Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Cornelius Evazan/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Evazan.jpg
Cornelius Evazan
Miejsce pochodzenia: Alsakan
Rasa: Człowiek
Wzrost: 170 cm
Kolor włosów: Czarne i szare
Kolor oczu: Brązowe
Cornelius Evazan to psychopatyczny lekarz, który uwielbiał wykonywać przeszczepy, oraz amputacje. Jego "pacjenci" najczęściej umierali, lub zostawali trwałymi kalekami. Miał wyroki śmierci w dwunastu układach, był towarzyszem Pondo Baby.

Biografia

Cornelius Evazan od zawsze uwielbiał zajmować się przeszczepami itp. Był jednak chory psychicznie. Przyjemność sprawiały mu krzyki męczonych ofiar, które zwykł nazywać pacjentami. Imperium uznało, że doktora nie można wyleczyć, tak więc wysłano go na planetę więzienną Delaria. Był to poważny błąd, gdyż Evazan zdołał zbiec. Zaszył się w systemie Hindsaar. Udało mu się tam zdobyć sfałszowaną licencję chirurga, oraz otworzyć prywatną klinikę. Evazan nie pozbył się jednak swoich przyzwyczajeń, więc i tym razem "leczenie" zakończyło się śmiercią, oraz kalectwem pacjentów. Przenosił się więc tak od systemu, do systemu, gdzie dokonywał tych samych przestępstw. W końcu zaczął także się zajmować niewolnictwem, oraz płatnymi morderstwami, a także nielegalną cyborgizacją. Przez te niegodziwe występki, za głowę Evazana wyznaczono nagrodę w postaci miliona kredytów - była tylko jedna zasada - miał być martwy. Taka suma skusiła niejednego łowcę, ale żaden nie zdołał go złapać. Udało się to prawię Jodo Kastowi, który strzałem z blasteru poranił jego twarz. Umierającemu Evazanowi pomógł wtedy Ponda Baba.

Ponda wkrótce odkrył, kogo uratował, więc i jego skusiła ogromna nagroda. Po namyśle, doszedł jednak do wniosku, że taki towarzysz jest bezcenny, tak więc od tego czasu stali się nierozłączni. Razem imali się różnych zajęć. Najczęściej, można było ich spotkać na Tatooine, gdzie pracowali dla Jabby. Wolny czas spędzali w kantynach.

Potyczka w kantynie.

Pewnego razu, natknęli się tam na Luke'a Skywalkera. Evazan i Ponda zaczęli go zaczepiać, aż w końcu doszło do bójki. Musiał interweniować Obi-Wan Kenobi, który mieczem świetlnym pozbawił ręki Babę.

Evazen, obiecał swojemu towarzyszowi, że wszczepi mu protezę ręki, ale nie udało mu się to. Rozgniewało to Pondę, tak więc niesławny doktor był zmuszony uciekać. Wkrótce Baba go dopadł, ale nic mu nie zrobił, bo ten skusił go tym, że dostarczy mu najnowszą protezę ręki, jaka istnieje.

Do tego czasu, Ponda obiecał Evazanowi, że zostanie jego ochroniarzem. Jakiś czas po tym, obaj polecieli na planetę Ando, gdzie doktor zdobył od władz środki na badania, a także zamek, położony na dalekiej wysepce. Poznał na niej istotę z rasy Meduz. Została jego wiernym ochroniarzem. Pewnego razu, do zamku przybył senator. Wtedy doktor zrozumiał, że ma szansę przetestować jeden ze swoich wynalazków, który miał przenosić czyiś umysł do innego ciała. Evazan stworzył te maszynę po to, aby zdobyć nowe ciało dla siebie, nawet już miał przystojnego człowieka, w którego ciało chciał przenieść swój umysł, ale bał się przetestować maszynę. Tak więc namówił Pondę, żeby to on przetestował maszynę, bo nie musiałby się martwić o rękę, a także wygląd. Baba zgodził się na zabieg. Umysł przeniesiono, a wtedy doktor poszedł po swoją ofiarę, aby przenieść swój umysł do jej ciała. Nie wiedział jednak, że ofiara wcale nie jest przystojna, tylko była pokryta holograficzną iluzją. Był to tak naprawdę Gurion Silizzar, któremu Evazan zabił rodzinę, który przygotował tę pułapkę z zemsty. Teraz, zdołał obezwładnić doktora. Zaprowadził go na dach, czekając aż odbiorą go przyjaciele. Wtedy zaatakowała ich jedna z Meduz, która zrzuciła go z dachu. Gurion zginął, a doktor zdołał się chwycić dachu. Wtedy przybył senator w ciele Pondy, a sam Baba zniknął. Senator uruchomił granat przyniesiony przez Guriona, która zabiła jego i jak myślał Evazana. Widzieli to przyjaciele Guriona, ale natychmiast odlecieli, co nie pozwoliło im zobaczyć, jak Evazan podnosi się ze zwłok Meduzy, które powstrzymały upadek. Po tamtych wydarzeniach nikt już o nim nie słyszał.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!