Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Druga imperialna wojna domowa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Legacy 36.jpg
Druga imperialna wojna domowa
Początek 130 ABY
Koniec 138 ABY
Miejsce Agamar, Bastion, Borosk, Coruscant, Daluuj, Had Abbadon, Iego, Kalamar, Koło, Munto Codru, Ossus, Prakith, Ralltiir, Socorro, Taivas, Vendaxa
Wynik
Skutki Utworzenie Triumwiratu Federacji Galaktycznej
Strony
Dowódcy
Bitwy

Druga imperialna wojna domowa[1] - zwana też powstaniem Fela - to konflikt galaktyczny, który rozpoczął się w roku 130 ABY i zakończył się w 138 ABY. Po jednej stronie stał wygnany Imperator Roan Fel oraz wierne mu siły Imperium, a po drugiej Darth Krayt, jego Nowy Zakon Sithów i pozostała część Imperium. W późniejszym czasie do Fela dołączyły siły Resztek Sojuszu Galaktycznego i Nowego Zakonu Jedi.

Historia

Geneza

Powstanie rozpoczęło się po zamachu na Roana Fela na Coruscant. Darth Krayt i jego Sithowie zabili człowieka, który udawał Fela. Mroczny Lord Sithów szybko poznał jednak prawdę i nakazał szukać Roana po całej galaktyce.

Lądowanie na Bastionie

Siedem lat po próbie morderstwa Roan Fel powrócił na Bastion, byłą stolicę Imperium. Wylądował wahadłowcem wraz z trzema Rycerzami Imperialnymi. Na planecie przywitał go generał Oron Jaeger oraz jego 501 Legion. Nagle jeden z oficerów, Kiefer, zaczął grozić Felowi i wyciągnął broń. Został on zastrzelony przez żołnierza z pięćset pierwszego. Podczas rozmowy z generałem Jaegerem Imperator usłyszał o 407 dywizji szturmowców, którzy walczyli pod rozkazami Krayta.

Bitwa o Borosk

Bitwa o Borosk rozegrała się w roku 137 ABY. Była to walka między dwiema dywizjami szturmowców Imperium - 407 a 908. Ci pierwsi słuchali rozkazów Sithów, a drudzy lojalni byli Imperatorowi Felowi. Bitwa toczyła się na powierzchni planety. 407 prowadzony był przez Dartha Malevala, quarreńskiego Sitha, a 908 rozkazywał Jared Cassel, brat pułkownika Gila Cassela. Bitwa została wygrana przez żołnierzy Imperium Dartha Krayta, lecz Maleval został zabity przez swoich szturmowców.

Bohaterowie

Imperium Sithów Dartha Krayta i Nowy Zakon Sithów

Imperium-na-wygnaniu

Niedobitki Sojuszu Galaktycznego

Nowy Zakon Jedi

Niezwiązani z żadną ze stron

Inni

Przypisy

Źródła


Ossus mini.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!