Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Obumubo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Obumubo
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 3 ABY
Miejsce Obumubo
Wynik Zwycięstwo Sojuszu Rebeliantów.
Strony
Sojusz dla Przywrócenia Republiki Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Nieznany
Siły
Kompania Zmierzch Szturmowcy
Straty
Przynajmniej 14 żołnierzy Lokalny garnizonBitwa o Obumubo to starcie między siłami Rebelii i Imperium na księżycu Obumubo podczas galaktycznej wojny domowej w roku 3 ABY. Bitwa była częścią Operacji Przerwany Łańcuch.

Przed bitwą

Głównym celem rebeliantów podczas Operacji Przerwany Łańcuch były stocznie planety Kuat. Chcąc jednak osiągnąć cel, buntownicy musieli jako dywersja zaatakować kilka innych celów, by zmusić imperialnych do oddelegowania części sił z Kuat celem uzupełnienia ubytków. Księżyc Obumubo stał się jednym z nich. Everi Chalis chciała usunąć kilka osób z Kuat, które zabrałyby ze sobą służby bezpieczeństwa. W tym celu chciała zabić odpowiednią osobę na Obumubo i stworzyć wakat.

Przebieg bitwy

Atak żołnierzy Kompanii Zmierzch na mroźny księżyc, pokryty morzem płynnego, lodowatego metalu okazał się bardzo krwawy. Podczas desantu utonęło dwóch ludzi, a podczas pierwszego ataku zginęło dwunastu, w przeciwieństwie do poprzedniej potyczki na Najan-Rovi, gdzie nikt nie zginął. Szturmowcy zaprawieni w walce z morskimi potworami mieli przewagę. Bitwa trwała dwa dni, aż w końcu Kompania Zmierzch wytoczyła broń oblężniczą. Dzięki niej, zdołała pokonać lokalny imperialny garnizon.

Po bitwie

Po zakończeniu walk, Kompania Zmierzch w pośpiechu opuściła układ, tuż przed przybyciem floty gwiezdnych niszczycieli.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!