Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Ryloth

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Anakin dodopracowania.png
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: poszerzyć historię i dodać źródła.

Ryloth planeta.jpg
Ryloth
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Gaulus
Układ: Ryloth
Pozycja w układzie: 2
Gwiazda: Ryloth
Księżyce: 5
Współrzędne (mapa): R-17
Długość dnia: 30 standardowych godzin
Długość roku: 305 standardowych dni
Geografia
Średnica: 10 600 km
Atmosfera: Tlenowa
Klimat:
  • Umiarkowany
  • Suchy
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz:
  • Góry
  • Pustynie
  • Tundra
  • Lasy
Społeczeństwo i inne
Języki:
Rząd: Merytokracja feudalna
Ludność: 1,5 miliarda
Struktura demograficzna:
Główne miasta:
Import:
  • Środki spożywcze
  • Medycyna
  • Technologie
Eksport:
Przynależność:
Ryloth to planeta w Zewnętrznych Rubieżach, miejsce pochodzenia rasy Twi'leków.

Położona jest na Szlaku Koreliańskim, stanowi początek Korytarza Wiatru Śmierci. Posiada pięć księżyców i jest drugim satelitą swojej gwiazdy macierzystej, a jej czas obiegu równa się czasowi obrotu wokół własnej osi i wynosi 305 dzień standardowy. Z tego względu jedna strona planety pozostaje przez cały czas oświetlona, a na drugiej panuje wieczna noc - co w połączeniu z ukształtowaniem powierzchni owocuje niegościnnym, jałowym klimatem. Prędkość wiatrów na Ryloth dochodzi do 500 km/h, w pobliżu terminatora zaś powstają mordercze ogniste burze, grożące zagładą wszelkich żywych istot. Mieszkańcy Ryloth żyją w kompleksach jaskiń w tych właśnie rejonach, gdyż tylko tam temperatury utrzymują się w granicach pozwalających na egzystencję bez rozbudowanych systemów podtrzymywania życia.

Historia

Ryloth odkryto około roku 10000 BBY - była jedną z pierwszych odkrytych planet Zewnętrznych Rubieży. Twi'lekowie znajdowali się wtedy na dość niskim poziomie rozwoju cywilizacji. Od tego czasu zaczęto nielegalnie handlować nimi jako niewolnikami, a szczególną popularnością cieszyły się twi'lekańskie tancerki. Po jakimś czasie posiadanie Twi'leka stało się oznaką statusu majątkowego.

Około roku 4800 BBY na Ryloth odnaleziono minerał zwany ryll, będący jednym z cenniejszych gatunków przyprawy.

Wojny klonów

Podczas wojen klonów Ryloth zostało przejęte przez Separatystów kiedy przywódca Unii Technokratycznej, Wat Tambor, szpiegował innego członka rady Separatystów, Passela Argente. Odkrył, że Koorivarianin prowadzi własne interesy na rodzimej planecie rasy Twi'leków i przechowuje tam zdobycze wojenne. Tambor postanowił wtedy dokonać inwazji na Ryloth. Mimo działań twi'leckiego ruchu oporu, zdołał zdobyć planetę, gdyż wojska Republiki nie przybyły z odsieczą. Ryloth pod wodzą sił Separatystów była silnie broniona. Wokół planety utworzono blokadę, której przewodził zdolny neimoidiański taktyk, Mar Tuuk.[1] Z kolei na powierzchni planety, nieopodal miasta Nabat, droid taktyczny TX-20 dowodził baterią dział, które w razie przebicia się sił wroga przez blokadę, miały prowadzić zmasowany ostrzał.[2] Sam Wat Tambor, dowodzący inwazją, ukrywał się w stolicy Ryloth, Lessu.[3] Wkrótce Republika zdecydowała się wreszcie wysłać odsiecz. Do walki wyruszyły oddziały żołnierzy-klonów pod przywództwem czwórki rycerzy Jedi: Mace'a Windu, Obi-Wana Kenobiego, Anakina Skywalkera i jego padawanki, Ahsoki Tano. Zadaniem Skywalkera i Tano było przełamanie blokady, którą dowodził Tuuk. Pierwszy atak zakończył się klęską Republiki, ale wkrótce Skywalker i Tano opracowali plan, dzięki któremu udało się przełamać szyk okrętów Konfederacji. Siły Republiki nie mogły jednak jeszcze lądować; przybyłe z odsieczą statki były ostrzeliwane przez baterię dział, którymi dowodził droid taktyczny TX-20. Kenobi przy pomocy kompanii Duch i małej twi'lekańskiej dziewczynki, o imieniu Numa, zdołali zniszczyć zarówno je jak również dowodzącego nimi droida. Wojska Republiki mogły już swobodnie wylądować i rozpocząć proces odbijania planety.[2]

Parada w stolicy z okazji odzyskania wolności.

Siły pod wodzą generała Mace'a Windu stopniowo wyzwalały Ryloth i rozpoczęły wędrówkę do Lessu, stolicy planety. Napotkali jednak na opór i stracili dużą część wojska. Windu zdecydował się poprosić o pomoc ruch oporu, któremu przewodził niejaki Cham Syndulla. Pomimo początkowej niechęci, Syndulla wkrótce zgodził się wspomóc Republikę. Połączone wojska Republiki i ruchu oporu dotarły wkrótce pod stolicę. Nie mogły ruszyć dalej, gdyż jedyną drogą prowadzącą do Lessu był most plazmowy, aktywowany ze stolicy. Dzięki podstępowi, Windu zdołał się za niego przedostać i przy pomocy żołnierzy-klonów aktywował go. Siły generała wkroczyły do stolicy i odbiły ją, a generałowi Windu udało się pochwycić Wata Tambora. Ryloth była ostatecznie wyzwolona.[3]


Przypisy

Źródła

Podyskutuj o Gwiezdnych wojnach na forum Ossusa!