Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Rycerze Starej Republiki: Flashpoint (wydanie zbiorcze)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FlashpointPL.jpg
Rycerze Starej Republiki tom 2: Flashpoint
Scenariusz John Jackson Miller
Rysunki
Kolory
Tytuł oryginalny Knights of the Old Republic Volume 2: Flashpoint
Wydanie polskie Egmont
21 czerwiec 2010
Wydanie USA Dark Horse Comics
16 maja 2007
Oprawa Miękka
Okładka Brian Ching
Liczba zeszytów 7-12
Tłumaczenie Jacek Drewnowski
Liczba stron 144
Cena
  • 39,00 PLN (wydanie polskie)
  • 18,99 $ (wydanie oryginalne)
Czas akcji 3964 BBY - 3963 BBY


Rycerze Starej Republiki tom 2: Flashpoint (Knights of the Old Republic Volume 2: Flashpoint) to drugie wydanie zbiorcze serii komiksowej Rycerze Starej Republiki, zawierających historię Flashpoint, Powrót do domu i Spotkanie. Album został wydawany 16 maja 2007 roku przez wydawnictwo Dark Horse Comics. W Polsce komiks ukazał się nakładem wydawcy Egmont w dniu 21 czerwca 2010 roku.

Opis

Polski

Ścigany padawan Zayne Carrick pragnie oczyścić się z zarzutu morderstwa kolegów ze szkolenia Jedi, dlatego staje twarzą w twarz z wojownikami budzącymi strach w całej galaktyce - Mandalorianami!

Zayne oraz drobny przestępca Gryph i nadąsany droid Elbee są pasażerami "Ostatniej Szansy" - statku, który pilotują zniedołężniały geniusz Camper i jego wierna obrończyni Jarael. Muszą przeżyć spotkania z porywaczami, szalonymi naukowcami, mandaloriańskimi zdrajcami, dwoma niezdarnymi łowcami nagród oraz... cało wynieść głowy z paru naprawdę dużych eksplozji.

Oryginalny

Nearly 4,000 years before the Death Star, fugitive Padawan Zayne Carrick's quest to clear his name for the alleged murder of his fellow Jedi-in-training brings him head to head with the galaxy's most feared fighting force-the Mandalorians!

Along with a petty crook named Gryph and Elbee the grouchy droid, Zayne is a passenger aboard the Last Resort, a renegade ship piloted by the senile genius Camper and his fierce protector Jarael. Together, this motley crew will face kidnappings, hijackings, maniacal scientists, Mandalorian traitors, bumbling bounty-hunting brothers, and a few really big explosions.

Streszczenie

Flashpoint

Padawan Zayne Carrick wraz z towarzyszami: handlarzem Gyphem, technikiem Camperem, wojowniczką Jaraelą i droidem Elbee lądują na planecie Vanquo, by uzupełnić zapasy żywności i sprzętu. Postanawiają okraść kolonię górniczą. Zayne udają zagubionego wędrowca poprosił górników o schronienie. W między czasie Camper połączył się do nadajnika stacji i nadał wiadomość o ataku Mandalorian na planetę, którą przekazała przebrana za mistrzynię Q'Anilię Jarael. Górnicy ogłosili alarm i opuścili planetę. Bohaterowie zabierali wartościowe rzeczy z koloni, a Jarael ćwiczyła walkę mieczem świetlnym. Nagle planeta została rzeczywiście zaatakowana przez Mandalorian. Pojmali oni wojowniczkę, a następnie zaczęli ścigać resztę grupy bohaterów. Zayne nakazał Elbee, by wziął Campera na statek, a sam i Gryphem próbowali opóźnić przybycie Mandalorian do Last Resortu. Po krótkiej wymianie ognia bohaterowie rozpoczęli odwrót, jednak dowódca najeźdźców, komandor Rohlan używając plecaka rakietowego zaskoczył Zayne'a i przyparł go do ziemi. Nie zabił go, lecz ukradł statek...

Nad planetą Vanquo rozpoczęła się bitwa między Mandalorianami, a wojskami Republiki. Mandalor Ostateczny kierujący swymi wojskami dowiedział się, że oddział stracił kontakt ze swym dowódcą komandorem Rohlanem.

Padawan Zayne Carrick z wielkim trudem dostał się na pokład Last Resortu, porwanego przez komandora Rohlana. Udało się mu to przy pomocy Elbee, który nie zwracając uwagi na uszkodzone ramię zabrał z sobą na pokład statku także Campera i Grypha. Chwilę później złodziej został zaatakowany ogłuszającą pałką przez Campera, lecz bez skutku. Ostatecznie został obezwładniony przez droida i trzymany był do wyjaśnienia swego czynu w zamkniętym pojemniku. Tymczasem statek zaprogramowany przez Mandalorianina wskoczył w nadprzestrzeń. Chwilę przed skokiem został jednak zauważony przez głównodowodzącego floty Republiki Saula Karatha, który poznał, że jest to statek zabójcy padawanów z Taris.

Tymczasem Jarael była przetrzymywana przez Mandalorian w nieznanym miejscu. Później ubrano ją w skafander kosmiczny i dostarczono do pomieszczenia, w którym przetrzymywano innych pojmanych Jedi. Jak się okazało było to laboratorium, w którym Demagol badał niezwykłe umiejętności Jedi i próbował zrozumieć naturę mocy. Chwilę później dziewczyna spotkała Squinta, który także tam przebywał i powiedział jej, że wie, że ona nie jest Jedi i poszedł na badania zamiast niej.

W międzyczasie na pokładzie Last Resortu komandor Rohlan pokazał swą prawdziwą twarz i opowiedział o wojnach, w których brał udział, a także o motywach Mandalorian. Wyjaśnił powód ataku na Republikę - chęć sprawdzenia swych możliwości. Wyjaśnił także co się stanie z Jarael...

W strzeżonej przez pole siłowe stacji Flashpoint dwóch Mandalorian patrolowało teren bazy. W pewnej chwili rozległ się alarm i rozpoczęła się holotransmisja. Na hologramie ukazała się podobizna Rohlanda Dyre, który oznajmił, że pojmał rycerza Jedi i chce przekazać go w ręce Demagola. Po chwili rozmowy komandor otrzymał zgodę na lądowanie. Wyprowadził on Zayne Carricka w kombinezonie na zewnątrz Last Resortu, natomiast Camper i Gryph ukryli się w jednej ze skrytek na statku.

Z laboratorium Demagola po wielu testach został wreszcie wypuszczony Squint. Następnym obiektem miała stać się Jarael, jednak w odpowiednim momencie pojawił się Rohlan prowadzący Zayne'a. Naukowiec postanowił najpierw zająć się chłopakiem. Wewnątrz laboratorium Carrick został przywiązany i czekał na badania. Gdy doktor odwrócił się na chwilę został uderzony przez komandora Dyre w głowę. Zayne ubrał kombinezon Demagola i wraz z Rohlanem opuścił pomieszczenie. W poczekalni chłopak został zaatakowany przez Jarael, która jednak poznała, że nie jest to prawdziwy doktor i puściła go. Zayne i Dyre opuścili bunkier i rozpoczęli rozmowę ze strażnikami. Carrick przy użyciu Mocy zamontował w różnych częściach bazy małe ładunki wybuchowe. Po chwili rozległ się głos z komunikatora. Na hologramie pojawił się Gryph przebrany za dowódcę wojsk Republiki. Zdetonował on ładunki, co spowodowało chaos w bazie. Rohlan przekonał innych Mandalorian, iż powinni się ewakuować, a on w tym czasie ocali stację. Tak też postąpili.

Gdy wszyscy Jedi zostali uwolnieni, zapadła decyzja o odeskortowaniu Demagola na Coruscant, gdzie miał stanąć przed sądem. Wszyscy Jedi na czele z Squinetem mieli wrócić do stolicy Republiki i opowiedzieć o tym, co zobaczyli. Rohlan Dyre postanowił udać się wraz z nimi, lecz w ostatniej chwili opuścił statek i ukrył się w jednej ze skrytek na pokładzie Last Resortu. Chwilę później oba statki opuściły stację Flashpoint. Zayne wraz ze swymi towarzyszami udał się na poszukiwanie dalszych przygód...

Powrót do domu

Lucien Draay wraz z innymi Jedi z Akademii Jedi na Taris przybył na Coruscant. Najpierw udał się do swego rodzinnego domu, gdzie jednak nie został wpuszczony przez droida Ninebeedee. Postanowił udać się więc na spotkanie z Radą Jedi. Przed Lucienem z radą rozmawiał inny Jedi, który opowiadał się za udziałem rycerzy w rozpoczętej niedawno wojnie z Mandalorianami. Otrzymał on misję uwolnienia uwięzionych Jedi. W rozmowie z mistrzami Jedi Lucien wyjawił prawdę dotyczącą zabójstwa padawanów. Wyjawił także swoje stanowisko wobec wojen mandaloriańskich. Od rady usłyszał, że ma zaprzestać poszukiwań Zayne Carricka. Po spotkaniu udał się jeszcze raz do swego domu, gdzie spotkał swego dawnego nauczyciela Haazena, od którego usłyszał, że ma sprowadzić do niego żywego Carricka.

W retrospekcjach Luciena dowiadujemy się, że pochodził on z bardzo bogatej rodziny. Jego matka, Jedi Krynda Draay, ubolewała, że jej syn nie odziedziczył po niej umiejętności doznawania wizji. Za winnego uważa swego męża, który był zwykłym wojownikiem Jedi. W swojej posiadłości szkoliła dzieci obdarzone umiejętnościom widzenia przyszłości. Należeli do nich Q'Anilia, Xamar, Raana Tey i Feln. Natomiast jej syn Lucien był nauczany przez tzw. upadłego padawana Haazena. Gdy pokonał naraz czterech uczniów swej matki został wybrany obrońcą wizjonerów.

Spotkanie

Załoga Last Resort przybyła na bankową planetę Telerath, by odzyskać pieniądze z zamrożonego konta Marna Hierogrypha. Jarael i Camper przebrani za arystokratów udali się do banku. Po rozmowie z droidem GG-36 został przydzielony im ich przedstawiciel Arvan. Camper powiedział, że jego konto zostało zarejestrowane na niewłaściwą osobę, a po zabójstwie padawanów na Taris zostało zamrożone. Mężczyzna przeszedł szereg kontroli, a następnie podał numer konta, który został podyktowany przez komunikator przez Grypha. Później Arvan zaprosił Jarael i Campera na spacer po ogrodach. Tymczasem w zaroślach obok ścieżki chowali się Del i Dob Moomo. Dostali oni zadanie obserwować dwójkę arystokratów. Jeden z braci zdecydował, że powinni ich jednak obrabować. Udali się więc za nimi i zaatakowali z zaskoczenia. Niespodziewanie Jarael pobiła obu napastników. Gdy wszędzie panował chaos udało się im porwać Arvana. Jarael poinformowała Zayne'a Carricka, że ich przedstawiciel został uprowadzony. Chłopak ruszył wraz z Gryphem na pomoc. Po drodze dowiedział się, że porywaczami są Ithoriańscy łowcy nagród, którzy dawniej pracowali dla Valiusa Yinga. Chłopak po spotkaniu z resztą towarzyszy ruszył samotnie w pościg. Dogonił porywaczy koło wielkich kontenerów. Tam zobaczył porwanego mężczyznę i zorientował się, że to jego ojciec...

Del i Dob Moomo na pokładzie swego statku Moomo Williwaw kontaktują się z Raaną Tey, która jak się okazuje była ich zleceniodawcą. Kobieta nie jest zadowolona z porwania bankiera, gdyż mężczyzna miał być jedynie obserwowany przez Ithorian. Nakazuje więc czekać na przyszłe rozkazy. Po rozmowie dochodzi do bójki między braćmi. W tym samym czasie Zayne Carrick wpada na pomysł, jak uwolnić swego ojca. Marn Hierogryph spotyka się w kantynie z jednym z braci i oznajmia mu, że pojmał poszukiwanego padawana. Oferuje chłopca za porwanego bankiera. Po długiej rozmowie Ithorianin zgodził się na wymianę. Gdy porywacz opuścił knajpę Zayne udał się za nim, by odnaleźć kryjówkę braci. Po dotarciu do celu stał się świadkiem rozmowy Ithorian z Raaną Tey. Znalazł on swego ojca i uwolnił. W tym samym czasie bracia Moomo dostali rozkaz startu. Jednak zostali zatrzymani przez Grypha, który przyprowadził padawana na wymianę. Po krótkiej walce wszyscy uciekli ze statku Ithorian i udali się na pokład Last Resortu. Tam Arvan przelał pieniądze na nowe konto Grypha. Zayne natomiast kazał swą część pieniędzy przelać na konto pewnej osoby z Taris.

Tydzień później Arvan wraz ze swą rodziną udał się do Enklawy Jedi na Dantooine, gdzie zamieszkał za zgodą mistrza Vandara Tokare.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Zeszyty wchodzące w skład wydania

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
komiksu Flashpoint.
Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
komiksu Powrót do domu.
Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
komiksu Spotkanie.

Galeria

Linki zewnętrzne

Dark horse logo.jpg Star Wars: Knights of the Old Republic Vol. 2--Flashpoint TPB  w katalogu wydawnictwa Dark Horse Comics.


Seria Knights of the Old Republic
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!