Ekipa Biblioteki Ossus życzy Wam Wesołych Świąt! Niech Moc będzie z Wami!Bitwa o Merson

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Merson.jpg
Bitwa o Merson
Konflikt Wojny klonów
Data 21 BBY
Miejsce Merson
Wynik Zwycięstwo Konfederacji Niezależnych Systemów.
Strony
Republika Galaktyczna Konfederacja Niezależnych Systemów
Dowódcy
Nieznany
Siły
Straty
Całkowite zniszczenie wojsk lądowych i częściowe floty MałeBitwa o Merson to starcie wojsk Republiki z siłami Seperatystów. Miało ono miejsce w 21 BBY, w szesnastym miesiącu wojen klonów.

Przyczyny

Tap-Nar-Pal przedstawia swój pomysł Kanclerzowi.
Jeśli sam, jako pierwszy, poddałbyś się testowi... Na ochotnika... To miałoby wielkie znaczenie.[2]
Tap-Nar-Pal do Kanclerza Palpatine'a.

Osiem dni przed bitwą Ronhar Kim wraz swym padawanem Tap-Nar-Palem przedstawił Kanclerzowi pomysł, aby przebadać wszystkich polityków pod kątem obecności midichlorianów we krwi. Zaproponował, aby sam Palpatine zgłosił się jako pierwszy, aby dać przykład innym senatorom. Kanclerz stwierdził, że rozważy pomysł, ale stanowczo zabronił informowania o nim Rady Jedi. Ronhar przekazał mu, że będzie razem z padawanem na Merson, gdzie miał ustawiać stanowisko dla patroli, aby ochronić sektor przed piratami.

Pięć dni później Darth Sidious skontaktował się z przebywającym wówczas na Bakurze hrabią Dooku, informując go, że wojska Republiki na Mersonie mają zostać zgładzone. Chciał w ten sposób zabezpieczyć się przed wykryciem Sitha w Senacie.

Bitwa

Myśliwiec Tap-Nar-Pala uderza w droidy bojowe.
Wywiad dał ciała na całego. Siła wroga jest pięciokrotnie większa od tego co nam powiedziano, wygląda na to, że na nas czekali.[2]
Dox

Wojska Republiki musiały stawić czoła przeważającym siłom wroga. Zgodnie z obliczeniami komandora Doxa, siły lądowe wroga były pięciokrotnie większe od przypuszczalnych. Żołnierze Republiki nie mieli szans na wsparcie floty, gdyż ta została zaatakowana z ogromną siłą. Kapitan Gilad Pellaeon w obawie przed zniszczeniem okrętów, nakazał przegrupowanie i wycofanie się. Tap-Nar-Pal, pilotujący myśliwiec, sprzeciwił się rozkazom oficera i poleciał na pole bitwy, ostrzeliwując oddziały lądowe Konfederacji. Szybko jednak został zestrzelony przez myśliwce typu Vulture. W tym momencie generał Kim wydał swoim podkomendnym rozkaz walki do ostatniego żołnierza. Sam zaatakował droidy, jednak został zmasakrowany przez super roboty bojowe. Ostatni w walce pozostał Dox, który, z aktywowanym detonatorem, rzucił się na droidy bojowe i zginął w eksplozji. Separatyści zwyciężyli.

Skutki

Oddział mistrza Kima został zmasakrowany. Ponieważ przed bitwą Ronhar Kim nie podzielił się swoim pomysłem znalezienia Sitha z nikim poza Palpatine'em, poszukiwania nie zostały rozpoczęte. Kanclerz Palpatine wspomniał bohaterską śmierć żołnierzy na Mersonie podczas obrad Senatu, namawiając senatorów do głębszego zaangażowania w wojnę.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!