Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Jodo Kast

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
JodoKast.jpg
Jodo Kast
Data i miejsce śmierci: 5 ABY
Kolor włosów: Blond
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor skóry: Jasny
Przynależność:
Profesja: Łowca nagród
Jodo Kast był łowcą nagród żyjącym w okresie panowania Imperium Galaktycznego, początkowo na krótko związanym z Rebeliantami, później działającym niezależnie. W swej pracy wykorzystywał on zdobytą mandaloriańską zbroję, korzystał też z reputacji Boby Fetta, uważanego wtedy za najlepszego łowcę w galaktyce. W końcu jednak zginął z ręki Boby który postanowił ukrócić karierę uzurpatora.

Biografia

Kariera Rebelianta

Kast walczył jako członek SpecOps Resistance w początkowym etapie istnienia rebelii przeciwko Imperium Galaktycznemu, nigdy jednak zbyt wysoko nie stawiał idei o które ruch ten walczył, preferując kredyty. Po tym jak biorąc udział w zadaniu na Goratak III zastrzelił tam walczącego po stronie Imperium Feskitta Bobba, którego z racji noszonej przez niego zbroi Mandaloriańskiej zbroi wziął za Bobę Fetta porzucił on Rebelię. Na planecie Zaadja znalazł Mandaloriańską zbroję którą zaczął nosić, upodabniając wpierw jej malowanie do tego jakie stosował Boba. Podobnie dobrał swe uzbrojenie. Po jakimś czasie jednak uznał, że warto jednak trochę zróżnicować jej malowanie, zaczął też występować pod własnymi personaliami budując własną reputację.

Kariera Łowcy Nagród

Jodo nawiązał także współpracę z inną łowczynią, Zardrą, z którą wykonywał zadania dla Imperium, zazwyczaj polegające na ściganiu rebeliantów. Para ta współpracowała także z Pugglesem Troddem, wspólnie udało im się wykonać cały szereg zadań. W tym okresie zdobył on także swój statek, prom Lambda nazywany Foxcatch.

W pewnym momencie Jodo podjął się zadania wspólnie z Zardrą. Polowali oni w układzie Stenness na poszukiwanych przez Jabbę braci Thig, nie wszystko poszło jednak zgodnie z planem i w zasadzce którą ta dwójka zastawiła przypadkowo zginął Hutt, Mageye. Z tego powodu Jabba wyznaczył za jej głowę nagrodę. Zdaniem Goa, Jodo ostrzegł znajomą łowczynię gdy dowiedział się o tym.

Jodo podjął się także zadania pojmania doktora Evazana. Wyśledził go w małym mieście w sektorze Coreliańskim, gdzie ten w tamtej chwili miał akurat klinikę. Udał się do tejże, ogłuszył zaskoczonego recepcjonistę ale nie udało mu się pojmać celu. Evazan starał się uciec, Jodo ruszył więc w pościg za nim, obydwoje wymieniali strzały, w tym Jodo trafił doktora w twarz, raniąc go ale nie zabijając. Pewny zwycięstwa nad zapędzonym w kąt przeciwnikiem łowca dał się jednak zaskoczyć atakiem Ponda Baby, który znajdował się za sterami pozornie pustego okrętu. Z powodu ostrzału z pokładowego działka Jodo musiał się wycofać, przez co Evazan zbiegł.

Podszywanie się pod Bobę Fetta

Jodo Kast trzymany na muszce przez Bobę, którego udawał.
Po tym jak Boba Fett został uznany za zmarłego w wyniku wydarzeń na Tatooine, Jodo ponownie uznał, że może wykorzystywać jego reputację bez obaw, że ten będzie próbował się zemścić.

Rok po bitwie o Endor Jodo Kast wyśledził na planecie Fluwhaka Nosstricka, jednego z piratów za których Nowa Republika wyznaczyła nagrody. Udało mu się uniknąć wszelkich pułapek które ten na niego zastawił i zranił uciekający cel strzałką z jadem Frinki, wiedział więc że ten zostanie niedługo sparaliżowany. Sam Jodo niemalże zginął w kolejnej pułapce-zapadni, udało mu się z niej jednak wydostać. Jak się jednak przekonał, w międzyczasie na miejsce przybył także inny łowca nagród, Dengar. Jodo widząc, że tenże chce przejąc nieprzytomny już cel wycelował w niego i zmusił do współpracy, wykorzystując w roli tragarza który pomógł mu przetransportować nieprzytomne ciało na statek. Obydwoje zamienili także kilka zdań, Dengar zwrócił Jodo uwagę na fakt, że udawanie Boby Fetta nie jest mądrym zachowaniem.

Dengar skontaktował się z Bobą i poinformował go o tym gdzie widział Jodo. Łowca zdecydował się w końcu coś zrobić z uzurpatorem i zastawił pułapkę. Podając się za Sava Breca Madaka w gildii łowców Benelex wynajął Jodo by zabił na Nal Hutta osobę imieniem Satnik Hicrop. Nie podejrzewając pułapki Jodo udał się w odpowiednim momencie na planetę. Poradził sobie z zastawionymi przez Bobę pułapkami, w końcu sam Boba ujawnił swą obecność, Kast mógł więc przekonać się, że całość to pułapka. Jodo udało się zaskoczyć przeciwnika i dzięki plecakowi odrzutowemu zyskał na chwilę przewagę, jednakże Boba okazał się o wiele skuteczniejszy i bez większego problemu unieszkodliwił Jodo. Boba zabrał zbroję przeciwnika, mówiąc że tenże na nią nie zasługuje, dał mu jednak szansę przeżycia. Gdyby Jodo zdążyło przed wybuchem jego plecaka rakietowego zażyć odtrutkę na toksynę która zatruł go Boba, przeżyłby. Tak jak Boba podejrzewał, nie zdołał on tego zrobić i zginął w wybuchu.

Thrawn wcielający się w Jodo.

Thrawn wcielający się w Jodo

Jodo Kast wykorzystywał tożsamość Boby w swych działaniach, tymczasem w 2 BBY identycznie postąpił Thrawn, nie chcąc by jego działania na Korelii były z nim związane przywdział mandaloriańską zbroję i tożsamość właśnie Jodo Kasta.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!