Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja Archiwisty:Darth Plagueis the Wise

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Darth Plagueis the Wise!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Felucian1

Archiwum: 1

Re: Pytanie

Hey! Nie, nie było poprawne, zapomniałem (w obu przypadkach, tzn z tym Crimson Empire też) zmienić te kawałki z artów na których wikisładniowej treści opierałem nowe arty ; d Pewnie te interwiki sam bym dziś zauważył, dodając stosowne do innych wiki (zawsze robię to dzień po wrzuceniu artów) ale dzięki za zwrócenie uwagi! : ) signjedi.png XYuri Dyskusja  20:28, 9 lip 2014 (UTC)

Kanon

Myślę, że nie ma potrzeby by w każdym haśle z EU umieszczać informację o usunięciu kanonu - raz, że tę rolę pełni już w pewnym sensie znaczek Legends, dwa, że w większości przypadków takie szczegóły jak data usunięcia EU z kanonu jest dla artykułu kompletnie nie istotna - nie będziemy o tym pisać przecież w kilku tysiącach haseł. To samo tyczy się umieszczania linku do newsa w źródłach - to nie źródło, bo nie jest w żaden sposób powiązane z treścią artykułu. W skrócie: dodawaj tę informację tylko wtedy, gdy ma ona dla artykułu jakąś wartość, w przypadku rzeczy, które pojawiły się w pojedynczych źródłach z EU nie ma to sensu.--signstraznik.png Mario Dyskusja  20:31, 10 sty 2015 (UTC)

Re: Edycje #2

Dzięki za uwagi :) Mustafar29, 09:06, 28 lutego 2015

Nawiązania

Nie ma dokładnej granicy ilościowej, trzeba się po prostu zastanowić kiedy ma to sens, a kiedy nie. Jeżeli masz zamiar dodać jedynie jedno nawiązanie - to sensu to nie ma, bo stworzysz stuba, którego być może nikt nie będzie dalej rozwijał.--signstraznik.png Mario Dyskusja  20:49, 16 mar 2015 (CET)

Wybacz, że się wtrącę ale co masz z tej muzyki? Bo mi się kojarzy jedna czy dwie piosenki Weirda al Yankovica to też bym mógł dorzucić ;) --Anzelm (dyskusja) 21:35, 16 mar 2015 (CET)
Obczaj teraz - trochę skróciłem i zmieniłem podział na sekcje. Wydaje mi się, że jednak podział na zespoły jest lepszy niż alfabetyczna lista piosenek. Zwłaszcza kiedy jakiś zespół ma na koncie kilka nawiązań albo jak w przypadku zespołu Anchorhead, gdzie sama nazwa już jest nawiązaniem (zespół jest na tej liście, której link rzuciłeś w dyskusji Mario). Zostawiłem też krótką, dwuzdaniową notkę dającą jako takie podstawowe pojęcie o zespole (choćby to że jest ukraiński, czy że wykonawca jest parodystą). Pozdrawiam :) --Anzelm (dyskusja) 22:45, 20 mar 2015 (CET)

Główna

Z cytatami się wstrzymywałem, bo w planach wciąż mamy jakąś reorganizację treści na głównej, z tym, że temat się przeciąga. W związku tym równie dobrze można tymczasowo dodać te cytaty, spróbuję się tym dzisiaj zająć. Interwiki zaraz poprawię.--signstraznik.png Mario Dyskusja  14:45, 2 kwi 2015 (CEST)

Ale kolejność nazw języków i kolejność kodów jest taka sama... Chyba że po japońsku "japoński" jest na jakąś inną literę. Ja bym trzymał się kolejności kodów, a HotCat niech robi po swojemu, najwyżej będzie się poprawiać przy okazji. Chyba że ten japoński jest z nazwy po N.--signstraznik.png Mario Dyskusja  16:00, 2 kwi 2015 (CEST)
Ok, to niech tak będzie.--signstraznik.png Mario Dyskusja  16:25, 2 kwi 2015 (CEST)

Re: Strona Archiwisty

Dzięki za tę wiadomość, postaram się ograniczyć edytowanie swojej strony do minimum (czy może być raz na tydzień?). Z góry dzięki ;) Mustafar29 (dyskusja) 19:50, 22 kwi 2015 (CEST)

Interwiki

Dzięki za chęci, ale robota leży raczej po naszej stronie, zagraniczne wikie często linkują do nas nawet pomimo braku współpracy (na przykład wspomniana ostatnio fińska encyklopedia). Uruchomienie linków po naszej stronie wymaga grzebania w miejscach, do których dostęp ma tylko Yako, więc to przede wszystkim od niego zależne jest dodawanie kolejnych interwiki do bazy Ossusa. Propozycji jest już kilka, czekamy na dodanie. Jeśli chcesz możesz rozejrzeć się nad wikiami, które po ostatniej awarii zaczęły linkować do Empirepedii i nie zmieniły tego po naszym "powrocie" - większość poprawiła sama, na kilku zmieniłem to ja, ale część z nich dalej odsyła do Empire. Jeżeli jesteś w stanie cokolwiek w tej sprawie zdziałać, nie będziemy mieli nic przeciwko.--signstraznik.png Mario Dyskusja  21:53, 15 cze 2015 (CEST)

Przede wszystkim chodzi o te, z którymi mamy wymianę linków, drobne wikie w mało popularnych językach możemy odpuścić. Michał widocznie obraził się za bana na Ossusie, jego sprawa, ale trzeba pilnować, żeby nie zmieniał linków na żadnych ważniejszych wikiach - Wookiee czy Jedipedia przypilnują takich rzeczy same, ale już na (przykładowo) holenderskiej czy włoskiej nikt chyba tych szablonów nie obserwuje, więc różnie może być. Każda zagraniczna wikia sama powinna decydować do jakiej odpowiedniczki linkuje, więc jeżeli jest ustawiony Ossus, niech będzie Ossus. Ja nie mam za bardzo czasu, żeby to regularnie sprawdzać, a skoro Ty się tym zajmujesz, możesz nas informować, zawsze skróci to nieco czas reakcji.--signstraznik.png Mario Dyskusja  22:53, 15 cze 2015 (CEST)

Droid

Ja bym się wstrzymał. Nie wiemy o tym droidzie w zasadzie niczego, nie mamy pewności nawet co do imienia. Hasło nie zawierałoby więc żadnych istotnych informacji. Nie wiemy nawet czy pojawi się w filmie, bo równie dobrze scena z jego udziałem może zostać wycięta etc.--signstraznik.png Mario Dyskusja  14:54, 5 lip 2015 (CEST)

Hej

Będziesz dzisiaj na czacie Centrum Społeczności?? ;) Pozdrawiam. Mustafar29 (dyskusja) 11:08, 15 lip 2015 (CEST)

Hej

Ostatnio długo nie ma cię na wiki, kiedy będziesz na jakimś czasie? Mustafar29 15:01, 19 sie 2015 (CEST)

Wiesz, trzymasz mnie w napięciu :P Mustafar29 17:45, 19 sie 2015 (CEST)

Interwiki

Właśnie przez to, że jest HotCat to zrobiłem się leniwy i zawsze zapominam o wrzucanie tego na wookiee :) Tak czy inaczej, będę się starał pamiętać. Pozdr. Totus (dyskusja) 12:10, 23 sie 2015 (CEST)

Hej

Czm z czatu wyszedłeś? Mustafar29 (dyskusja) 22:52, 27 sie 2015 (CEST)

Data

Jasne, że tak. Zrobiłem tę listę, bo się takie przydają, z własnego doświadczenia wiem, że jak jest coś takiego to łatwiej jest się zmobilizować do działania, bo wiadomo czego brakuje (jak Mario wrzucił listę haseł z TFA na przykład). A jeśli chodzi o źródła do tych artykułów. Dla kanonicznej części w większości przypadków starcza data i film. Gorzej jest z legendarną, bo często jest tego mnóstwo. Wtedy przydają się przewodniki, których dużą część (z tych starszych) idzie dorwać na necie. Jak znajdę chęci to zrobię też pozostałe 3 listy co do filmów z data i może z TCW, chociaż widziałem, że KyleKatarn się tym zajmował. (nie krępuj się, jeśli zauważysz, ze jakiegoś hasła tam brakuje,. jest źle wpisane żeby poprawić listę) Pozdro --Totus (dyskusja) 15:55, 10 wrz 2015 (CEST)

Re: Statystyki

Z tego co pamiętam na początku statystyki były na jednej stronie, ale jak się rozrosły zapadła decyzja aby je podzielić. Osobiście obecny układ mi nie przeszkadza. Co miało by dać scalenie je w jedną stronę? signstraznik.png DantE Dyskusja  20:08, 16 wrz 2015 (CEST)

Interwiki

Nie będę dodawał na siłę interwiki do masy mikro stronek, mikro wikii, których wartość jest zerowa - a tym bardziej zerowa dla Ossusa. Aby ustalmy zasady:

- Wiki do której interwikiujemy musi mieć ustawione interwiki do Ossusa a nie do Empirepedii i mieć ponad 800 wartościowcyh (a nie jednolinijkowych) artykułów i być aktywna, a nie porzucona. OK?--signstraznik.png Yako Dyskusja  18:19, 20 wrz 2015 (CEST)

Nie odpisuj na FB, bo to nie przyśpieszy rozmowy, a tylko ją utrudni - bo inni Archiwiści i Strażnicy nie będą mogli jej śledzić i ewentualnie uczestniczyć.--signstraznik.png Yako Dyskusja  21:07, 20 wrz 2015 (CEST)

Dodawanie Interwiki do małych albo porzuconych wiki w innych językach nic nam, Ossusowi nie daje. Powinniśmy skupić się na dodawaniu interwiki do największych - Wookieepedi, Jedipedii i innych, bo tam jest sporo haseł, które interwiki do Ossusa nie mają, a nie tracić czas na wiki z setką haseł, które istnienie Ossusa mają w głębokich czterech literach. Sporo jest do zrobienia i u nas, a dodawanie miliarda interwiki wychodzacych od nas także nic nam nie da. --signstraznik.png Yako Dyskusja  00:30, 21 wrz 2015 (CEST)

Sortowanie

Szablony nie muszą mieć polskiej lub pełnej nazwy, na tym to polega - mają zastępować konieczność powtarzania długich fragmentów kodu/tekstu. Im nazwa krótsza i bardziej zwięzła, tym lepiej. Myślę, że "Sort" jest wystarczające, żeby zorientować się do czego służy szablon.--signstraznik.png Mario Dyskusja  12:17, 19 paź 2015 (CEST)

Mustafar

Blokadę nałożył DantE, także jestem niewłaściwym adresatem tego pytania i mogę odpowiedzieć jedynie ze swojej perspektywy. Ban przyznany został raczej za całokształt twórczości i ogólne podejście do edytowania niż za konkretny artykuł. DantE wyjaśnił zresztą w dyskusji co było nie tak, to raz. Dwa, że Mustafar znowu wziął się za kolejny projekt, chociaż nie skończył wcześniejszych. Kanoniczny artykuł o Anakinie musiał poprawiać Totus. Co więcej, mimo, że wciąż było w nim sporo do poprawienia, Mustafar to olał i zajął się czymś zupełnie innym. Chyba najwyższa pora wziąć odpowiedzialność za własne edycje. Na forum odebrałem wiadomość, że przecież "wyraziłem zgodę" na dzielenie haseł. No więc powtarzam to samo, co napisałem mu poprzednim razem, gdy mieliśmy niemal identyczną sytuację - Mustafar wyciąga z uwag/próśb tylko to, co jest mu na rękę. Pozwoliłem, ok, ale pod pewnymi warunkami. On te warunki kompletnie zignorował. Nie dość, że cały jego wkład ograniczył się do skopiowania tego, co napisał ktoś inny, to jeszcze nawet poprawne skopiowanie i usunięcie tego co trzeba okazało się zbyt dużym wyzwaniem. Jego problemem jest to, że próbuje zajmować się wszystkimi możliwymi sprawami, mimo, że nie do wszystkich ma odpowiednie kwalifikację czy wiedzę. Do tego próbuje załatwiać je z automatu, na szybko, byle jak. Mam wrażenie, że Mustafar uważa, że jeśli coś trzeba zrobić, to jest on upoważniony do tego, żeby to zrobić tak, jak mu się podoba i lepiej jest zrobić coś na odwal się, niż wcale. Niestety tak nie jest i wbrew temu co może sobie wyobrażać, wcale nie wyświadcza tym Bibliotece przysługi.

Po tyle uwagach i prośbach mamy prawo oczekiwać trochę lepszych rezultatów edycji. Przykro mi, ale tak, uważam, że ktoś kto po wielokrotnych upomnieniach wciąż z premedytacją popełnia te same błędy, ignoruje uwagi redakcji i generalnie robi co chce, zasługuje na bana na ochłonięcie i przemyślenie tego co tu robi i po co. Myślę, że redakcja i tak wykazała się dużą cierpliwością, bo powinno to nastąpić znacznie wcześniej. Archiwiści mają naprawdę dużą swobodę i jedyne czego wymagamy, to przestrzeganie kilku prostych zasad. Skoro Mustafarowi szkoda czasu na zastosowanie się do uwag i przyłożenie się do edycji, to nam też szkoda czasu, na powtarzanie się w nieskończoność w dyskusjach, bo są pilniejsze i ciekawsze rzeczy do zrobienia. Skoro zwracanie uwagi przestało działać, sięgnięto po inne środki. Może i mamy mało użytkowników, ale to nie znaczy, że mamy poświęcać cały czas i uwagę na ciągłe cackanie się z jednym z nich i odwalanie za niego pracy, której jemu nie chciało się wykonać. Jeśli weźmiemy pod uwagę ilość porzuconych haseł "w edycji", zignorowanych uwag, błędów, które trzeba było poprawiać pomimo wielokrotnego zwracania uwagi czy typowej "samowolki" - trzy dni to naprawdę minimalna, wręcz symboliczna kara.--signstraznik.png Mario Dyskusja  21:37, 20 paź 2015 (CEST)

Daty bby

Czy jeśli już edytujesz daty bby/aby mógłbyś do np. śmierć: Anakin Skywalker dawać przypis że jest to z Powrotu Jedi? Będzie to potwierdzenie że to jest z tego źródła, bo np. w 22 BBY jest z tym wielki bajzel. IMO tak będzie lepiej. Pozdr. Lord Kenobi (dyskusja) 20:59, 22 paź 2015 (CEST)

Data

Rzucę okiem, pewnie da się tam gdzieś wcisnąć formułę, która sama by to liczyła. Tylko wtedy zostaje problem odmiany rok, lat, lata - teraz użytkownik od razu wie, jaką formę ma zastosować. Po zmianie musiałby najpierw użyć podglądu, żeby zobaczyć jakie daty wyliczył szablon, a dopiero potem dodać odpowiednia formę. Niestety odmianę IMO trzeba robić ręcznie, bo trzeba by dodać strasznie karkołomne warunki, żeby szablon sam sprawdzał formę po ostatniej cyfrze etc. Tak czy siak przyjrzę się temu.--signstraznik.png Mario Dyskusja  18:30, 23 paź 2015 (CEST)

Ta zmiana nic nie da. Parametr "stosunek" i tak musi zostać, bo odmienia się także dalsza część: przed reformacją ruusańską, po reformacji ruusańskiej. Tu trzeba dokonać zmian w całej strukturze szablony, modyfikowanie pojedynczych rzeczy niczego nie zmieni.--signstraznik.png Mario Dyskusja  18:53, 23 paź 2015 (CEST)

Tytuły

Tytuły kanonicznych haseł zostały dzisiaj poprawione. Jeżeli dane hasło będzie zawierało w nazwie "/kanon", to ta część będzie automatycznie wycinana z tytułu.--signstraznik.png Mario Dyskusja  21:49, 18 lis 2015 (CET)

Re: Linki wewnętrzne zewnętrznie

Bo czasami trzeba poprawiać jakieś nieprawidłowe/zmieniające nazwy linki w dyskusjach użytkowników. Ale chyba trochę przesadzam... zastanowię się nad tym. :) Pozdr. Lord Kenobi (dyskusja) 17:41, 26 lis 2015 (CET)

Okey, postaram się. :) Lord Kenobi (dyskusja) 17:56, 26 lis 2015 (CET)
Sorry, że się wtrącam, ale Lord Kenobi ma tu rację. Oczywiście nie zawsze jest to potrzebne, zwłaszcza w przypadku stron, z którymi nic się raczej nie będzie działo, ale taki odnośnik w formie linku zewnętrznego niczemu też nie szkodzi. Natomiast ciągłe linkowanie wszystkiego co się da w dyskusjach prowadzi do tego, że zostaje potem masa czerwonych linków, które zaśmiecają różne listy brakujących stron, plików, szablonów czy kategorii. Linkowanie stron w dyskusjach po to, żeby nie pojawiały się na liście porzuconych ma skutek odwrotny od zamierzonego - bo do danej strony dalej nie linkuje żaden artykuł, a znika ona z listy. Przy czym tak naprawdę nie ma to żadnego znaczenia, jedynym skutkiem braku linków do danego hasła może być najwyżej mniejsza liczba wyświetleń. W dyskusjach powinny być dodawane tylko te linki, które są z nią bezpośrednio związane, to raz. Dwa, że w przypadku wszelkich stron, które mogą zostać usunięte (propozycje szablonów, strony testowe, brudnopisy etc.) lepiej dodać link zewnętrzny.--signstraznik.png Mario Dyskusja  18:06, 26 lis 2015 (CET)

Czat

Tak jest <*-* To tak po prawdzie nie ma jak się kontaktować jeśli nawet przy okazji na czat nie można zaprosić. BTW: widzę, że ktoś usunął ";)" z podpisu. ~Mustafar29 20:13, 3 gru 2015 (CET)

Encyklopedie

Wydaje mi się, że w tabelce rozsądniej dodać linkowania do nazw niż do skrótów językowych. Jest to bardziej intuicyjne i zwyczajnie łatwiej w nie kliknąć. To tak na wypadek ewentualnych edycji w przyszłości.--signstraznik.png Mario Dyskusja  23:24, 4 gru 2015 (CET)

Pojedynek

A ten pojedynek musi mieć własne hasło? IMO to po prostu część bitwy o bazę Starkiller.--signstraznik.png Mario Dyskusja  13:27, 19 gru 2015 (CET)

Re:Disambig

Powiedźmy że sprawdzamy pewne alternatywy. To co na Wookieepedii wprowadzono teraz, powinno być wprowadzone od razu, po prostu nikt nie myślał długofalowo i nie przewidział, że nowy kanon, kiedyś będzie obszerniejszy od Legend. Docelowo, takie same ustalenia powinny być również na Ossusie, ale nie przy aktualnych możliwościach technicznych i siły roboczej. signstraznik.png Adakus Dyskusja 

Edycja (Akuku13)

  1. Jesteś szybki
  2. Na innych wiki edytowanie jest oparte na graficznym systemie edycji i jestem do tego systemu przyzwyczajony i dlatego tak napisałem.

Dave

HotCat

Mogę korzystać z tego urządzenia. Powiedz mi tylko do kogo się zgłosić a i jeszcze jedno często edytuje inerwiki głównie z powodu braku podziału w artykułach oznaczenia Legend a i czy HotCat nie przekierowuje do stron ujednoliconych bo i takie inerwiki poprawiałem. A i czy będę mógł korzystać z tego konta w normalnychg edycjach jak i przy dodawaniu nowych stron? --Kwazi93 (dyskusja) 18:29, 12 sty 2016 (CET)

Grafiki

Czoem. Mam prośbę. Jak wrzucasz grafiki z databanku, które mają przedstawiać jakąś postać, to weź wrzuć je najpierw w dowolny program (nawet paint) i przytnij je tak, aby usunąć nadmiar tła. Na takiej nieobrobionej grafika potem prawie nie widać postaci, albo jest mało szczegółowa. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  11:49, 14 lut 2016 (CET)

Dziwne. Pliki z databanku mają ogromne rozdzielczości, rzędu 2k pikseli. Ja zazwyczaj robię to za pomocą Microsoft Picture Manager i nie ma z tym problemu.--signstraznik.png Totus Dyskusja  14:23, 14 lut 2016 (CET)

Szablon do tłumaczeń

Chodzi o coś takiego, jak przy napisach początkowych w hasłach o filmach (chodzi mi o same założenia, tamten szablon jest okropny)?--signstraznik.png Mario Dyskusja  21:19, 18 kwi 2016 (CEST)

Ping

Przypominam o stronie w edycji [1].--signstraznik.png Mario Dyskusja  23:16, 9 maj 2016 (CEST)

Drobna

Tak na szybko bo zauważyłem. Linki do stron z newsami wrzucaj jako przypisy, nie jako źródła. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  22:19, 17 maj 2016 (CEST)

Ogólnie. Jeśli chodzi o artykuły o postaciach, które akurat tworzysz to powinny być przypis do imienia (bo póki co nigdzie indziej nie podane) i do "Poza światem..." (gdzie ostatecznie zostanie jedynie). Podobnie przypisy do postaci w artykule o filmie w zawartości powinny być przy każdym imieniu. Przede wszystkim chodzi mi o to, żeby w sekcji źródła były jedynie pełnoprawne pozycje (książki, filmy, komiksy itp) i do tego artykuły z oficjalnej (newsy, databanki itp). z pozostałych stron, jako że nie maja one żadnego statutu kanoniczności powinny być jedynie w przypisach (ew. sekcja linki zewnętrzne w hasłach o źródłach itp).--signstraznik.png Totus Dyskusja  22:29, 17 maj 2016 (CEST)

Odp.

Sam artykuł mówi o tym. Układ Koros jest nazwą pierwotną. Z czasem zmienioną ją na układ Cesarzowej Tety, aby oddać jej cześć. Późniejsza (i przy okazji oficjalna) nazwa jest nazwą obowiązująca i pod taką powinien być artykuł. Co do pisowni, to wzorowałem się na zapisie w samym artykule.--signstraznik.png Totus Dyskusja  21:23, 28 cze 2016 (CEST)

Linki w nagłówkach

Czoem. Staramy się raczej unikać linków w nagłówkach. A już zwłaszcza jak występują już poniżej w akapicie. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  11:35, 18 lip 2016 (CEST)

Tu masz odpowiedź. Wiedziałem, że gdzieś to widziałem. Po prostu nie dodawajmy nowych i przy okazji innych edycji usuwajmy już istniejące linki. Pozdro--signstraznik.png Totus Dyskusja  12:26, 18 lip 2016 (CEST)

Łotr

Czoem. Z typowo spoilerowymi informacjami (kto ginie, kto nie, itp) można się jeszcze wstrzymać tak do tygodnia po premierze. Mniej spoilerowe informacje niby można wrzucać (tylko proszę, nie pisz w opisie edycji treści spoilera xP). Ważne też, żeby edycje nie były na zasadzie "A wrzucę do infoboksu, że ten umarł" albo "Napisze jedno zdanie, że ten umarł, co z tego że pomijam wszystkie wcześniejsze info z o nim z filmu". Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  19:16, 17 gru 2016 (CET)

IMO edytowanie haseł tylko po to, żeby dodać jedną pozycję do źródeł, zwłaszcza w sytuacji, gdzie nie podajesz żadnych informacji z tego źródła, nie ma specjalnie sensu. Albo poprawiaj przy okazji jakieś inne elementy hasła, albo podawaj jakieś informacje z filmu, bo to takie trochę puste edycje.--signstraznik.png Mario Dyskusja  23:51, 17 gru 2016 (CET)

Przypisy

Czoem. Pamiętaj o przypisach w artykułach przy fragmentach z danego źródła. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  21:22, 22 gru 2016 (CET)

Ogólnie dążymy do tego, żeby w artykułach opartych na wielu źródłach były przypisy do każdego akapitu/fragmentu tekstu z informacją skąd on pochodzi. Oczywiście z głową, jak wszystko. Przypis co drugie słowo to już przesada, no i unikamy przypisów w leadach (wyjątkiem są hasła o źródłach). --signstraznik.png Totus Dyskusja  21:39, 22 gru 2016 (CET)

Re: Jyn i przewodnik

Jasne, dodam info o Jyn, tylko nie dzisiaj, bo padam :). Pozdr. signstraznik.png Shaak Ti Dyskusja  21:53, 25 gru 2016 (CET)

Łotry i databanki

Czoem. Póki co jedyne co mogą zaproponować to to. --signstraznik.png Totus Dyskusja  13:36, 3 mar 2017 (CET)

Od siebie dodam, że lista haseł odnoszących się do Łotra 1 jest w hasłach o filmie i przewodniku - sekcje o nazwie "Wystąpienia". Pozdrawiam, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  02:25, 4 mar 2017 (CET)
Listy się nie pokrywają (Przewodnik z oczywistych względów zawiera więcej rzeczy niż databank, chociaż w drugą stronę również jest co najmniej jedno hasło więcej w databanku (Pathfinders)), jednak prosiłbym Cię o sprawdzanie, czy aby w przewodniku nie pojawiło się dane zagadnienie, tworzył hasła zgodnie z tam znajdującymi się nazwami i oznaczał je od razu jako do Poszerzenia o przewodnik. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  21:54, 4 mar 2017 (CET)
Akurat lista zawartości w przewodniku, wraz z oficjalnymi tłumaczeniami, dzięki Shaak Ti, znajduje się w haśle o nim. --signstraznik.png Totus Dyskusja  22:04, 4 mar 2017 (CET)

Powiem tak. Powinniśmy. Razem z całkowitym uporządkowaniem kategorii o droidach-postaciach. Po prostu póki co jeszcze nikt się zbytnio tym nie zajął.--signstraznik.png Totus Dyskusja  22:08, 4 mar 2017 (CET)

Przewodnik

Ogółem mam Przewodnik do R1, więc jeśli będziesz chciał, bym poszerzył jakieś hasło, to daj znać. ~Mustafar29 (dyskusja) 22:07, 4 mar 2017 (CET)

Kontakt do mnie masz na moim profilu, najlepiej po prostu pisać tutaj. Poza tym Totus mi powiedział, że na Ossusuie nie wolno usuwać linku do dyskusji z podpisu. ~Mustafar29 (dyskusja) 22:30, 4 mar 2017 (CET)
Jak ja uwielbiam powoływanie się na mnie w jakichkolwiek sprawach. Anyway, chodzi po prostu o korzystanie z domyślnego podpisu. Jest to gdzieś tam w zasadach nawet zapisane (prawie na 100% jestem pewien, że gdzieś to było). Inne podpisy to domena jedynie Jedi i Strażników, pozostali powinni korzystać z domyślnego. Rozchodzi się tu po prostu o to, że zasady dotyczą wszystkich po równo, więc nieważne, czy to usunięcie linku do dyskusji, czy też zrobienie podpisu w milionie kolorków, chodzi o to samo. Poza tym, brak linku do dyskusji jest po prostu irytujący dla wszystkich innych, do których piszesz na ich stronach, bo żeby odpisać muszę wchodzić najpierw w Twoją stronę archiwisty, dopiero potem w dyskusję, zamiast mieć bezpośredni link. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  22:51, 4 mar 2017 (CET)

Parę spraw

Witaj! Piszę do Ciebie, gdyż mam parę spraw do omówienia. Pierwsza z nich to Twoje pytanie zadane Totusowi dotyczące kategorii dla droidów 2-1B. Kategoria jest już gotowa - link. Będąc w temacie kategorii to druga sprawa. Nie ma sensu tworzyć kategorii grafik dla epizodycznych haseł, jeśli raczej na 99% nie pojawi się więcej grafik na dany temat. Jak jest jeden obrazek to wrzucamy go do kategorii ogólnej, a w przyszłości, w razie potrzeby tworzymy kategorię szczegółową. Trzecia sprawa to lista haseł z databanku, ale Totus już zdążył odpowiedzieć za mnie w tej kwestii, więc tutaj wszystko jasne. Po czwarte, sprawa podpisu. Tak jak napisał Totus, ma być on w wersji domyślnej z linkiem do dyskusji. Po piąte, ale za to najważniejsze. Dwa stworzone przez Ciebie hasła w dniu wczorajszym czyli Mytus Adema i G2-1B7 to zwykłe tłumaczenia tego co zostało napisane w Databanku. Na Ossusie piszemy własnymi słowami w oparciu o źródła, a nie tłumaczymy tych źródeł słowo w słowo. Proszę abyś w przyszłości wykazał więcej kreatywności i napisał coś samodzielnie, gdyż tłumaczenia będą usuwane. Póki co ostrzeżenie. Pozdrawiam, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  03:54, 5 mar 2017 (CET)

To i ja się wtrącę. Odgórnej zasady co do podpisu chyba nie ma, niemniej jest to po prostu najpraktyczniejsze rozwiązanie. Raz, że pozwala szybko przejść do dyskusji danego użytkownika, dwa, że w momencie gdy wszystkie linki są ujednolicone, nie musimy się za każdym razem zastanawiać czy ta osoba ma podpis taki czy inny i szukać linku do dyskusji. Na wikia.com połowa użytkowników ma w swoich podpisach tyle ozdób, kolorków, efektów i obrazków, że za każdym razem trzeba się zastanawiać na co kliknąć. My nie bawimy się w żadne funkcje społecznościowe, jesteśmy encyklopedią, dla przejrzystości lepiej zostawić domyślną formę podpisu. Co do stron MediaWiki to nie widzę sensu w usuwaniu czegokolwiek, w niczym to nie przeszkadza. Bardziej skłaniałbym się ku ewentualnym ich poprawianiu tak, by zawierały bardziej przydatne i pomocne komunikaty. Przy okazji, znalazłeś gdzie zmieniony był ten link do formularza przesyłania, tak, żeby od razu dodawał szablon Grafika? Chciałem to kiedyś zmienić (tak, żeby od razu dodawał pola na 10 kategorii), ale nie mam pojęcia gdzie to siedzi.--signstraznik.png Mario Dyskusja  16:22, 5 mar 2017 (CET)
I jeszcze apropos tych haseł w Databanku, nawet, jeśli nie masz innych źródeł, to przecież na pewno oglądałeś film, więc napisanie chociażby dodatkowego zdania czy dwóch na temat jakiegoś kontekstu fabularnego czy wydarzeń, w których dana postać brała udział nie powinno być wielkim problemem.--signstraznik.png Mario Dyskusja  16:28, 5 mar 2017 (CET)
Witaj! Przepraszam, że dopiero teraz, ale nie miałem wcześniej czasu żeby odpowiedzieć. Kategorie z grafikami są bardzo potrzebne, ale nie ma sensu żeby był w nich tylko jeden plik. Utworzenie kategorii zajmuje sekundę, więc nie ma tego co robić z wyprzedzeniem jeśli tak naprawdę nie ma pewności czy dana postać będzie rozwijana w przyszłości, nawet jeśli jest z jakiegoś filmu. Co do pisania z Databanku. Tak jak napisał Mario, na pewno oglądałeś film, więc użyj informacji stamtąd. Jeśli nie pamiętasz to obejrzyj jeszcze raz, ale nie tłumacz czegoś bez żadnego wkładu własnego bo takie działania nie mają sensu. Lepiej mieć więcej źródeł i zrobić coś porządnie niż zaserwować coś niedopracowane i o podejrzanej jakości. Pozdrawiam, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  22:57, 6 mar 2017 (CET)

Interwiki

Hej! Nic się nie martw, Yako już został powiadomiony o nowych interwiki, na dniach będzie jakaś decyzja. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  01:02, 9 mar 2017 (CET)

Przypomniałem Yako o sprawie interwiki, zobaczymy co odpisze. Kod dodany. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  03:30, 13 mar 2017 (CET)

Cudzysłowie, myślniki, półpauzy, dywizy, pauzy...

... i cała reszta tego ustrojstwa. Tak dla ścisłości, to nie ja wycofałem edycję Mustafara, tylko Darth Kwiatkowski. Ale ad meritum. Nie raz już było na to zwracana uwaga, że jak komuś się chce w to bawić, to nie ma sprawy. Byle nie było edycji robionych tylko po to, żeby zamienić jeden cudzysłów na drugi, czy dywiz na półpauzę. Dlatego nie wycofałem edycji Kwiatkowskiego, chociaż Mustafar miał w tym wypadku w teorii rację. To jest jednak kwestia nawet nie trzeciorzędna, a jeszcze mniej ważna w naszym odczuciu. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  22:43, 6 maj 2017 (CEST)

Moc

Mimo że dodałem Szablon:WEdycji, Ty zdecydowałeś się wykonać edycję. Nastał konflikt edycji, w następstwie czego ja muszę zaczynać od nowa ;/ Mustafar29 (dyskusja) 15:11, 16 gru 2017 (CET)

Nie. Obecnie jest blokada antyspoilerowa, która będzie "zdjęta" około 20 grudnia. Do tego czasu zero spoilerów. Mustafar29 (dyskusja) 21:42, 16 gru 2017 (CET)

Strony z The Last Jedi

Moim zdaniem nowe strony z TLJ można dodawać jedynie stosuj oznaczenie o spoilerach a w opisie powinieneś pisać, że to artykuł z TLJ. --signjedi.png Kwazi93 Dyskusja  20:01, 17 gru 2017 (CET)

IMO Jeżeli strona nie jest zablokowana to powinien wystarczyć szablon topspoiler. --signjedi.png Kwazi93 Dyskusja  20:15, 17 gru 2017 (CET)
Teoretycznie informacje filmowe nie powinny być jeszcze dodawane, a hasła takie jak DJ też byłyby zablokowane, gdyby utworzono je wcześniej, ale już trudno. Prosiłbym jednak, by hasła te były pisane w miarę rzetelnie, bo hasło o DJ, mimo iż krótkie, zawierało błędy merytoryczne - część rzeczy została względem filmu przekręcona.--signstraznik.png Mario Dyskusja  02:53, 18 gru 2017 (CET)
Ja bym jednak Ciebie prosił o wstrzymanie się z dodawaniem haseł o dosyć sugestywnych nazwach. Jak jeszcze imię postaci, nazwa miejsca, czy cokolwiek tego typu dużo osobie, która filmu nie widziała nie powie, tak hasła w stylu "pojedynek na Supremacy" już dosyć sporo samą swoją nazwą pokazują. To samo tyczy się opisów edycji. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  23:47, 18 gru 2017 (CET)

Re:Blagg

Hej. Skoro faktycznie masz dostęp do zdjęć stron czy skanów to użycie źródła jest wymagane, o czym warto pamiętać na przyszłość. Ważne że sprawa wyjaśniona, a w kwestii kategorii to powinna być ona utworzona od nazwy planety, a nie miasta. Podział na poszczególne miasta byłby bez sensu, tym bardziej skoro w tym wypadku Canto Bigth to jedyne miasto leżące na tej planecie. Pozdrawiam--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  15:58, 18 gru 2017 (CET)

Kategorie grafik

Hej! Nie ma sensu tworzyć kategorii grafik do każdej pojedynczej postaci, która przewinie się w filmie. Te pojedyncze powinni wędrować do bardziej ogólnych kategorii grafik. Pozdrawiam--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  22:45, 22 gru 2017 (CET)

Literówki

Czoem, polecam zajrzeć najpierw do dyskusji przytoczonej przez Ciebie strony. W skrócie, aktualnie jest ona pozbawiona sensu i bardziej reliktem starych czasów, niż czymś potrzebnym. Aktualnie jedyne przekierowania z literówek jakie powstają/zostają to błędy tłumaczy (albo bardzo często powielany przez jakiegoś archiwistę błąd, który wyłapany został za późno, wtedy przekierowanie jako rozwiązanie przejściowe), ale i te z czasem spadają jak nam się zapomina skąd one w ogóle były, a także nie są już potrzebne, bo zazwyczaj wpisanie do wyszukiwarki frazy z literówką i tak pokazuje na liście wyników stronę właściwą, bo informacja o literówce jest w haśle. Pozdrawiam i wesołych, --signstraznik.png Totus Dyskusja  11:51, 24 gru 2017 (CET)

Ostatni Jedi

Nie wiem czy piszesz z pamięci czy opierasz się o jakieś materiały, ale w Twoich opisach pojawia się trochę błędów. Nie są to może jakieś wielkie odstępstwa, niemniej zdarza Ci się mieszać kolejność czy sens wydarzeń. Biorąc pod uwagę, że opisy są i tak mocno skrótowe, prosiłbym byś bardziej tego pilnował, albo przynajmniej pisał tylko to, czego jesteś pewny.--signstraznik.png Mario Dyskusja  17:15, 24 gru 2017 (CET)

Re:HotCat

Nie mam uprawnień do blokowania kont, ale napisałem do reszty strażników o całym problemie i za jakiś czas ktoś powinien coś w tej sprawie zrobić.--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  21:30, 6 sty 2018 (CET)

Kategorie

Hej! Pamiętaj żeby nie zostawiać po sobie czerwonych linkowań do kategorii. Plus nie ma sensu robić kategorii grafik do postaci, które pojawiają się tylko raz w jednej czy dwóch scenach filmu, skoro wiadomo, że najpewniej w najbliższym czasie nie pojawią się żadne inne grafiki z ich udziałem. Kiedy nastanie taka potrzeba, wtedy takową kategorię się utworzy, ale póki grafika jest tylko jedna, mija się to z celem. Pozdrawiam--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  02:10, 1 cze 2018 (CEST)

Pomysł jest ciekawy ale ciężko mi się wypowiedzieć bo średnio znam temat. Napisz lepiej do kogoś ze strażników i podaj dokładne info co i jak, to wtedy zobaczymy.--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  12:24, 1 cze 2018 (CEST)
Doeślij co i jak, ale w dużej mierze będzie to zależeć od tego, czy w ogóle to zadziała. Ossus ma trochę przestarzały system. Ale nie powiem, przydałoby się to w przypadku podmian kategorii ze względu na tłumaczenia komiksów. --signstraznik.png Totus Dyskusja  12:30, 1 cze 2018 (CEST)

Skrypty

Hej, Looknalem na linki które wstawiłeś Totusowi - te do skryptów. Niestety tych z wikii w zasadzie nie da się u nas zastosować. Trzeba by je napisać od zera. Większą kompatybilność mają oryginalne dodatki do MediaWiki - https://www.mediawiki.org/wiki/Manual:Extensions. Wikia to bowiem BAAAARDZO zmodyfikowany skrypt MediaWiki. Ossusowi bliżej do wersji oryginalnej. Znacznie bliżej.--signstraznik.png Yako Dyskusja  00:11, 2 cze 2018 (CEST)

Jak rozumiem z Twojej wiadomości napisałeś do jednego z użytkowników na wikii. Przypominam, że wikia to firma, która nie poprawia skryptów za darmo na stronach innych, niezależnych portali na silniku mediaWiki. I raczej nikt z tej firmy nie będzie grzebał na serwerze Ossusa. --signstraznik.png Yako Dyskusja  00:32, 3 cze 2018 (CEST)

Legendarne linkowania

Hej. Na Ossusie przyjęliśmy że linkując do legendarnego hasła literka "L" w nawiasie powinna być pisana z dużej. Wiem że to w praktyce nic nie zmienia, ale lepiej byłoby nie tworzyć niepotrzebnych rozbieżności w tych kwestiach. Poza tym zwróć uwagę na to, że nie każdy artykuł do którego linkujesz powinien mieć właśnie ten dopisek, ponieważ nie każde hasło ma swoją wersję legendarną. Mówię o tym głównie na przykładzie dat typu 65 BBY czy 67 BBY, które w kanonie nie zostały do tej pory nigdzie wymienione. Pozdrawiam--signstraznik.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  17:29, 19 maj 2019 (CEST)

Się wtrącę. Szablon:L stosowany jest tylko w przypadku, gdy dane hasło ma wersję kanoniczną i legendarną. Niekoniecznie utworzone, ale istniejące. Jeśli coś występuje jedynie w legendach, to trzeba linkować to normalnie, bo tworzą się jedynie zbędne pozycje na liście potrzebnych stron. Może kiedyś się pojawią kanoniczne informacje na dany temat, a może nie. Po co ma to wisieć. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  21:42, 19 maj 2019 (CEST)
Właśnie o to chodzi w tym szablonie. Jeśli wiemy, że coś istnieje w obu kanonach to linkujemy z jego pomocą. Nie ważne, czy mamy na ossusie dwa artykuły, jeden, czy w ogóle. Wtedy informacja,że strona XX/Legendy jest brakująca jest jak najbardziej przydatna. Nie stosujemy go w przypadku zagadnień czysto legendarnych, co do których nie ma przesłanek do tworzenia strony kanonicznej. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  22:35, 19 maj 2019 (CEST)

Odp.

Czołem. To tak na wyczucie trzeba brać. Skoro traktujemy mistrza Jedi i rycerza Jedi jako profesję, to czemu nie tez Mrocznego Lorda? Żadnego odgórnego rozróżnienia co jest profesją, a co jużn ie, nie ma. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  22:38, 26 maj 2019 (CEST)

Interlangi wookiee

Mam kilka, dzięki wielkie: https://starwars.fandom.com/wiki/Triank https://starwars.fandom.com/wiki/Forris https://starwars.fandom.com/wiki/Shamuillan Te są już zrobione tylko imię wpisać bez zmiany i wieczorem zrobię https://starwars.fandom.com/wiki/Synoda --Komsa (dyskusja) 17:46, 5 wrz 2019 (CEST)

Re: Baby Yoda

Nie ukrywam, że jakiś czas temu też o tym myślałem. Za chwilę się tym zajmę.--signstraznik.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  19:57, 10 gru 2019 (CET)

Odp

Pisałem akurat o tym dzisiaj w dyskusji szablonu. Moim zdaniem można dodać. Rok zero to zniszczenie układu hosnian. Pozdrawiam--signstraznik.png Totus Dyskusja  00:53, 28 gru 2019 (CET)

Odp

W porządku, rozumiem, ale w przypadku Kryjówki Sawa Gerrery nie mogłem znaleźć interwiki -- Jackosie (dyskusja), 18:10, 16 mar 2020 (CET)

Battlefront 2

Przepraszam bardzo... nie zauważyłem, że wcześniej utworzyłem informację na temat szybkiej akcji. Oczywiście używam podglądu pracy

Odp

Wiem, wiem, że to z legend, ale po prostu chciałem (niestety) na szybko wymyśleć jakąś nazwę, bo moim celem było tylko wprowadzenie tej historii o Elphronie. Postaram się teraz bardziej przywiązywać uwagę do nazw.

Pozdrawiam -- Jackosie (dyskusja), 4 kwietnia 2020, 19:39 (CEST)

Darth Zannah

Przeniosłem Darth Zannah --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  17:57, 12 maj 2020 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!