Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Aridus

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Aridus
Astrografia
Region: Obszar Ekspansji
Układ: Flarestar
Współrzędne (mapa): O-14
Geografia
Dominujący krajobraz:
  • Pustynie
  • Zagłębienia wypełnione lawą
Społeczeństwo i inne
Języki:
Struktura demograficzna: Chubbitowie
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Aridus to planeta położona w Obszarze Ekspansji. Zamieszkana głównie przez Chubbitów, którzy wywodzą się z tego świata. Dominującym krajobrazem są pustynie.

Aridus jest pustynną planetą, ale posiadającą bardzo bogate złoża surowców naturalnych, co było powodem przysłania na planetę górników przez Imperium. Aridus posiada też silnie zjonizowaną atmosferę, co powodowało bardzo poważne kłopoty ze sprzętem. Aby temu zaradzić, Imperium wybudowało ogromny przekaźnik i wzmacniacz sygnałów. Budowla ta została nazwana Żelazną Wieżą, wszystko zadziałało i górnicy nie mieli już problemów ze sprzętem. Jednak budowla miała duży minus, wpływała bardzo negatywnie na prawdziwych mieszkańców planety - Chubbitów. Wzmocnione sygnały niszczyły ich system nerwowy, co stanowiło śmiertelne zagrożenie dla całej rasy. Doprowadziło to do skontaktowania się ich z Rebelią, która dostarczała im broń, aby na planecie wybuchła wojna, co nastąpiło.

Po bitwie o Yavin na planetę przyleciał Luke Skywalker w poszukiwaniu Bena Kenobiego, gdyż doszły go słuchy że widziano Bena na planecie. Luke, choć widział śmierć Obi-Wana, postanowił to sprawdzić. Okazało się że Bena na planecie nie ma i nie było, był tam za to oszust, który został wynajęty przez Dartha Vadera, aby zwabić Luke'a w pułapkę pod pozorem zniszczenia Żelaznej Wieży. Pułapka się nie powiodła, ponieważ oszust pod koniec ataku na Żelazną Wieżę zdradził Luke'owi kim jest, a na dodatek atak na Żelazną Wieżę się powiódł, co doprowadziło do zniszczenia jej. Po tych wydarzeniach Imperium przestało się interesować planetą, a Chubbitowie odzyskali wolność.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!