Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Pierwsza bitwa o Taris (wojny mandaloriańskie)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Taris.

Bitwa o Taris była jedną z bitew wojen mandaloriańskich, jedną z pierwszych stoczonych w ramach otwartej inwazji mandalorianskich Neo-Konkwistadorów na Republikę w roku 3963 BBY.

Bitwa

Siły Mandalorian zaatakowały Taris niedługo po zdobyciu Vanquo, szybko pokonując siły obronne Admirała Jimasa Veltraa i zdobywając kontrolę nad planetą. Republika określiła Taris jako planetę "niemożliwą do obrony".

Okupowanie planety

Po zdobyciu kontroli nad planetą, Cassus Fett wystosował odezwę do wszystkich mieszkańców, informując ich, że od tego momentu winni są posłuszeństwo nie Kanclerzowi ale Mandalorowi. Wyjaśnił także, że ci którzy zechcą się przyłączyć do ruchu Neo-Konkwistadorów są mile widziani, a ci którzy pragną pozostać na Taris zostaną pozostawieni w spokoju, o ile będą pomagać Mandalorianom. Zapowiedział także, że tych, którzy będą sprzeciwiać się ich rządom, czeka śmierć.

Taris formalnie znajdowała się pod ich okupacją, chociaż na samej powierzchni rozmaite siły jak na przykład gangi Czarnych Vulkarów i Ukrytych Beków starały się działać przeciwko siłom Neo-Konkwistadorów w ramach działań partyzanckich.

Admirał Jimas Veltraa został upamiętniony na Placu Admiralskim na Coruscant za swą śmierć w obronie Taris - na temat jego ofiary wypowiadał się sam Wielki Kanclerz Republiki. Okres mandaloriańskiej okupacji zostawił na planecie spore zniszczenia, jednak dopiero późniejsze zbombardowanie planety przez Dartha Malaka było dla niej prawdziwie dewastujące.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!