Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Borosk (137 ABY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Borosk.JPG
Bitwa o Borosk
Konflikt Druga imperialna wojna domowa
Data 137 ABY
Miejsce Borosk
Wynik Zwycięstwo Imperium Sithów Dartha Krayta i całkowite zniszczenie wojsk wiernych Imperium Fela
Strony
Imperium Sithów Dartha Krayta Imperium Fela
Dowódcy
Kapitan Jared Cassel (zginął)
Siły
908 Dywizja Szturmowców
Straty
  • Nieznana ilość szturmowców
  • Członkowie Drużyny Joker: Vax Potorr i Jes Gistang
CałkowiteBitwa o Borosk to konflikt zbrojny pomiędzy dwoma dywizjami szturmowców Nowego Imperium Galaktycznego, jedną lojalną wobec Imperium Fela i drugą, która przysięgła wierność Imperium Sithów Dartha Krayta. Bitwa została stoczona w roku 137 ABY na planecie Borosk.

Preludium

Po zakończeniu wojny sithańsko-imperialnej doszło do podziału Imperium Galaktycznego na dwie mniejsze frakcje, gdzie jedna popierała prawowitego Imperatora Roana Fela, natomiast druga opowiedziała się po stronie nowego władcy, Dartha Krayta. W wyniku tego, jednostki wojskowe Imperium były zmuszone przysiąc lojalność jednej lub drugiej stronie, co w późniejszym czasie stało się powodem bratobójczych walk pomiędzy poszczególnymi formacjami. Sami żołnierze nie chcieli walczyć przeciwko swoim towarzyszom broni, jednak poprzez przysięgę byli do tego zmuszeni. Jednym z takich konfliktów była właśnie bitwa stoczona między 407 i 908 Dywizją.

W 137 ABY 908 miała zostać przetransportowana z Borosk na planetę Bastion, gdzie odbywała się mobilizacja sił wojskowych wiernych Felowi. Transportowce odpowiedzialne za wycofanie dywizji zostały jednak zniszczone i jednostka utknęła w swojej kwaterze głównej. W międzyczasie 407 z Yinchorru dostała od wielkiego admirała Morlisha Veeda i Rady Moffów rozkaz wyruszenia na Borosk, aby zniszczyła tam dywizję 908 i zdobyła zajmowaną przez nią placówkę. Darth Krayt nie był jednak pewien, czy 407 wykona swoje zadanie i wysłał w tym celu Sitha Dartha Malevala, aby ten poprowadził i nadzorował atak na siedzibę 908. Szturmowcy z 407 zaś, mimo wątpliwości, musieli wykonać swoje zadanie i wyruszyć na Borosk.

Przebieg

Dzień pierwszy

Jeden ze szturmowców 908 zastrzelony przez żołnierza 407, Ansona Traska.
Bitwa rozpoczęła się atakiem 407 na kwaterę 908 dywizji, na którego czele stała Drużyna Joker pod przywództwem porucznika Gila Cassela. Miała ona za zadanie zdobyć i zabezpieczyć posady dział i tarcz, znajdujących się wzdłuż muru, otaczającego siedzibę wrogiej dywizji. Szturmowcy 407 przedzierali się coraz bardziej w głąb budynku, natomiast Maleval w międzyczasie zabijał kolejnych żołnierzy 908. W końcu dywizja przedarła się do platform dział i dostała możliwość odpoczynku przez noc, zaś 908 wycofała się do głównej fortecy, aby przygotować się na przybycie żołnierzy 407. Niedługo potem Gil Cassel zaproponował rozejm "dezerterom", jednak pomysł ten nie spodobał się Malevalowi. Porucznik stwierdził, że walka z innymi szturmowcami źle wpływa na morale żołnierzy, a rozejm zapobiegnie stratom w ludziach i sprzęcie. Mimo to Lord Sithów nakazał wybicie szturmowców 908 co do jednego i że to Drużyna Joker ma nazajutrz poprowadzić atak na główną fortecę. Po chwili doszło do drobnej utarczki pomiędzy Malevalem a członkiem Jokerów, Hondo Karrem, który szybko został obezwładniony przez Sitha. Gdy ten odszedł, żołnierze zaczęli zastanawiać się co robić: walczyć dalej, dołączyć do Fela czy może uciec z pola walki i armii. Jednak ostatecznie drużyna podporządkowała się rozkazom.

Dzień drugi

Walki na korytarzach kwatery głównej 908.
Kolejnego dnia 407 dywizja wznowiła walki w kwaterze 908. Drużyna Joker kierowała atakiem i gdzieś koło południa jednostka wdarła się do głównej fortecy, gdzie w korytarzach rozgorzała walka wręcz pomiędzy szturmowcami z obu formacji. W końcu 407 dotarła do pomieszczenia zwanego główną kantyną, gdzie 908 rozstawiła działa na górnych przejściach. Podczas starć w głównej fortecy zginęli Vax Potorr, który nadepnął na minę, oraz Jes Gistang, która zginęła od eksplozji zapasowej baterii do jej miotacza. Obie dywizje ponosiły straty w bitwie, jednak walczyły do samego końca. W końcu cała 908 została wybita do nogi, a kwatera główna jednostki przejęta przez siły Krayta.
Śmierć Dartha Malevala.
Jedynym ocalałym z rzezi był brat porucznika Cassela, kapitan Jared Cassel, którego po bitwie Darth Maleval przywlókł do członków Drużyny Joker. Sith nakazał Gilowi zabić swojego brata, jednak ten odmówił wykonania rozkazu, w wyniku czego zginęli oboje. W tym momencie na Malevala podniósł rękę Hondo Karr, który zaatakował go swoim wibromieczem. Lord Sithów szybko go jednak obezwładnił, owinął biczem i poraził błyskawicami Mocy. Chwilę później Anson Trask zabił Malevala kilkoma strzałami z blastera w plecy. W raporcie dla głównego dowództwa podano, że Sith i Hondo zginęli w bitwie. Tym samym walka na Borosk została zakończona.

Skutki

W wyniku bitwy zginęło wielu żołnierzy imperialnych, ponieważ jedna dywizja została całkowicie wybita, natomiast druga straciła bliżej nieokreśloną ilość szturmowców. Trudno jednak przybliżyć ile dokładnie ludzi poległo w walce, gdyż nie wiadomo jaką liczebność miała dywizja w okresie Nowego Imperium Galaktycznego.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!