Dyskusja Archiwistki:Popiołek

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Witaj Popiołek!

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie potwierdź adres e-mail i zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Kasa!

Przypisy i źródła

  • Cześć! Bardzo fajnie, że stworzyłeś nowy artykuł, ale mam dla Ciebie małą uwagę - przypisy i źródła to nie to samo. Źródła to po prostu spis publikacji (książek, gier, komiksów) z których korzystałeś przy tworzeniu artykułu. Przypisy umieszcza się na przykład, gdy chcemy podać w nich jakieś dodatkowe informacje, cytat w języku angielskim, itp. Ja używam przypisów na końcu akapitów w dużych artykułach, aby było jasne skąd pochodzą podawane przeze mnie informacje. Nie przyjęło się u nas (jak jest na Wikipedii), by umieszczać źródło na końcu z dokładnie podaną stroną. Innymi słowy, wszystko wygląda mniej więcej tak. Pozdrawiam i życzę miłego edytowania! :) signjedi.png Shaak Ti Dyskusja  15:28, 9 cze 2012 (CEST)

Zalecenia

Hej, też mam trochę uwag. Wyszło Ci niezłe hasło, ale trochę kulejące ze strony technicznej. Przede wszystkim każde hasło musi posiadać interwiki, a zwykle także szablon ery. Istnieje też przyjęty wzór dodawania cytatów:

"Treść cytatu."
— opis okoliczności, w których padł (kto do kogo go wypowiedział).

Jeżeli wejdziesz w edycję tej dyskusji, łatwo zauważysz, jak wygląda formatowanie ;) Co do przypisów zaś, do cytatów zawsze się je podaje. Właściwie wyglądają dokładnie tak, jak ten umieszczony przez Ciebie, ale trzeba je "podpiąć" pod cytat, czyli umieścić przy nim: <ref name=x>Tytuł książki, tłumacz, strona.</ref>. W miejsce "x" wpisujesz dowolną nazwę, służy ona do identyfikacji przypisu (jeżeli chcesz, aby identyczny przypis pojawił się gdzieś indziej, wpisujesz po prostu <ref name=x />); ponadto w sekcji "przypisy" musi znaleźć się odpowiedni szablon - {{Przypisy}}. Do tego zachęcam Cię do częstszego linkowania (można przy tym pamiętać o jego skróconej formie, jeśli odmiana polega na dodaniu jakiejś końcówki: np. [[Moc]]y). Ważne jest także pisanie ras z dużych liter i zapisywanie źródeł kursywą. Hasła wyglądają lepiej, jeżeli zaczyna się je inaczej, niż myślnikiem (np. "Han Solo był przemytnikiem", a nie "Han Solo - przemytnik"), i należy wystrzegać się przy nich subiektywnych określeń (typu "wyborna kolacja"). Uff, mam nadzieję, że trochę pomogłem ;) Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  16:11, 9 cze 2012 (CEST)

Veela Ordo

Jeśli zamierzasz poszerzyć hasło Veela Ordo, nie musisz się nikogo pytać o zdanie, byle nie było zablokowane szablonem w edycji i było tworzone zgodnie wg. zasad biblioteki. Ogólnie hasło jednozdaniowe to stub, jednak spora liczna nowych (młodych) użytkowników stawia na ilość, a nie jakość haseł. Dlatego czasami lepiej kasować takie nic nie wnoszące hasła. Masz na tyle chęci by to hasło poszerzyć, ja nie staje Ci na przeszkodzie, proszę bardzo. Tak przy okazji, jeśli masz ochotę na rozbudowanie hasła The Old Republic: Revan to Ci go udostępnię, chwilowo nie mam na niego czasu.--Adakus 17:37, 25 lut 2013 (CET)

Nie ma problemu, zaraz hasło odblokuje. Mam tylko pytanie, jak duże to będzie streszczenie? Pytam się, bo na forum dyskutujemy na temat wielgachnych streszczeń np. w Labirynt zła i chcemy tego typu opisy przenieść do osobnej kategorii, a w hasłach dotyczących książek zostawiać krótsze do powiedzmy 500 słów. Proponowałbym stworzenie dwóch, ale zrób jak uważasz. Te długie są tylko dla chętnych, a krótkie raczej obowiązkowe.--Adakus 18:10, 25 lut 2013 (CET)

Zróbmy tak, jak będziesz miała gotowe oba streszczenia, krótkie załaduj do hasła książki, a ja zajmę się jego korektą i uzupełnieniem. Później przygotuję Ci podłoże pod załadowanie dłuższej wersji, OK. Jakbyś miała jakieś pytania to kontakt przez maila, w razie mojej nieobecności w bibliotece.--Adakus 20:42, 25 lut 2013 (CET)