Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Vanquo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa w przestrzeni nad planetą

Bitwa o Vanquo to bitwa stoczona między siłami Republiki i Mandalorian w roku 3964 BBY nad górniczą planetą Vanquo. Zaliczana jest do potyczek wchodzących w skład wojen mandaloriańskich. Bitwa miała bardzo duże znaczenie dla Republiki, gdyż planeta leżała na tak zwanej linii Jebble-Vanquo-Tarnith, która była granicą między terytoriami Republiki i Mandalorian. W zamyśle Mandalora bitwa miała odciągnąć flotę Republiki od Taris, co miało ułatwić atak na tę planetę.

Przebieg bitwy

Działania naziemne

Lądowanie Mandalorian na Vanquo

W roku 3964 BBY Zayne Carrick przybył wraz z przyjaciółmi na Vanquo, aby uzupełnić zapasy. Wykorzystali w tym celu jedną z kopalni której pracowników wypłoszyli udając, że planeta atakowana jest przez Mandalorian. Podczas, gdy chłopak wraz z Gryphem i Camperem szukali potrzebnych przedmiotów, a Jarael ćwiczyła posługiwanie się mieczem świetlnym, ich blef okazał się przypadkowo być zgodny z planami Mandalora, który naprawdę akurat wtedy zdecydował się zaatakować planetę - fakt że jeden z obozów został ewakuowany na chwilę przed atakiem wyraźnie zaskoczył i zaintrygował jego raportującego mu o przebiegu bitwy najbliższego doradcę, Cassusa Fetta.

Oddziałem atakującym miejsce gdzie znajdował się Zayne i jego towarzysze dowodził komandor Rohlan Dyre. Jego podwładni pojmali Jarael, a następnie udali się w pościg za pozostałymi członkami załogi Last Resortu. Rohlan używając plecaka rakietowego dogonił biegnących w kierunku polany, gdzie znajdował się ich statek Zayne'a i jego przyjaciół, i przewrócił Carricka na ziemię. Jednak gdy zobaczył stojący niedaleko statek, zostawił Zayne'a i wleciał do wnętrza pojazdu i włączył silniki. W ostatniej chwili na pokład wszedł Zayne z przyjaciółmi. Wewnątrz obezwładnili Rohlana, a następnie cała jednostka skoczyła w nadprzestrzeń, śledząc statek, którym zabrano pojmaną Jarael, ku stacji Flashpoint.

Walka w przestrzeni nad planetą

Tymczasem w przestworzach nad planetą trwały zacięte zmagania między flotą dowodzoną przez Saula Karatha, a jednostkami Mandalorian.

Rezultat

Mandalorianie wygrali bitwę tworząc z Vanquo jedną ze swych silniejszych twierdz. Za swoje zasługi przy obronie planety, pomimo faktu że ostateczne się ona nie udała, kapitan Saul Karath został awansowany na admirała.

Dowódcy

Mandalorianie

Republika

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!