Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dziedzictwo 27: Do Jądra

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
15530.jpg
Dziedzictwo 27: Do Jądra
Scenariusz John Ostrander
Rysunki Omar Francia
Tytuł oryginalny Legacy 27: Into the Core
Wydanie polskie Egmont
10 sierpnia 2009
Wydanie USA Dark Horse Comics
27 sierpnia 2008
Okładka Omar Francia
Tłumaczenie Jacek Drewnowski
Liczba stron 40
Cena 2,99 $
39,90 PLN (cały tom Sojusz
Czas akcji 137 ABY


Dziedzictwo 27: Do Jądra (Legacy 27: Into the Core) to dwudziesty siódmy zeszyt serii komiksów Dziedzictwo. Został wydany 27 sierpnia 2008 roku, w Polsce został wydany 10 sierpnia 2009 roku, w tomie Sojusz .

Opis

Darth Wyyrlok jest mistrzem tradycji i magii Sithów w zakonie Dartha Krayta. Jest również powiernikiem, rzecznikiem i przyjacielem Krayta. Teraz, widząc dalsze pogorszenie się stanu zdrowia swego mistrza na skutek yuuzhańskich wszczepów, Wyyrlok podejmuje niebezpieczną wyprawę do światów Głębokiego Jądra. Do miejsca narodzin Lorda Andeddu, starożytnego Lorda Sithów, w celu znalezienia jakichkolwiek sekretów mogących uratować Dartha Krayta. Penetracja Głębokiego Jądra jednak jest zawsze ryzykowna, Wyyrlok musi przywołać z własnego wnętrza - swoją siłę, umiejętności i wiarę - aby po prostu przetrwać.

Streszczenie

Głębokie Jądro. Darth Wyyrlok wychodzi z nadprzestrzeni. Kalibrując następny skok w nadprzestrzeń, rozmyśla o wydarzeniach, które go tu sprowadziły.

Coruscant. Darth Maladi podnosi odciętą rękę Dartha Nihla i stwierdza, że Nihl powinien jak najszybciej dostać nową rękę. Krayt odmawia, twierdząc, że skoro Nihl go zawiódł, zasługuje na śmierć. Podnosi miecz, by dobić ciężko rannego Sitha, gdy Wyyrlok proponuje Kratowi, by pozostawił Nihla przy życiu, gdyż może się jeszcze przydać. Krayt opuszcza miecz i nakazuje Maladi przyczepić Nihlowi vongowską rękę, a odciętą zniszczyć, a Talon wprowadzić w uzdrawiający trans. Nakazuje Wyyrlokowi, by wezwał Stryfe’a, ponieważ został on jego nową Ręką. Nagajski Sith protestuje, twierdząc, że zasługuje na coś więcej. Krayt tłumi opór Nihla, twierdząc, że zasługuje na śmierć, ale oszczędził go, by mu dobrze służył. Nakazuje Wyyrlokowi iść ze sobą. Nagle Krayt traci siły. Przekazuje Wyyrlokowi, by zabrał go do komory hipostazy. Gdy Krayt znajduje się w komorze hipostazy, Wyyrlok przegląda stare księgi. Interesuje go jeden wątek: sekrety Dartha Andeddu. Aktywuje holokron starożytnego Sitha i nakazuje mu przekazać wiedzę o nieśmiertelności. Strażnik holokronu odmawia, twierdząc, że Wyyrlok pragnie jego sekretów tylko po to, by przedłużyć życie pozoranta, którym jest Krayt. Sith odpowiada mu, że zna część jego sekretów m.in. fałszywy grób na Korribanie. Stwierdza, że gdyby wskrzeszono Andeddu, ten ujawniłby Wyyrlokowi swe sekrety. Strażnik holokronu zdradza lokalizację grobu – Prakith.

Wyyrlok dociera na Prakith, gdzie na powitanie spotyka grupę akolitów, która nazywa go intruzem. Jeden z akolitów, Gerlun, który był też obecnym przywódcą kultu. Akolita mówi Sithowi, że nie jest mile widziany i czeka go śmierć. Chełpi się też, że on i jego podwładni są dziećmi Ciemnej Strony. Wyyrlok nazywa ich szczurami, które nie są warte bardziej niż adept. Zdradza im, że jest Sithem i używa iluzji na Gerlunie, by widział, że jest mnóstwo Wyyrloków. Po chwili wszyscy akolici walczą ze sobą, twierdząc, że jego adwersarz jest Wyyrlokiem. Gerlun zabija przez przypadek swojego brata. Wyyrlok kończy walkę, zabijając ocalałych akolitów błyskawicami Mocy. Oszczędza tylko Gerluna, który nazywa go swoim panem. Sith nakazuje mu zaprowadzić go na najniższy poziom twierdzy, dodając, że akolita widział tylko ułamek potęgi, której on posiadał. Gdy schodzą na dół, okazuje się, że jest tu tylko pusta grota. Wyyrlok wyciąga holokron Andeddu i nakazuje strażnikowi otworzyć wrota. Po otwarciu wrót Wyyrlok wrzuca Gerluna do grobowca. Nakazuje mu pilnować pochodni i niczego nie dotykać. Sith otwiera grób Anddedu. Strażnik holokronu radzi mu, by położył go na piersi jego stwórcy. Wyyrlok odmawia, wiedząc, jaki mógłby wyniknąć z tego skutek. Gerlun pyta się go o rozkazy. Sith pogardliwie odpowiada, twierdząc, że nie zdołałby odczytać własnego imienia w Basicu, o odcyfrowaniu sithańskich runów nie wspominając. Nakazuje mu pilnować pochodni i niczego nie dotykać, zapewniając go, że prawdopodobnie przeżyje. Wściekły akolita, doprowadzony do ostateczności, bierze holokron Mocą i kładzie go na piersi Andeddu, samemu przy tym ginąć. Wskrzeszony Sith, po krótkiej wymianie zdań z Wyyrlokiem, rozpoczyna z nim walkę. Początkowo przewaga była po stronie Andeddu, jednak Wyyrlok odzyskuje pełnie sił i atakuje Andeddu lawą. Zarzuca mu, że jest tchórzem, który nie zasługuje na tytuł Sitha. Po chwili zabija Andeddu. Przeglądając niektóre z ksiąg, poznaje sekret Karnessa Muura, który również chciał być nieśmiertelny. Wyyrlok zabiera kilka ksiąg i zwojów jego autorstwa, po czym odlatuje z Prakith.

Bohaterowie

Ilustracja na okładce

Wydania kolekcjonerskie

Recenzje


Dziedzictwo i Legacy II
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!