłyszeniu opowieści przyjaciela Zayne zarzuca kobiecie udział w różnych przekrętach i machlojkach, które były dziełem Przymierza Jedi. Zdenerwowana Jedi atakuje Zayne'a i Grypha. Po chwili staje twarzą w twarz z Carrickiem i informuje go, że teraz zakończy swe zadanie, które polega na jego zabiciu. Chłopak uświadamia jej, że jej zadaniem jest ochrona galaktyki przed Sithami, a nie zabijanie niewinnych. Załamana kobieta widząc armię, którą sama stworzyła postanawia naprawić swój błąd. Wysyła wszystkie rakghule do pracy daleko od cytadeli, a w tym czasie wraz z Zayne'em i Gryphem udaje się do podziemi twierdzy. Wewnątrz bohaterowie odnajdują sarkofag należący do lorda Sithów Dreypy. Kobieta wchodzi do niego i daje pozostałym instrukcje postępowania. Zayne miał zabrać sarkofag na Odryn, gdzie znajdowało się tajne laboratorium Przymierza. Carrick dostaje również klucz, by otworzyć drzwi ukrytej bazy. W ostatnich słowach Celeste nakazuje odszukanie Kryndy Draay i opowiedzenie jej całej historii, gdyż ona potrafi ocenić co jest prawdą, a co nie. Chwilę później sarkofag się zamyka, co powoduje odcięcie mocy talizmanu Muur od świata zewnętrznego. Nie kontrolowane rakghule rzucają się do walki, a następnie biegiem docierają do cytadeli i atakują przebywających tam Zayne'a i Grypha. W tym samym momencie nad ich głowami pojawia się Moomo Williwaw. Przyjaciele wciągają dwójkę na pokład, a później mimo protestów Zayne'a kierują statek na orbitę. Chwilę później w okolicy pojawia się flota Cassusa Fetta. Mandalorianin nakazuje zbombardowanie powierzchni planety, co prowadzi do globalnego ocieplenia i stopienia lodowców. Zrozpaczony Zayne mówi, że właśnie zawiódł osobę, której zawdzięcza życie. Przypomina sobie o kluczu otrzymanym od Celeste i prosi resztę załogi o pomoc w oczyszczeniu swego imienia. Nakazuje obranie kursu na Odryn. Tymczasem sarkofag z Celeste opada na dno niedawno utworzonego oceanu i zostaje tam kolejne 4000 lat...

Mroczne czasy

Ten fragment artykułu wymaga poszerzenia o: streszczenie.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Postacie główne

Zeszyty wchodzące w skład wydania

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
komiksu Rycerze Starej Republiki: Wektor.
Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
komiksu Mroczne czasy: Wektor.

Galeria

Linki zewnętrzne

Dark horse logo.jpg Star Wars: Vector Volume 1 (of 2)  w katalogu wydawnictwa Dark Horse Comics.


Seria Knights of the Old Republic
[Pokaż/Ukryj]
Mroczne czasy
[Pokaż/Ukryj]
Wektor
[Pokaż/Ukryj]
Rycerze Starej Republiki 25 - 26 - 27 - 28
Mroczne czasy 11 - 12
Rebelia 15 - 16
Dziedzictwo 28 - 29 - 30 - 31
Wydania zbiorcze Tom 1 - Tom 2

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!