Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Chronicles of the Old Republic

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Chronicles of the Old Republic (Kroniki Starej Republiki) to dwunastoczęściowa seria artykułów stworzonych przez administratorów strony LucasArts na potrzeby promocji gry Knights of the Old Republic II: The Sith Lords. Obejmowała ona wydarzenia z okresu wielkiej wojny nadprzestrzennej do Pierwszej Czystki Jedi (od 3955 BBY do 3951). Chociaż większość informacji w niej zawartych znana była już z komiksów czy gier, to część stanowiła zupełne novum.

Nieścisłości

Chronicles of the Old Republic nie może być mimo wszystko uznawane za źródło kanoniczne (choć Leland Chee zapewniał, że jest nim w istocie). W tekście znajduje się bowiem zbyt wiele błędów i nieścisłości, których w żaden sposób nie da się pogodzić ze starszymi źródłami:

Tłumaczenie

Poniżej znajduje się polskie nieoficjalne tłumaczenie tej serii:

Część I: Złoty wiek

Czas trwania: 5000 BBY
Nazwa ery: Wielka wojna nadprzestrzenna
To czas wielkiej ekspansji Starej Republiki. RYCERZE JEDI stanowią światło nadziei dla pogrążonych w mroku niepoznanych zakątków galaktyki, znikają białe plamy na jej mapach, zostają odkryte coraz to nowe szlaki handlowe; wiele z nich za sprawą nieustraszonych eksploratorów, takich jak dzielne rodzeństwo GAVA i JORI DARAGONÓW, niezliczoną ilość rasy przecinający przestrzeń swoim statkiem Starbreakerem 12. W tym czasie, po drugiej stronie galaktyki, Imperium Sithów znalazło się, za sprawą ciemnej strony Mocy, magii i stuletnich rządów Mrocznego Lorda Sithów MARKI RAGNOSA. Śmierć władcy pociąga za sobą walkę o władzę i dwóch przywódców zjawia się w grobowcu Ragnosa na Korribanie, planecie-mauzoleum. Krwawy na śmierć i życie pomiędzy NAGĄ SADOWEM i LUDO KRESSHEM przerywa przybycie Starbreakera 12, a Daragonowie zostają natychmiast schwytani.

Kressh uważał, że przybysze to zapowiedź inwazji, podczas gdy przebiegły Sadow wierzył, że Stara Republika to nowe, olbrzymie i potencjalnie kandydat do podboju. Chociaż Lordowie Sithów wydali na Daragonów wyrok śmierci, Sadow, z pomocą specjalnie wyhodowanych WOJOWNIKÓW MASSASSI, zaaranżował ich ucieczkę. Gav Daragon został przeciągnięty przez Sadowa na ciemną stronę, a Kressh w tym czasie przygotowywał flotę do ataku na niego, gdyż podejrzewał go o maczanie palców w ucieczce więźniów. Sadow odczekał, po czym zmiażdżył natarcie przeciwnika, nakazując Jori odlatywać bez Gava. Sadow koronował się wtedy na Mrocznego Lorda Sithów i, wykorzystując nadajnik zainstalowany na kadłubie Starbreakera 12, śledził drogę Jori do Republiki.

Z początku zignorowanej Jori udało się w końcu uzyskać audiencję u Cesarzowej stolicy układu tetańskiego, która uwierzyła jej opowieściom i ogłosiła na Coruscant alarm; mimo to zaledwie kilku Jedi zainteresowało się jej słowami. Wielka wojna nadprzestrzenna rozpoczęła się, gdy cała flota Sadowa rozpoczęły walkę na kilku światach Republiki. Sithowie byli niepowstrzymani i, pomimo lepszej strategii Cesarzowej i bohaterstwa Jedi rasy obcej ODAN-URRA, siły Republiki zostały zepchnięte do czerwonej gwiazdy Primus Goluud. Kiedy Sadow użył tajników Sithów, by ją zniszczyć, Gav Daragon zwrócił się przeciwko niemu. Ta zdrada zmobilizowała do działania siły Republiki, które zaczęły zdecydowanie gromić flotę Sithów. Sadow, teraz w odwrocie, powrócił do Imperium, gdzie już czekał na niego Ludo Kressh. Obaj rywale, podczas ataku na "zdrajców", zupełnie nie spodziewali się przybycia sił Republiki, które zawiązały ich w krzyżowy ogień. Większość Sithów, którzy przeżyli, udała się wraz z Sadowem na jego uszkodzonym flagowym okręcie na niewielki leśny księżyc orbitujący nad gazowym gigantem Yavin. Tu, na YAVINIE 4, Sadow użył magii Sithów, by zasnąć pozorną śmiercią, a potem przebudzić się w nowym Złotym Wieku.

Część II: Cień Freedona Nadda

Czas trwania: 4400 BBY - 3999 BBY
Nazwa ery: Upadek Imperium Sithów i Opowieści Jedi

Część III: Bunt Naddystów

Czas trwania: 3998 BBY
Nazwa ery: Powstanie Freedona Nadda

Część IV: Atak Krathów

Czas trwania: 3997 BBY
Nazwa ery: Nadchodząca katastrofa

Część V: Zdrada Jedi

Czas trwania: 3996 BBY
Nazwa ery: Wojna Sithów (początek)

Część VI: Wojna Sithów

Czas trwania: 3996 BBY
Nazwa ery: Wojna Sithów

Część VII: Piętno Yavina 4

Czas trwania: 3996 BBY
Nazwa ery: Wojna Sithów (koniec)

Część VIII: Odkupienie Ulica Qel-Dromy

Czas trwania: 3986 BBY
Nazwa ery: Odkupienie

Część IX: Powstanie Dartha Revana

Czas trwania: 3963 BBY
Nazwa ery: Rycerze Starej Republiki

Część X: Umacnianie ziem

Czas trwania: 3961 BBY - 3956 BBY
Nazwa ery: Rycerze Starej Republiki

Część XI: Rycerze Starej Republiki

Czas trwania: 3956 BBY
Nazwa ery: Rycerze Starej Republiki

Część XII: Karmienie Malachora V

Czas trwania: 5000 BBY
Nazwa ery: Rycerze Starej Republiki II: Lordowie Sithów

Linki zewnętrzne


Seria Knights of the Old Republic
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!