Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Nabat

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Nabat.jpg
Nabat
Lokalizacja: Ryloth
Funkcja: Mieszkalno-handlowa
Wykonawca: Twi'lekowie


Nabat było miastem położonym na planecie Ryloth.

Historia

Nabat zostało najprawdopodobniej zbudowane przez mieszkańców Ryloth, Twi'leków. Oni też je zamieszkiwali. Miasto składało się głównie z kamiennych domów. Posiadało również imponującą sieć podziemnych tuneli.

W bliżej nieokreślonym momencie wojen klonów Ryloth została zaatakowana i podbita przez Konfederację Niezależnych Systemów. Nabat było miastem, które mocno ucierpiało na tej inwazji, bowiem wojska Separatystów siłą opustoszyły miasto, zabierając jego mieszkańców na przedmieścia. Tam też droid taktyczny TX-20 miał dowodzić obroną, w razie spodziewanej inwazji wojsk Republiki Galaktycznej. Ustawiona została tam bateria dział, która miała prowadzić ostrzał, w razie pojawienia się statków Republiki. Twi'lekowie z Nabat zostali wykorzystani jako żywe tarcze. TX-20 wiedział bowiem, że rycerze Jedi, którzy będą prowadzić atak, nie zdecydują się na ryzyko zranienia czy zabicia zakładników.

Separatyście nie mylili się. Wkrótce Republika postanowiła odbić Ryloth. Po przełamaniu blokady kosmicznej, którą dowodził niejaki Mar Tuuk, Republika obrała za cel miasto Nabat. Gdyby armia Republiki go nie zajęła, siły inwazyjne nie mogłyby wylądować. Odbiciem miasta miał zająć się generał Obi-Wan Kenobi oraz żołnierze-klony z kompanii Duch. Wylądowali oni w kanonierkach na obrzeżach miasta. Kilku żołnierzy wysłano na zwiad. Znaleźli oni podczas niego małą twi'lekańską dziewczynkę, zwaną Numa. Tymczasem TX-20 wypuścił wygłodzone [bestie, które trzymał w klatkach, by w odpowiednim momencie wypuścić je wprost na żołnierzy Republiki. Wkrótce doszło do walki. Republika poniosła pewne straty, ale z pomocą Kenobiego udało się odeprzeć atak gutkurrów. Kenobi próbował opracować plan, który umożliwiłby mu zajęcie dział, bez strat w zakładnikach. Z pomocą przyszła Numa, która pokazała mu podziemne przejścia, prowadzące na przedmieścia miasta. Wkrótce Kenobi i dwóch żołnierzy-klonów dotarło na przedmieścia, a uwagę Separatystów odwracała reszta kompanii. Jedi uwolnił zakładników i zajął jedno z dział i zaczął destrukcję pozostałych. TX-20 schwytał go jednak w zasadzkę i wymierzył do niego z czołgu AAT. Jednak gdy miał już oddać strzał, rzucił się na niego tłum rozwścieczonych Twi'leków, którzy zniszczyli droida. Miasto Nabat zostało wyzwolone spod jarzma Separatystów, a niedługo później udało się odbić stolicę Ryloth, Lessu i schwytać Wata Tambora, który przewodził całej inwazji. Ryloth znowu było wolne.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!