Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Wojna domowa Rakatan

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kuznia2.jpg
Wojna domowa Rakatan
Początek W bliżej nieokreślonym czasie po 30000 BBY
Koniec 25200 BBY
Miejsce Wiele planet Bezkresnego Imperium.
Wynik Upadek Bezkresnego Imperium.
Skutki Odzyskanie wolności przez zniewolone rasy.
Strony
Bezkresne Imperium Rakatan Buntownicy na wielu planetach
Dowódcy

Wojna domowa Rakatan to najwcześniej zarejestrowany konflikt na większą skalę w historii galaktyki.

Historia

Przyczyny

Rządy Bezkresnego Imperium odznaczały się okrucieństwem i brutalnością. Zdegenerowani, zniszczeni przez ciemną stronę Mocy Rakatanie władali w galaktyce przez około dwadzieścia pięć tysięcy lat, jednak w końcu nastąpił ich kres. W bliżej nieokreślonym okresie po roku 30000 BBY (w okolicach którego Rakatanie przeżywali swoją złotą erę) w Imperium rozpętała się wojna domowa, prawdopodobnie z powodu zgubnego wpływu Gwiezdnej Kuźni na ich społeczeństwo - stała się ona tak wielkim skupiskiem ciemnej strony Mocy, że Rakatanie, będąc pod jej stałym wpływem, przestali nad nią panować.

Wkrótce nadszedł ostateczny cios - pojawił się śmiercionośny wirus, zabijający wyłącznie Rakatan. Z tego powodu należy przypuszczać, iż został on stworzony przez którąś ze zniewolonych ras, nie jest to jednak potwierdzona informacja. Epidemia wybiła prawie całą populację Rakatan. Z niewiadomych przyczyn (prawdopodobnie zarażeni mutacją jednego ze szczepów zarazy) stracili oni też na poziomie genetycznym kontakt z Mocą, na której podstawie zbudowali swoje Bezkresne Imperium.

Rewolucje

Jako że cała ich technologia opierała się na ciemnej stronie Mocy i była przez nią napędzana, po straceniu wrażliwości na Moc Rakatanie przestali sprawować nad nią kontrolę. Około roku 25200 BBY nastąpił ostateczny koniec Bezkresnego Imperium - wybuchły masowe powstania niewolników na setkach planet. Rakatanie, ścigani przez dawnych niewolników, zmuszeni byli schronić się na swojej ojczystej planecie Lehon, uprzednio niszcząc pozostawione Gwiezdne Mapy, aby ukryć położenie swojego świata. Dodatkową szansę na przetrwanie dało im pole zakłócające, emitowane na cały ich system z wierzchołka Świątyni Przodków leżącej na powierzchni planety. Pierwotnie stworzone, by chronić Gwiezdną Kuźnię, teraz zaczęło chronić samych Rakatan, odcinając ich od galaktyki.

Dalsze wojny

Wkrótce na Lehonie ponownie wybuchła krwawa i barbarzyńska wojna domowa, która prawie przyniosła zagładę tej planecie: zwaśnione strony konfliktu użyły broni masowego rażenia. Rakatanie zmuszeni byli zejść pod powierzchnię ziemi by przetrwać, a gdy wrócili, zorientowali się że niziny i doliny zniknęły, a całą planetę pokryły wyspy. Wielu Rakatan cofnęło się w rozwoju, pogrążając się w barbarzyństwie i kanibalizmie, a ich świat został zapomniany.

ŹródłaPoczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!