Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Drużyna Delta

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Deltasquad.jpg
Drużyna Delta
Przywódca/Przywódcy
Wybitni członkowie
Data założenia Prawdopodobnie 30 BBY
PrzynależnośćDrużyna Delta była jedną z elitarnych jednostek komandosów Wielkiej Armii Republiki. Brali oni udział w wielu ważnych bitwach podczas wojen klonów. Najważniejsze z nich to Bitwa o Geonosis oraz bitwa o Kashyyyk. Byli oni jedną z niewielu drużyn które niemal całą wojnę przetrwały bez strat własnych a więc w niezmienionym składzie.

Szkolenie

Komandosi z tej jednostki szkoleni byli przez bardzo surowego i wymagającego sierżanta Walona Vau, Mandalorianina i jednego z Cuy'val Darów jakich Jango Fett zatrudnił to pracy na Kamino. Szkoleniowiec Drużyny Delta znany był, że swojego uporu oraz brutalnych sposobów nauczania, co przekładało się jednak na skuteczność jego podwładnych.

Drużyna Delta

Misje

Bitwa o Geonosis

Zaraz po rozpoczęciu wojny pomiędzy Republiką a separatystami drużyna Delta została wysłana na swoją pierwszą misję. Mieli oni wyeliminować jednego z geonosjańskich przywódców, niejakiego Sun Faca. Po wykonaniu zadania zostali przydzieleni do misji podczas której drużyna Theta zawiodła tj. zniszczenia fabryki droidów.

Misja na statku Prosecutor

367 dnia Wojen Klonów drużyna została wysłana, aby zbadać zaginiony krążownik typu Acclamator, który ponownie pojawił się w przestrzeni kosmicznej. Komandosi rozdzielili się, by zdobyć więcej informacji. Szybko natrafili na droidy bojowe i Trandoshan. Scorch i Sev zostali złapani, jednak później uratowali ich Fixer i Boss. Będąc w komplecie, zniszczyli wszystkie siły desantowe wroga znajdujące się na krążowniku. Odkryli również, że Trandoshanie spiskowali, by sprzedać statek Separatystom za droidy.

Misja ratunkowa

Drużyna opuściła Prosecutora w przejętej neimoidiańskiej kapsule ratunkowej. Następnie otrzymała tak zwane Czerwone Zero, oznaczające prośbę o natychmiastową ewakuację, od drużyny Omega. Delty były najbliższą jednostką, więc miały możliwość szybkiego dotarcia do uszkodzonego transportowca. Wspomagani byli także przez ostrzał z krążownika Fearless. Po zakończonej akcji obie drużyny zostały zabrane na tenże statek i przewiezione na Coruscant, gdzie czekała na nich operacja antyterrorystyczna.

Misja na Coruscant

Będąc na Coruscant, Delty współpracowały z drużyną Omega w nieoficjalnej operacji, która miała na celu unieszkodliwienie komórki terrorystów. Misja koordynowana była przez innego szkoleniowca z Kamino, Kala Skiratę oraz elitarnego zwiadowcę serii Zero, Orda. Drużyna Delta, trenowana przez Walona Vau miała trudności z przyswojeniem kompetentnego, ale i agresywnego charakteru Skiraty. Mimo rywalizacji pomiędzy członkami obydwu oddziałów, udało im się powstrzymać jabiimińską sieć terrorystyczną podczas nocnej akcji.

Drużyna Delta na Coruscant.

Zwiad na Devaronie

Drużyna Delta wysłana została jakiś czas później by zbadać co wydarzyło się na Devaronie. Odnaleźli oni tam jednak tylko ciała dwójki Jedi, Halseya i jego padawana, Knoxa. Ich ciała dostarczyli na Coruscant do świątyni Jedi gdzie przekazali je Jedi.

Zadanie na Mygeeto

W 470 dniu po bitwie o Geonosis podczas bitwy o Mygeeto drużyna Delta towarzyszyła Walonowi Vau podczas jego włamu do banku Handlowego Dressian Kiolsh, podczas którego chciał on odzyskać należące mu się z powodu urodzenia przedmioty. Nie wszystko szło zgodnie z planem i komandosi musieli stoczyć walkę z siłami Muunów. Zmuszeni byli także opuścić planetę, pozostawiając na niej uwięzionego pod lodem Walona Vau, którego ratowaniem zajęli się Kal Skirata z Ordem. Same Delty udały się na Coruscant gdzie zdały raport Zeyowi, nie wspominając o mało legalnej aktywności jaka zajmowali się wraz z Walonem.

Polowanie na Ko Sai

Kolejnym zadaniem jakie dostały Delty, bezpośrednio z biura samego kanclerza było odnalezienie kaminoańskiej badaczki, Ko Sai. W ramach swych poszukiwań komandosi udali się na Napdu, Bogg 4 oraz w końcu na Dorumaa, nie udało im się jednak odnaleźć badaczki bowiem uprzedził ich w tym Kal Skirata, również jej poszukujący. Na ich skuteczność negatywny wpływ miał także teoretycznie pomagający im w ich zadaniu Bardan Jusik, w rzeczywistości jednak współpracujący przede wszystkim z Kalem. Po tym jak przetrzymywana na Mandalorze Kaminoanka odebrała sobie życie, Kal oddał Deltom jej głowę by Ci mogli dostarczyć ją Zeyowi a więc nie musieć kontynuować jej poszukiwań.

Misja na Haurgabie

Kolejną znaną planetą na jakiej Delty działały był Haurgab, gdzie oprócz nich stacjonowały także Omega oraz Etain. Po tym jak republikańska baza została zaatakowana rakieta wystrzelona z wnętrza miasta w którym się znajdowała, Delty wraz z drugą drużyną komandosów, dowódczynią Jedi oraz innymi klonami udali się w miejsce skąd wystrzelono pocisk i tamże zajęły się eliminacją wrogich celów.

Drużyna Delta na Kashyyyk

Misja na Kashyyyk

Kilka miesięcy później Drużyna Delta została wysłana na Kashyyyk na rekonesans. Zniszczyła trandoshański obóz zaopatrzeniowy, wykorzystywany przez Separatystów do inwazji. Udało jej się również uratować przywódcę Wookieech- Tarffula – z rąk generała Grievousa. Później niszczyciel typu Recusant wylądował w Kachiro. Zadaniem drużyny było obsadzenie czterech dział, by go zestrzelić. Gdy członkowie zbierali się na pozycji Bossa, Sev wpadł w zasadzkę wroga. Rozdarci pomiędzy wykonaniem rozkazów a ratowaniem brata, pozostałe Delty niechętnie opuściły miasto.

Rekonesans i zdobyte informacje były ważnymi czynnikami, pozwalającymi siłom WAR pomóc Wookiem w bitwie o Kashyyyk. Drużyna dowiedziała się o prawdziwych zamierzeniach misji dopiero po odlocie.

W służbie Imperium

Po tym jak Wielki Kanclerz Republiki Palpatine przemianował się na Imperatora a Republikę na Imperium, drużyna Delta stała się częścią 501 legionu którego zadaniem miało być eliminowanie pozostałych przy życiu użytkowników Mocy. Na miejsce Seva dołączył także nowy, nieznany z imienia bądź numeru klon. Komandosi musieli zmienić także swe tradycyjne pancerze na zunifikowane ciemnoszare, niewykluczone, że także ich nazwa została zmieniona.

Skład drużyny

Wyposażenie

Drużyna Delta używała jak wszyscy komandosi Wielkiej Armii pancerzy typu Katarn, każdy z klonów ozdobił jednak swój pancerz w charakterystyczny sposób pozwalający rozpoznać kto jest kim. Ich główną bronią był standardowy karabin DC-17m oraz pistolet DC-15, nie stronili przy tym jednak od wykorzystywania zdobycznego sprzętu.

Źródła


Drużyna Delta
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!