Celeste Morne

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Celeste Morne
Data i miejsce śmierci: 137 ABY, Had Abbadon
Miejsce pochodzenia: Ossus
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność:




Celeste Morne była mistrzynią Jedi oraz Cieniem - tajnym agentem Przymierza Jedi, żyjącym w okresie Starej Republiki.

Celeste straciła swój dom oraz rodzinę w wyniku wielkiej wojny Sithów. W młodym wieku została przygarnięta przez Zakon Jedi, skąd następnie została zrekrutowana w szeregi Cieni. Przez następne lata zajmowała się tropieniem starożytnych artefaktów Sithów, aż w końcu w roku 3963 BBY przydzielono jej zadanie znalezienie na Taris talizmanu Muura oraz zabicia oskarżonego o morderstwo czworga padawanów Zayne'a Carricka. Z czasem, Celeste dowiedziała się że Zayne został wrobiony przez tych samych ludzi dla których pracowała, i zdecydowała się z nim współpracować w sprawie talizmanu. Okazało się, że tajemniczy artefakt dawał nosicielowi moc zamieniania wszystkich żywych istot w pobliżu w rakghule, a następnie kontrolowania ich.

Uświadomiwszy sobie ogrom zagrożenia, Celeste postanowiła stać się nosicielką talizmanu, wiedząc że ma wystarczająco silną wolę by nie ulec pokusie władzy i potęgi. Zamknęła się w sarkofagu Dreypy, zamierzając pozostać w śpiączce do czasu aż Zayne przetransportuje ją do miejsca gdzie będzie można bezpiecznie ukryć amulet. Tak się jednak nie stało: w wyniku bombardowania Mandalorian, Celeste uznano za martwą i została ona zmuszona spędzić w lochu następne prawie cztery tysiące lat.

Biografia

Wczesne życie

Moja rodzina w wielkiej wojnie Sithów straciła wszystko, Zayne! Przyłączyłam się do Jedi, by upewnić się że Sithowie nigdy nie powrócą.[1]
— Celeste do Zayne'a Carricka[2]
Młoda Celeste

Celeste urodziła się tuż przed, bądź podczas wielkiej wojny Sithów na Ossusie. W 3996 BBY jej rodzinny świat został spustoszony, w wyniku czego straciła dom, oraz przypuszczalnie rodzinę. Przez następne lata wędrowała po galaktyce, nigdzie nie zagrzewając na dłużej miejsca, aż w końcu została przygarnięta przez mistrzynię Jedi Kryndę Draay, założycielkę Przymierza Jedi. Przymierze było tajemną organizacją, założoną w celu chronienia galaktyki przed ponownym atakiem Sithów.

Celeste w młodym wieku została Cieniem - sekretnym agentem Przymierza. Jej bezpośrednim przełożonym był Lucien - syn Kryndy. Wszystkie dane dotyczące Morne zostały wykasowane z archiwow Zakonu Jedi; dla świata przestała istnieć.

Jako Cień, zadaniem Celeste było znajdowanie oraz zabezpieczanie starożytnych artefaktów Sithów, tak żeby tamte nie stanowiły już dla nikogo niebezpieczeństwa. Na przestrzeni lat, Celeste udało się między innymi zniszczyć ostatnią kopię epistoły Marki Ragnosa, zdobyć amulet Jori Daragon oraz oko Horaka-Mula. Cieszyła się opinią dobrego agenta, jednego z najlepszych Cieniów Przymierza.

W poszukiwaniu talizmanu Muura

Czemu wy troje nigdy nie przewidujecie dobrych rzeczy?[3]
Lucien Draay[4]

W roku 3963 BBY, troje wizjonerów Jedi z pierwszego kręgu obserwatorów: Xamar, Q'Anilia oraz Feln miało wizję, w której walczyli z armią inteligentnych rakghuli stworzonych i dowodzonych przez mężczyznę z amuletem na szyi. Tuż zanim zostali oni otoczeni przez napierające bestie, ukazały im się oblicza Zayne'a Carricka, Dartha Vadera oraz Luke'a i Cade'a Skywalkerów. Po przebudzeniu, Xamar rozpoznał mężczyznę z wizji: był to Mroczny Lord Sithów Karness Muur, noszący na szyi swój niesławny talizman, umożliwiający właścicielowi przemianę wszystkich żywych istot (oprócz tych wrażliwych na Moc oraz przedstawicieli niektórych ras) w rakghule. Wizjoner Jedi poszukiwał talizmanu Muura na Taris, planecie nękanej plagą mutantów już od jakiegoś czasu, jednak został zmuszony do opuszczenia planety nim udało mu się go odnaleźć. We czworo - wraz ze swoim przywódcą i ochroniarzem, Lucienem Draay - Jedi naradzili się i wspólnie doszli do wniosku, że kwestia talizmanu to niebezpieczna sprawa, którą należy natychmiastowo rozwiązać. Tym bardziej, że na Taris przebywał wówczas Zayne Carrick, były uczeń Luciena, który według przepowiedni z Dzikiego księżyca miał zostać Lordem Sithów i przyczynić się do śmierci każdego z nich (dodatkowo podejrzany był już o zabójstwo czwartej członkini kręgu - Raany Tey).

Na polowanie najlepiej wysłać łowcę.[5]
Lucien Draay[4]

Wszyscy czworo byli przydzieleni przez Radę Jedi do różnych zadań, więc niemożliwe było, aby któreś z nich osobiście zajęło się talizmanem i Carrickiem. Lucien zaproponował więc oddelegowanie na planetę jednego z Cieni. Wybór padł na Celeste: raz, przebywała akurat niedaleko Taris, zameldowawszy się po poprzedniej misji; dwa, jej wcześniejsze dokonania zaimponowały mistrzom Jedi, którzy uwierzyli że Morne podoła trudnemu zadaniu.

Taris

Celeste Morne przygotowująca się do zabicia Noany Sowrs

Po dotarciu na Taris, Celeste uratowała przywódczynię planetarnych sił porządkowych - Noanę Sowrs przed hordą rakghuli. Konstabl Sowrs wyjawiła, że zapewniła bezpieczeństwo swoim dzieciom, jednak sama odmówiła transportu poza planetę, nie chcąc zostawić senatora Goravvusa, oficjalnego przedstawiciela sektora Taris w Senacie Galaktycznym. Celeste zaczęła ją leczyć, jednak w trakcie tego procesu wyczuła, że konstabl jest już zarażona plagą rakghuli. Powiedziała jej o tym i dodała, że jest już za późno aby jej pomóc. Poczekała aż Sowrs przemieni się w rakghula, po czym błyskawicznie ścięła ją swoim mieczem świetlnym.

Chwilę później, Celeste zauważyła przebiegających nieopodal niej człowieka oraz Snivvianina, uciekających w panice przed kolejną grupą rakghuli. Ponownie zabiła wszystkie potwory, a następnie upewniła się czy tym razem osoby które uratowała nie są zainfekowane. Poirytowana ich nieodpowiedzialnym zachowaniem, chciała pozostawić dwójkę towarzyszy samym sobie, jednak zmieniła zdanie gdy dowiedziała się że przypadkiem natrafiła na Zayne'a Carricka oraz jego pomocnika, Marna Hierogrypha. Nie mogąc ich aresztować, uznała że ważniejsze jest znalezienie talizmanu Muura. Nie musiała szukać długo: cała trójka w wyniku eksplozji wpadła do jaskini pełnej Mandalorian, których przywódca, Pulsipher, odnalazł i przywłaszczył sobie talizman. Następnie Mandalorianie zarządzili odwrót - opuścili Taris i udali się do swojej siedziby na Jebble. Celeste, Zayne i Gryph zabrali się z nimi, ukrywając się na statku Pulsiphera, Mar'eyce.

Jebble

Podsłuchując rozmowę Pulsiphera i jego podwładnych, Celeste dowiedziała się że Mandalorianin poznał wartość talizmanu Muura ze znalezionych w ruinach Taris transmisji komunikacyjnych Jedi, ale nie był do końca świadomy jego potęgi. Przy pomocy perswazji Mocy spróbowała dyskretnie przekonać go do wyrzucenia artefaktu przez śluzę statku, ale nie udało jej się to - talizman ożył i wybrał Pulsiphera na swojego tymczasowego nosiciela. Natychmiast po wylądowaniu na Jebble, Mandalorianin został przetransportowany do swojego laboratorium w lodowej cytadeli. Celeste, korzystając z zamieszania, oddzieliła się od Zayne'a i Grypha, samemu udając się na infiltrację cytadeli. Dwójka niechcianych pomocników jednak szybko ją odnalazła i podzieliła się zdobytą wiedzą o planowanej przez Mandalorian inwazji na Alderaan. Morne niechętnie przyjęła ich pomoc, i wraz z Zayne'em zgodziła się udawać przed strażnikami że jest więźniem Grypha, przebranego za Neo-Konkwistadora. W ten sposób dostali się do serca fortecy, gdzie ich podstęp został przejrzany przez patrol Mandalorian. Ku zdziwieniu Celeste, wojownicy przemienili się w rakghule i rzucili się na nią w sposób dużo bardziej zorganizowany i skoordynowany niż poprzednie bestie jakie napotkała. I chociaż zdołała zabić ich wszystkich, to okazało się że wielu innych Mandalorian również uległo przemianie. Transformacja przy pomocy talizmanu Muura przebiegała znacznie szybciej niż w pozostałych przypadkach, tak więc zaistniało duże ryzyko że wszyscy przebywający na planecie wojownicy mogą zarazić się się plagą rakghuli, a następnie rozprzestrzenić ją na resztę galaktyki podczas ataku na Alderaan.

Jeśli czegoś nie zrobimy, plaga rakghuli rozniesie się na całą galaktykę![6]
— Celeste Morne[7]

Celeste i Zayne postanowili znaleźć centrum komunikacyjne, by ostrzec Jedi przed niebezpieczeństwem. Po drodze, Zayne opowiedział swojej towarzyszce prawdziwą historię masakry padawanów na Taris oraz dodał, że zamierza oczyścić swoje imię. Celeste zaprzeczyła jakoby kiedykolwiek słyszała o Przymierzu Jedi bądź jego przywódczyni, Kryndzie. Jej kłamstwo miało wyjść na jaw wkrótce potem, gdyż Gryph, który oddzielił się od nich podczas walki z rakghulami, odkrył nagranie w którym Lucien Draay potwierdza że jedną z agentek wysłanych na poszukiwania talizmanu jest właśnie Celeste Morne.

Po dotarciu do centrum komunikacyjnego, Celeste złożyła raport Lucienowi i dostała nowe instrukcje: zdobyć talizman Muura i przetransportować go do placówki Przymierza na Odryn, oraz zabić Zayne'a Carricka. Tego ostatniego nie potrafiła zrobić: zamiast tego, pozwoliła mu ostrzec Cassusa Fetta przed plagą szalejącą na Jebble. Następnie Zayne wrócił do lodowej cytadeli, gdzie został pojmany przez rakghule i doprowadzony przed oblicze Pulsiphera, chcącego dowiedzieć się czym dokładnie jest talizman Muura. Mandaloriański naukowiec nie mógł przewidzieć jednego: talizman porzucił go, wybierając Zayne'a na swojego następnego właściciela. Niekontrolowane przez nikogo rakghule zabiły Pulsiphera, by następnie samemu zginąć z ręki Celeste która przybyła Zayne'owi na ratunek. Obawiając się zagrożenia, jakie dla galaktyki według przepowiedni z Dzikiego księżyca stanowił Carrick, wyrwała mu talizman i sama go założyła, nieświadomie stając się jego nosicielką na następne cztery tysiące lat.

Kuźnia wojenna Neo-Konkwistadorów

Wykorzystując swoją władzę nad armią rakghuli, Celeste posłała ją do walki z niedobitkami Mandalorian. Potwory w błyskawicznym tempie zdobyły przewagę, masakrując przeciwników - zaniepokoiło to Zayne'a, któremu zaczęło się wydawać że Morne zaczyna ulegać podszeptom Karnessa Muura. Do tego odnalazł się w końcu Gryph, wraz z dowodami jednoznacznie wyjaśniającymi, że Celeste pracuje dla Przymierza Jedi. Zdemaskowana agentka wyznała, że owszem, pracuje dla Kryndy - matki Luciena Draay oraz przywódczyni Przymierza, jednak jest tylko częścią zespołu poszukującego artefaktów Sithów i nie bierze udziału w żadnych politycznych machinacjach. Zignorowała wszystkie oskarżenia Zayne'a i nawet postanowiła go zabić, ale zmieniła zdanie gdy ten uświadomił jej brutalną prawdę: zrobiła to, przed czym zawsze próbowała uchronić galaktykę: stworzyła armię wywodzącą się z magii Sithów. Celeste załamała się i poprosiła Zayne'a żeby ją zabił, aby uchronić cywilizację przed plagą rakghuli. Młody Jedi odmówił, zamiast tego proponując inne rozwiązanie: zamknie Celeste w sarkofagu Dreypy, starożytnym narzędziu tortur zbudowanym przez jednego z wrogów Karnessa Muura, chcącego uwięzić go w nim na wieki. Następnie przeniesie na swój statek i przetransportuje na Odryn, gdzie Morne zostanie przekazana w ręce fachowców Przymierza. Plan Zayne'a runął w momencie, gdy Cassus Fett zdecydował się przeprowadzić bombardowanie orbitalne Jebble, chcąc uniknąć dalszej infekcji jego wojowników plagą rakghuli. Zayne wraz z towarzyszami został zmuszony uciekać z planety, natomiast sarkofag z Celeste w środku opadł na dno morza powstałego ze stopionych w wyniku bombardowania lodowców.

Zayne Carrick i Marn Hierogryph zamykają Celeste Morne w lochu Dreypy.

Dalsze losy

Mając klucz do magazynu otrzymany od Celeste, Zayne Carrick udał się na Odryn, gdzie zamierzał znaleźć realne dowody obciążające winą Przymierze Jedi. Udało mu się to za pomocą Jarael, przebranej za Morne, i chociaż Lucien Draay oraz Feln przejrzeli podstęp, Zayne dotarł na Coruscant gdzie przedstawił swoje racje Radzie Jedi. Jego wersję potwierdził Xamar, jeden z członków pierwszego kręgu obserwatorów który zdecydował się wyjawić całą konspirację, dzięki czemu Zayne oraz Gryph zostali w końcu oczyszczeni z ciążących na nich zarzutów. Krynda Draay, Xamar, Q'Anilila oraz wielu innych Jedi lojalnych wobec Przymierza zostało zabitych podczas operacji "Windykacja" - próby powstania przeciwko Zakonowi Jedi, sprowokowanej przez Mrocznego Jedi Haazena. Lucien Draay, okaleczony, rozczarowany i rozgoryczony, zaszył się na prywatnym księżycu swojego rodu, gdzie zamierzał założyć nowe Przymierze, bardziej odpowiadające jego ideałom. Celeste Morne została uznana za martwą.

Przebudzenie

Darth Vader budzi Celeste Morne

Celeste nie była jednak martwa. Pierwszy raz została odkryty przez górników na Jebble. Sarkofag był wielokrotnie sprzedawany, przekazywany z rąk do rąk. Wreszcie dostał się w posiadanie Dartha Vadera któremu towarzyszył Fane Peturri. Sith bez wahania otworzył wieko i wyrwał tym samym Celeste ze snu. Kiedy dowiedziała się, że spała 4000 lat, a galaktyką zaczęli rządzić Sithowie zaatakowała Vadera. Po krwawej walce, Darth rozbroił Morne i zaproponował, by stała się jego uczennicą. Wtedy pojawił się Karness Muur, który zaczął zwodzić Celeste i samego Mrocznego Lorda. Morne w akcie desperacji użyła talizmanu i przemieniła Peturri oraz Szturmowców w rakghule. Vader uciekł na statek, a Celeste, wraz z bestiami została na obcym dla niej księżycu.

Przypisy

  1. My family lost everything in the Sith War, Zayne! I joined the Jedi to make sure the Sith would never return!
  2. Rycerze Starej Republiki 28: Wektor, część 4
  3. Why don't you three ever predict good things?
  4. 4,0 4,1 Rycerze Starej Republiki 25: Wektor, część 1
  5. When you go hunting... send a hunter.
  6. Unless we do something... the rakghoul plague has just gone galactic!
  7. Rycerze Starej Republiki 26: Wektor, część 2

Źródła

Miecz świetlny Celesti Morne
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Celeste Morne.