Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Pierwsza bitwa o Iridonię (3963 BBY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Pierwsza bitwa o Iridonię była jedną z pierwszych bitew okresu wojen mandaloriańskich, znanego jako "inwazja". Po wieloletnim gromadzeniu sił i działaniu poza granicami Republiki, siły mandaloriańskich Neo-konkwistadorów zaatakowały światy należące do Republiki na 3 frontach jednocześnie, na Taris, Onderonie oraz właśnie na Iridonii.

Bitwy o planetę były wyjątkowo obfite w ofiary, Zabrakowie stawiali bowiem zacięty opór najeźdźcom w początkowych fazach ataku. Planeta została zdobyta przez Mandalorian, którzy jako swoje centrum dowodzenia wybrali miasto Wortan. Jeszcze w tym samym roku i etapie wojny siły Republiki odbiły jednak planetę.

Wielu Zabraków zostało po przejęciu ich planety zrekrutowanych przez Mandalorian do swych sił. Po tym jak Iridonia została wyzwolona, Zabrakowie Ci nie odrzucili swej nowej Mandaloriańskiej przynależności, starając się prowadzić na planecie walkę partyzancką. Gdy skończyła się sama wojna, cześć starała się uciec z dala od Iridonii i obszaru Republiki, inni natomiast zaczęli pracować jako najemnicy.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!