Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Druga bitwa o Iridonię (3963 BBY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Druga bitwa o Iridonię była jedną z bitew okresu wojen mandaloriańskich, znanego jako "inwazja". Siły Republiki starały się odbić zajętą przez Mandalorian jakiś czas wcześniej planetę.

Podczas walk wyzwoleńczych wyjątkowo trudne były potyczki toczone w mieście Wortan. którego Mandalorianie używali jako swego centrum dowodzenia. Pod naporem wroga zeszli oni do podziemnych części miasta. W wyniku prowadzonych w nich działań spore sekcje tych podziemi zostały odcięte od reszty i choć stopniowo były z powrotem przyłączane, niektóre wciąż pozostawały niedostępne także parę lat później, w czasie nowych wojen Sithów.

W okresie pomiędzy zajęciem planety przez Mandalorian a jej wyzwoleniem wielu Zabraków zostało zrekrutowanych przez Mnadalorian do swych sił. Po tym jak Iridonia została wyzwolona, Zabrakowie Ci nie odrzucili swej nowej Mandalorianskiej przynależności, starając się prowadzić na planecie walkę partyzancką.

O wydarzeniu tym wspomina podczas swego wykładu Pracowitość, honor, brutalność: Kształtowanie mandaloriańskiej duszy, żyjący niemal cztery tysiąclecia później Vilnau Teupt.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!