Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Dziedzictwo 17: Smocze szpony, część 4

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Legacy17.jpg
Dziedzictwo 17: Smocze szpony, część 4
Scenariusz John Ostrander
Rysunki Jan Duursema
Tytuł oryginalny Legacy 17: Claws of the Dragon, Part 4
Wydanie polskie Egmont
16 marca 2009
Wydanie USA Dark Horse Comics
31 października 2007
Okładka Travis Charest
Liczba zeszytów 4/6
Tłumaczenie Jacek Drewnowski
Liczba stron 22
Cena 2,99$
39,90 PLN (cały tom Smocze szpony)
Czas akcji 137 ABY


Dziedzictwo 17: Smocze szpony, część 4 to siedemnasty zeszyt serii komiksów Dziedzictwo i jednocześnie czwarta część miniserii Smocze szpony.

Opis

W sercu Świątyni Sithów na Coruscant nieoczekiwany akolita szkoli się w tajnikach Sithów. Pojmany przez Dartha Krayta Cade Skywalker zawarł złowieszczy pakt z uzurpatorskim Imperatorem. Czy Cade pójdzie w ślady swego przodka, Vadera?

Streszczenie

Rok 137 ABY, Coruscant, Świątynia Sithów. W swoim laboratorium Darth Maladi prowadzi rozmowę z Darthem Nihlem. Nihla martwi fakt, że ich mistrz, Darth Krayt, jest owładnięty obsesją na punkcie Cade'a Skywalkera. Maladi odpiera, że to nie Skywalker tak przykuwa uwagę Krayta, lecz jego zdolność leczenia. Oboje rozważają kto zostanie następcą Krayta, jeśli ten umrze. Nihl typuje Skywalkera, ale Maladi przypomina rozmówcy, że ten nie jest nawet Sithem. Nagai odpiera, że jeszcze nim nie jest.

Tymczasem głęboko pod Świątynią Cade Skywalker kontynuuje swój trening, walcząc z robotami bojowymi. Gdy z nimi kończy, zaczyna sparing z Darth Talon. Talon daje Cade'owi propozycje: jeśli tylko zdoła ją pokonać, to będzie mógł uciec ze Świątyni. Cade nie ma jednak ochoty uciekać. Chwilę później zostaje ranny z ręki Talon. Za sprawą swoich umiejętności szybko uzdrawia się i po ranie nie zostaje śladu. Całej walce przygląda się Darth Krayt i jego najbardziej zaufany sługa, Darth Wyyrlok. Wyyrlok uświadamia swojego mistrza, że mieszkańcy świątyni ciągle dyskutują na temat Skywalkera i aktualnych działań Krayta. Wyyrlok żywi ogromne wątpliwości co do tego, czy Skywalkera da się wyszkolić na Sitha. Krayt odpiera, że wie, iż Skywalker jedynie udaje, ale mówi też, że ludzie często stają się tymi, kogo udają.

Jakiś czas później, na prywatnym lądowisku spotykają się Morlish Veed i Nyna Calixte. Calixte pyta Veeda, czy spotkał się z jej agentką, Morrigan Corde. Veed przytakuje i mówi, że Corde zażądała Pluskiew Yuuzhan Vongów. Zazdrosna Calixte ma pretensje do Veeda, że tak czule traktował jej agentkę i mówi mu, że sama dostarczy pluskwy. Wkrótce Corde otrzymuje pluskwy i zabiera je na dolne poziomy planety, dokładniej na statek Mynock, gdzie czekają na nią przyjaciele Cade'a, którzy chcą go wydostać ze Świątyni. Delia Blue jest bardzo niecierpliwa i chce natychmiast udać się do świątyni, ale Corde prosi ją o cierpliwość i daje Jariahowi Synowi pluskwy i nakazuje mu podłączyć do nich mikroobwody szpiegowskie. Jariah wie jak się obchodzić z pluskwami, gdyż jednym z członków Crimson Axe, dawnym statku Syna, był Yuuzhanin. Synowi ma pomagać Kee. W tym czasie Delia i Chak mają zajmować się Mynockiem. Corde dodaje, że muszą sprzedać statek Chakowi, bo wszyscy wiedzą, kto jest aktualnym właścicielem Mynocka. Dochodzi do sprzeczki, ale Morrigan szybko ją ucina. Gdy pluskwy są już gotowe, Corde w przebraniu Sitha udaje się do świątyni i wypuszcza je.

Trzy tygodnie później Cade odbywa z Talon kolejną lekcje. Mówi trochę o sztuce Sithów, a później wyjaśnia Skywalkerowi dlaczego zabiła własnego mistrza. Tłumaczy mu też działania Sithów. Później przytacza historię Krayta. Ponad sto lat wcześniej, kilka lat po wydaniu Rozkazu 66 A'Sharad Hett został łowcą nagród. Gdy wyznaczono nagrodę za niejakiego Reska, Hett podjął się tego zadania. Ścigał go aż na Korriban, gdzie burza zmusiła obojga do lądowania. Wkrótce Hett zniszczył broń Reska i złapał go w pułapkę, ale ten grozi mu, że jeśli go złapie, to powie władzom, że Hett jest Rycerzem Jedi. Hett długo się nie zastanawiając zabija go, gdyż nagroda za żywego, jest taka sama jak za martwego. Gdy ma już odejść, słyszy głos, wymawiający jego imię. Zaciekawiony A'Sharad ruszył do źródła głosu. Wkrótce natknął się na zamknięte drzwi. Z pomocą Mocy otworzył je, a w środku natknął się na holokron XoXaan, jeden z twórczyni Sithów. XoXaan mówi Hettowi, że czekała na kogoś takiego jak on. Upadły Jedi podejmuje szkolenie u nowej mistrzyni, przez co w przyszłości stanie się Darthem Kraytem. Gdy Talon kończy opowieść zaczyna namiętnie się całować ze Skywalkerem. Całe zdarzenie obserwuje vongowa pluskwa, a przez to załoga Mynocka. Wszyscy zastanawiają się, czy Skywalker w ogóle chce opuścić Świątynie, ale Corde twierdzi, że i tak po niego wyruszą.

Talon spędza noc z Cade'm. Wkrótce składa raport swojemu mistrzowi i mówi, że Skywalker jedynie udaje. Krayt nie martwi się jednak tym problemem. Mówi Talon, że w wojnach klonach służył z Jedi, który udawał Sitha i gdyby nie jego bliscy, to stałby się nim w zupełności, a Cade jest sam. Krayt jest przekonany, że Skywalker wkrótce stanie się jednym z nich.

Tymczasem na Ossusie, na rozkaz Dartha Stryfe'a, kompania Joker przeszukuje planetę, by odnaleźć ukrywających się tam rycerzy Jedi. W pewnym momencie jeden z nich natyka się na Shado Vao, ale ten, dzięki użyciu sztuczki myślowej, przekonuje go, że na planecie nikogo nie ma i należy wracać. Yuuzhanin Choka Skell jest przekonany, że nie powinni się ukrywać, a stanąć do walki. K'Kruhk uspokaja go i przypomina, że śmieć tych szturmowców jedynie przekona ich zwierzchników, że na planecie są Jedi. A tak wrócą na swój statek w przekonaniu, że na Ossusie nikogo nie ma. Wkrótce ostatni patrol wraca na statek i jeden z oficerów melduje, że Ossus jest puste. Stryfe ciągle ma jednak przeczucie, że na planecie są Jedi i nakazuje zbombardować starą świątynie Jedi.

Bohaterowie

Wydania zbiorcze

Linki zewnętrzne

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Dziedzictwo 17: Smocze szpony, część 4.


Dziedzictwo i Legacy II
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!