Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Potyczka na Had Abbadon

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
PotyczkanaHadAbbadon.JPG
Potyczka na Had Abbadon
Konflikt Druga imperialna wojna domowa
Data 137 ABY
Miejsce Had Abbadon
Wynik Zwycięstwo Jedi i Imperium, ucieczka Dartha Reave'a
Strony
Imperium Sithów Dartha Krayta
Dowódcy
Darth Reave
Siły
Straty
Brak
  • Wszyscy piloci
  • Szturmowcy i oficerowie przemienieni w rakghulePotyczka na Had Abbadon odbyła się w roku 137 ABY jako potyczka w czasie drugiej imperialnej wojny domowej. Zakończyła się zwycięstwem sprzymierzonych ze sobą Jedi i Imperium.

Preludium

W roku 137 ABY Darth Krayt zaczął mieć poważne kłopoty ze zdrowiem. Szkodniki, wszczepione do jego ciała przez Vongów, coraz bardziej niszczyły jego ciało. Obawiał się, że w końcu umrze, nim doczeka się spełnienia swojej wizji. Gdy Darth Talon wróciła z Vendaxy z wieściami, że ostatni Skywalker żyje, nakazał Darth Maladi, by wysłała swoich agentów do miejsc, gdzie go ostatnio widziano. W końcu jednak, Cade sam przybył na Coruscant, by uwolnić Hoska Trey'lisa, Jedi, którego wydał Sithom. W czasie misji ratunkowej został schwytany przez Dartha Nihla i Darth Talon. Po sprawdzeniu, że umiejętności uzdrawiania Cade'a okazały się prawdą, Krayt wypuścił jego przyjaciół: Jariaha Syna i Delię Blue. Po trzech dniach zaproponował Cade'owi naukę. Ten się zgodził i zgodnie z rozkazem Krayta wyleczył Talon, która została jego nauczycielką. Po czterech tygodniach nauki nakazał mu go wyleczyć, jednak Cade stwierdził, że w jego ciele jest za dużo czerwonych linii, które widzi w ciele uzdrawianej osoby. Krayt odpowiedział, że musi się nauczyć skupiania swych myśli poprzez stosowanie uścisku w Objęciach Cierpienia. Skywalker podjął udaną próbę ucieczki, i z pomocą jego matki Morrigan Corde, udało mu się.

Po kilku dniach Cade udał się do Ukrytej Świątyni, gdzie próbował nakłonić Radę Jedi do pomocy w zamachu na Kratya. Ci stanowczo odmówili, twierdząc, ze nadal mają zbyt mało Jedi. Z pomocą przyszła mu jednak będąca tam delegacja Imperium, która dała mu do pomocy trójkę Rycerzy Imperialnych: Antaresa Draco, Gannera Kriega i Azlyn Rae. Postanowili, że zwabią Krayta na Had Abbadon. Po drodze spotkali starożytną Jedi Celeste Morne, która po obejrzeniu umiejętności Cade’a stwierdziła, że pomoże w zamachu na Krayta.

Przebieg potyczki

Gdy dotarli na planetę, wywiązała się walka. Grupa uderzeniowa złożona z trójki Rycerzy Imperialnych wraz z trójką Jedi zaatakowała placówkę. Na niebie Shado Vao wraz z Antaresem Draco i Gannerem Kriegem atakowali myśliwce, a Cade i Azlyn wraz z Celeste Morne przypuścili atak naziemny. Zastali tam więcej szturmowców, niż mówił wywiad Rycerzy, i jeszcze Sitha. Celeste zmieniła cały personel w rakghule. Sith stoczył krótką walkę z Cade'em, po czym uciekł, wcześniej pogryziony i podrapany przez rakghule.

Epilog

Reave dotarł na Coruscant i zdał raport Kraytowi. Gdy skończył, przemienił się w rakghula. Chwilę po jego śmierci, z Had Abbadon dotarł przekaz holograficzny, w którym Karness Muur, który na ten czas opętał Celeste, wzywał Krayta, by poleciał na Had Abbadon.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!