Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja Archiwisty:Czerwony 20

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Czerwony 20!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Darth Kwiatkowski

Dopisywanie źródeł

Czoem. Taka mała kwestia. Dopisywanie źródeł jedynie, bez uzupełnienia hasła o informacje z nich trochę mija się z celem, bo tak naprawdę dane źródło nie zostało wykorzystane. (oczywiście nie tyczy się to sytuacji, gdy w haśle znajdują się już wszystkie informacje, które w takim źródle występują, np. gdy jakiś przewodnik nie poszerza w żaden sposób postaci poza tym, co było w innych źródłach, z których korzystano) Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  19:07, 19 wrz 2017 (CEST)

Nie ma sprawy, Tak przy okazji. Wiadomości podpisuj za pomocą czterech tyld (~~~~) lub drugiego od prawej przycisku nad oknem edytowania. Generuje się wtedy podpis automatycznie i nie trzeba tego ręcznie robić. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  19:15, 19 wrz 2017 (CEST)

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, DantE!

Siły przeznaczenia

Jeszcze przed chwilą nie miały żadnego, ale zrobiłem: Szablon:SP. Działa na tej samej zasadzie co już istniejące szablony do linków (Reb, Wk i Cw). Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  18:33, 2 lis 2017 (CET)

Kilka uwag

Hej! Piszę bo mam kilka uwag co do ostatnich edycji wprowadzonych przez Ciebie na podstawie Sił Przeznaczenia:

 • Unikaj powtórzeń w pisanych przez siebie tekstach - zauważyłem to kilkukrotnie zwłaszcza przy Jyn Erso, to samo słowo pojawia się w sąsiednich zdaniach. Dobrze jest w miarę możliwości szukać synonimów tych samych słów (np. strzelili - otworzyli ogień, plany - dane). Jeśli miałbyś z tym problem na internecie są do tego odpowiednie strony, które podają szereg synonimów do danego słowa.
 • Stosu przecinki - kilka razy zauważyłem, że zapominałeś o przecinkach. Uważaj na to zwłaszcza przed słowami "że" i "który", bo resztę da się wyczuć.
 • Pisz w czasie przeszłym - w jednym z akapitów zauważyłem, że zastosowałeś teraźniejszy. Na naszej stronie wszędzie stosujemy ten sam czas, poza streszczeniami, które piszemy właśnie w teraźniejszym.
 • Unikaj zwrotów "na szczęście" , "niestety" - na Ossusie piszemy z neutralnym punktem widzenia, jest o tym co nieco w stronach pomocy. Chodzi o to, aby nie obierać żadnej ze stron i pisać o wszystkim jako osoba neutralna. Stąd też pisząc "niestety" pokazujesz, że ten fakt cię smuci. Zamiast tego możesz pisać na przykład "na szczęście dla nich"/"na ich nieszczęście". Jest to o wiele bardziej wskazane.
 • Dodawaj przypisy - jest to rzecz, której z czasem wymagamy od każdego archiwisty. Wszystko masz objaśnione tutaj. W razie gdybyś czegoś nie zrozumiał, zerknij do innych artykułów (dodałem je na przykład w haśle o Jyn), bądź napisz do mnie, albo którego ze strażników. Chętnie pomożemy.

I na koniec ważna uwaga - nie zniechęcaj się. Każdy kiedyś zaczynał a rozwijanie swoich umiejętności pisarskich jest naturalnym procesem. Wystarczy za ledwie mieć chęci i chwilę czasu, wtedy wszystko idzie tylko w dobrym kierunku.

To chyba wszystko, w razie jakbym o czymś zapomniał to jeszcze napiszę. Pozdrawiam i życzę powodzenia--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  20:41, 2 lis 2017 (CET)

Za nic nie musisz przepraszać. To normalna rzecz, że na początku swojej "kariery" każdy popełnia błędy i ma pewne naturalne problemy ze składnią czy interpunkcją. Grunt to żeby się rozwijać i uczyć na własnych niedopatrzeniach. Uwierz mi, że każdy kogo na Ossusie spotkasz przeszedł pewną drogę rozwoju i kiedyś zaczynał od zera, a przepraszanie za to, że się czegoś nie umie lub ma z czymś problem nie ma sensu. Mój wpis miał wyłącznie Ci te błędy przedstawić i opisać jak można je poprawić, tak żeby twój wkład był bardziej efektywny i żebyś w przyszłości mógł kiedyś pomóc komuś innemu. Pozdrawiam--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  21:07, 2 lis 2017 (CET)

HAV

Czoem. Nie, nie można tego zrobić. Artykuł został napisany na podstawie źródeł legendarnych, miedzy innymi komiksu W nieznane i dlatego jest oznaczony jako legendy. Wersję kanoniczną w takim przypadku trzeba opisać od zera. Zwłaszcza, że artykuł oznaczone jest szablonem "Źródła", więc przynajmniej część informacji w nim jest niewiadomego pochodzenia. P.S. Podpisuj się za pomocą czterech tyld (~~~~), wtedy generowany jest automatyczny podpis (pisząc go ręcznie masz ryzyko, że się pomylisz, jak w Twojej ostatniej wiadomości, zjadłeś dwukropek). Podpis można też wklejać z pomocą drugiego od prawej przycisku nad oknem edytowania. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  15:30, 5 lis 2017 (CET)

A teraz rozumiem. Początkowo myślałem, że chcesz tylko znaczniki zamienić. W takim razie stwórz kanoniczną wersję, gdy skończysz, to zajmę się resztą.--signstraznik.png Totus Dyskusja  15:55, 5 lis 2017 (CET)
Witaj! Problem, który zgłaszałeś Totusowi już został przeze mnie zlikwidowany. Pozdrawiam, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  22:28, 10 lis 2017 (CET)
Od siebie tylko dodam, że to było celowe moje zagranie. Jesteś stosunkowo nowym archiwistą, nie znamy jeszcze Twojego trybu i sposobu pracy, dlatego podesłałem Ci taki link a nie inny. Stworzona przez Ciebie strona była z "/kanon", dzięki czemu mogłeś ją utworzyć bez naszego wcześniejszego przeniesienia istniejącego HAV na "/Legendy". Teraz widzę, że tworzysz faktycznie strony, które planujesz, więc przy kolejnych wersjach będę od razu przenosił strony legendarne pod "/Legendy", żeby potem nie trzeba było dodatkowo nic przenosić. Po prostu już kilka razy nacięliśmy się na osoby, które chciały się zająć jakiś tematem, a potem była głucha cisza i trzeba było ponownie przenosić strony pod wcześniejsze nazwy, mam nadzieję, że rozumiesz. Pozdr, -signstraznik.png Totus Dyskusja  22:54, 10 lis 2017 (CET)

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, Melethron!

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, Totus! Kolejne upomnienie o to samo może zakończyć się krótkim odpoczynkiem od Ossusa. Pozdrawiam, --signstraznik.png Totus Dyskusja  21:48, 5 gru 2017 (CET)

Odpowiedź na całą wiadomość zostawię Totusowi, a sam poruszę tylko kwestię szablonu informowania o spojlerach. Gra miała premierę 17 listopada, a więc nie minął jeszcze miesiąc, co czyni ją materiałem gorącym i dla niektórych odbiorców nieznanym, co klasyfikuje ją jako pełną spojlerów. Nie wiem czy będziesz coś pisał o Iden z książki, która wyszła lipcu, ale nawet ona dla czytelników z Polski mogłaby mieć zdradzające fabułę informacje. W związku z tym, w artykule jak najbardziej powinien znajdować się szablon informujący o spojlerach jeszcze przez najbliższe parę tygodni. Pozdrawiam, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  16:17, 6 gru 2017 (CET)
Fakt nie wydania jej w Polsce nie jest problemem, gdyż wersja w języku angielskim jest łatwo dostępna. Mam drobną uwagę co przesyłania grafik z rozgrywki. Według mnie wyglądają one bardzo źle i nie pasują do encyklopedii. Wykorzystałbym tylko oficjalne grafiki promocyjne, które są wysokiej jakości, konkretne, bez dialogów i menu gry. Pozdrawiam, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  17:18, 6 gru 2017 (CET)
To teraz tak ode mnie:
 1. Screeny z gier uważam za ostateczną ostateczność i raczej starałbym się unikać. Zdziwiłbym się jeśli taki tytuł jak BF II nie ma możliwości ukrycia HUDa, a takie grafiki byłyby już jak najbardziej okej. Do tego co najmniej jedna przesłana przez Ciebie grafika zawierała logo jakiegoś serwisu internetowego, a coś takiego już na pewno nie przejdzie, bo reklamy nikomu robić nie będziemy.
 2. Osobiście szablon TopSpoiler już bym zdjął. Gra miała swoją premierę już jakiś czas temu, kto był zainteresowany fabułą już ja przeszedł/obejrzał.
 3. Taka drobna uwaga. Do linkowania źródeł z dopiskami w nawiasach stosujemy Szablon:N.
 4. Samej strony o Iden jakoś bardzie szczegółowo nie przeglądałem. Skupiałbym się jednak bardziej na fabule jako takiej, a jak najmniej na kwestiach gameplayowych.

Pozdr. i również wesołych.--signstraznik.png Totus Dyskusja  17:24, 6 gru 2017 (CET)

RE: Iden Versio

Czoem. Poprawki zostaną wprowadzone,gdy już z hasła zniknie szablon "WEdycji". Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  12:10, 23 gru 2017 (CET)

Grafiki, polskie znaki

Czoem. Szybka uwaga. W nazwach plików nie stosuj polskich znaków. Kwestia stricte techniczna, jest ryzyko, że się coś przez nie wykrzaczy. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  16:15, 30 gru 2017 (CET)

Grafiki

Hej. Ostatnim czasem popełniasz kilka błędów przy przesyłaniu grafik. Pamiętaj o sprawdzaniu zmian, które wprowadzono w przesłanych przez ciebie grafikach oraz edytowanych stronach. Kiedy linkujesz gdzieś do nazwy własnej, po której używany jest nawias, to używamy na ogół szablonu z {{N|, dzięki czemu nazwa własna zostaje pochylona, a nawias nie dość że generuje się sam, to do tego nie podlega pochyleniu. Dodatkowo często inaczej nazywasz kategorię grafik do tych samych rzeczy, tak jak przykładowo w grafikach z niszczycielem Dauntless dwukrotnie dałeś w nawiasie inny dopisek. Poza tym kategorie które podajesz nie trzymają się ustalonej kolejności, którą podaną masz w stronach pomocy z działem o kategoryzacji. Przejrzyj ten link, znajdziesz tam co trzeba. Nie zapominaj też, że jeśli linkujesz do kategorii powiedzmy z Dauntlessem, to nie należy podawać także kategorii do samych gwiezdnych niszczycieli, ponieważ już znajduje się w niej osobna kategoria do tego jednego konkretnego Dauntlessa. Tak samo kategoria grafik do Dartha Vadera znajduje się już w kategorii grafik do ludzi, więc nie trzeba podawać jej dodatkowo. Dzielenie grafik z daną postacią, bronią, statkiem itp. na poszczególne większe kategorie ma miejsce tylko kiedy dana postać nie ma swojej kategorii grafik, bo na przykład istnieje tylko jedna przedstawiająca ją grafika. Najważniejszym jest jednak, aby nie zostawiać po sobie czerwonych linków. Jeśli dałeś kategorię grafik do Cieny Ree, i po przesłaniu pliku zauważyłeś, że taka nie została utworzona - zrób to. Zostawiając pustą kategorię jest ryzyko, że nikt tego nie zauważy. Wszelkie inne ważne uwagi znajdziesz na stronach pomocy, ale w razie problemu pisz śmiało do mnie lub kogoś z administracji, to bardzo chętnie pomożemy. Podrawiam--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  18:01, 31 gru 2017 (CET)

Nie ma większego sensu żeby tworzyć kategorię grafik do każdej postaci, tym bardziej jeśli pojawiła się tylko na jednej grafice i na 99% nie zostanie przedstawiona na żadnej innej. Dodatkowo jeśli nazwa źródła które podajesz nazywa się "Lost Stars (adaptacja komiksowa)", to nie zmieniaj jego wyświetlanej nazwy na "Utracone Gwiazdy", bo jest to mylące określenie, które wskazuje na pochodzenie grafiki z książki o tym właśnie tytule. Pozdrawiam--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  17:28, 1 sty 2018 (CET)
A ja tylko przypomnę o Szablon:N, którego stosowanie nie jest tylko fanaberią, ale wymogiem do linków źródeł z dopiskami w nawiasach. Już wielokrotnie trzeba było to po tobie poprawiać. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  19:41, 1 sty 2018 (CET)

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, Darth Kwiatkowski! Po raz czwarty--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  20:58, 1 sty 2018 (CET)

Odp.

Czoem. Z takimi rzeczami jak "ogień alternatywny" trzeba uważać. Jest to rzecz stricte in-game, a nawet jeśli potraktować to jako cechę broni, to nie powinno się to pojawić w osobnym haśle, tylko w w haśle o tej broni, że ma kilka rodzajów prowadzenia ognia. Poza tym to nie był rodzaj wiązki laserowej. Dla analogii, karabiny w naszym świecie potrafią strzelać ogniem ciągłym lub pojedynczym, albo seriami po 3 pociski. Więc rodzaj prowadzenia ognia jest cechą charakterystyczną broni, nie zaś rodzajem pocisku/strzału. Wołanie postaci w kampanii można potraktować analogicznie do wołania żołnierza na froncie, który informuje towarzyszy, że przełącza swoją broń na ogień ciągły/pojedynczy. Przykładem umiejętności postaci, jaka by spokojnie mogła zostać opisana byłby granat dioxiosowy, czy jakikolwiek inny, ale wtedy też by to było opisane jako rodzaj granatu, nie zaś sama umiejętność.

Co to samej grafiki, była ona po prostu bardzo słabej jakości, wyglądało nawet trochę jak zdjęcie ekranu, a nie zrzut ekranu. Plus te czarne paski na przyszłość usuwaj. Wybacz, za tak lakoniczną wypowiedź, ale ostatnio cierpnie na chroniczny brak czasu. Ale w razie dalszych pytań, pisz śmiało. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  16:16, 14 sty 2018 (CET)

Krótko i na temat

Jak któryś ze strażników wycofuje Twoją edycję, znaczy że coś jest z nią nie tak, dlatego też zamiast ją forsować, to trzeba się zapytać. Nie stosujemy na Ossusie tego typu list, czy to przedstawicieli ras, czy to droidów-postaci wybudowanych przez daną firmę. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  21:25, 21 sty 2018 (CET)

Przepisywanie z Wookieepedii

Czołem. Twoje ostatnie edycje coraz bardziej utwierdzają mnie w przekonaniu, że część informacji przepisujesz z wookieepedii zamiast oprzeć się na źródłach bezpośrednio. Chce Cię tylko poinformować, że takie działanie jest niezgodne z zasadami Ossusa. Pozdrawiam, --signstraznik.png Totus Dyskusja  22:13, 23 sty 2018 (CET) P.S. ponownie przypominam o stosowaniu Szablon:N

Krótka blokada

Krótka blokada, bo jak widzę moja poprzednia wiadomość została zignorowana. Nie ważne, że podeprzesz jakąś informację z wookieepedii przypisem ze źródłem. Takie działanie jest wciąż niezgodne z regulaminem, bo nie opierasz się na źródle, a czyimś opracowaniu. A o ile nie mieszkasz za granicą, lub nie sprowadzasz oryginalnych wydań przewodników, to wiem, że niemal na pewno nie miałeś możliwości sprawdzenia informacji z Aliens of the Galaxy, bo ta pozycja nie została w Polsce wydana, ani też w internecie się nie pojawiła (zgodnie z moim stanem wiedzy, a akurat śledzę tego typu informacje). Mam nadzieję, że tym razem moja wiadomość do Ciebie dotrze i już nie będzie więcej z tym problemów. Pozdrawiam, --signstraznik.png Totus Dyskusja  17:13, 25 sty 2018 (CET)

[1] W związku z tą edycją, poprzednią blokada i brakiem reakcji z Twojej strony, proszę Cię o przesłanie mi na maila screena/zdjęcia odpowiedniej strony z podanego źródła, inaczej będę zmuszony uznać, że jest to informacja przepisana z wookieepedii i ponownie zastosować tymczasowa blokadę, tym razem odpowiednio dłuższą. Maila możesz mi wysłać przez ossusa, korzystając z opcji "wyślij e-mail do tego użytkownika". Pozdrawiam, --signstraznik.png Totus Dyskusja  18:23, 30 sty 2018 (CET)

Odpowiedzi

Jeśli chodzi o kwestię wookiee, to sam sobie odpowiedziałeś. Tak, tam zdarzają się błędy, nawet w miejscach potwierdzonych przypisami. Sam dzisiaj wytknąłem im jeden w dotyczący daty urodzenia Yaddle w kanonie, bo ktoś sobie zbyt luźno musiał potraktować wpis w przewodniku, tak samo jak Ackbar wisiał przez wiele miesięcy jako twórca B-wingów w kanonie. To strona tworzona przez ludzi, tak samo jak ossus, do tego przez ogromną ich rzeszę, więc nie wszystko mogą upilnować.

Dalej, kwestia Sarco i ojczystej planety. Hasło o którym wspominasz napisałem sam. Faktycznie, nie na podstawie samego przewodnika, a na podstawie zdjęcia strony z artykułu na oficjalnej/poglądowego udostępnionego przez Amazon, nie pamiętam już. Ale nie było tam nic o samym Sarco z tego co pamiętam, inaczej bym to dopisał, możliwe, że to było na kolejnej stronie. Ale tutaj tez zachodzi podobna zasada jak z wookiee. Na ossusie też są błędy, nie okłamujmy się. Dlatego pierwszą i najważniejsza zasadą tworzenia tutaj jest opieranie się bezpośredni na źródłach, nie zaś na ich opracowaniach. Wiadomo, można się sugerować opracowaniami, ale przed dodaniem takiej informacji do hasła trzeba ją potwierdzić w źródłach, a jak nie posiadamy do nich dostępu, to oznaczyć je Szablon:DoPoszerzenia.

Co do kwestii jednostek wyprodukowanych przez Cybot. Na ossusie od dłuższego czasu odchodzimy od list w hasłach, zwłaszcza takich, które mógłby się w teorii ciągnąć w nieskończoność. Tak samo jak nie mamy w hasłach o rasach wyszczególnionych przedstawicieli, tak samo tutaj moim zdaniem nie ma to aż takiego sensu. Odpowiednie zbieraniny tego typu są w kategoriach. Dlatego uznaliśmy, że zawsze niepełne listy są zbędne.

Co do szablonu "Src", dodaję go zawsze tam, gdzie mam wrażenie, że coś zostało dopisane bez podania źródła. To, że zdarzało Ci się przepisywać z Wookiee nie miało tutaj znaczenia. Hasło o Holdo już wcześniej zostało poszerzone o Słownik ilustrowany do TLJ, dlatego uznałem początkowo, że ta informacja musiała się pojawić gdzie indziej. Dodałeś przypis, sprawa wyjaśniona i zamknięta. (P.S. kanał Yako, jakkolwiek połączony z biblioteką źródłem również nie jest xP)

Co do innych rzeczy usuniętych. Link do kanału Biblioteki usunąłem, bo raczej ich nie stosujemy, a linki zewnętrzne, czy materiały wideo trafiają jedynie w specyficznych przypadkach i praktycznie tylko z oficjalnej SW.com. O jakiej krótkiej historii w haśle o Cybot Galactica mowa? Usunąłem jedynie ciekawostkę, która de facto ciekawostką moim zdaniem nie była. Co do grafiki, może zabrzmiało to zbyt obcesowo, ale to moja standardowa formułka w takich przypadkach, jak mam chwilę to źródło znajdę i poprawię, jak tylko przeglądam ostatnie zmiany na szybko, to wstawiam informację co i jak. (plus przyjąłem zasadę bardziej zaznaczania błędów niż ich poprawiania od razu, bo wtedy ludzie się szybciej uczą, a żadna groźba to nie była. Bez podanego źródła grafika po prostu by została usunięta, zgodnie z zasadami strony).

Co do Landa, strona nie jest moja, tylko została przeze mnie stworzona, zas moja edycja dalej stanowi większość jej zawartości, więc z czystej chęci pochwalenia sie tym trafiła na wspomnianą listę. Oczywiście nie uzurpuję sobie do niej prawa, tak samo jak nie zabraniam innym jej edytować. Póki tekst będzie sensowny, to nie mam powodów, żeby go usuwać. Bardzo rzadko tak robimy, tylko w przypadkach, gdy coś jest tak źle napisane, że próba poprawienia tego zajęła by więcej niż napisania od nowa.

Co do Twoich pytań. Chodzi Ci o tej co powstają przez użycie <ul><li>tekst po kropce</li></ul>? Nie wiem, czy gdziekolwiek. Znaczniki <li> oraz </li> odpowiedzialne są za kropkę, zaś <ul> i </ul> za wcięcie w tekście, które może byc wielopoziomowe, wystarczy kolejną parę <ul></ul> wstawić. Ważne tylko, żeby je domykać (czyli dawac też te z ukośnikiem) bo inaczej artykuł się krzaczy. Jeśli chodzi o multi BF2 to nie mam pojęcia. Z tego co kojarzę to większość map jet powiązana z odpowiednimi wydarzeniami w singlu, więc wydarzenia jako takie kanoniczne są, ale ich przebieg już nie (no bo zależy od samego przebiegu rozgrywki). To bym wziął zdroworozsądkowo, zwłaszcza, że niektórzy bohaterowie pojawiają się w sytuacjach, gdzie nie mają prawa być zgodnie z kanonem (jak imperator w BFie I biegający po Endorze). Szablon:N służy, zgodnie z tym co jest napisane na jego stronie, do wstawiania źródeł, które mają dopiski w nawiasie. Wtedy automatycznie tytuł jest kursywą, a dopisek już nie (czyli tak jak powinno być). Co do ostatniego pytania, kwestię już wyjaśniłem na początku. Jakbyś dalej miał jakieś pytania, to wal śmiało, może to wydawać inaczej, ale ja nie gryzę. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  19:55, 30 sty 2018 (CET)

Bazuka

Czoem. Jeśli chcesz opisać bazukę jako ogólnie rodzaj broni, nie bazukę typu X, to najlepiej będzie stworzyć hasło pod nazwą "wyrzutnia rakiet" (tylko daj znać, to najpierw przeniosę aktualne hasło pod /Legendy). Skoro obie nazwy się pojawiają, to z drugiej się zrobi przekierowanie, a wyrzutnia rakiet brzmi po prostu lepiej (i chyba nawet jest częściej wykorzystywana). Jeżeli chodzi o broń typu X, to już zależy pod jaką nazwą występuje, jak pod obiema to również lepiej pod wyrzutnia rakiet X, a z bazuka typu X zrobić przekierowanie. Co do tego, czy pada nazwa bazuka to nie mam pojęcia, nie grałem w BF2, tylko oglądałem podstawową kampanię na streamie. Ogólnie jest zasada, aby jak najbardziej się trzymac oficjalnych nazw, a w przypadku kilku tych pełniejszych i popularniejszych. Pozdr, --signstraznik.png Totus Dyskusja  21:14, 2 lut 2018 (CET)

Przeniosłem hasło "wyrzutnia rakiet" pod legendy, możesz śmiało pod zwolnionym miejscem utworzyć wersję kanoniczną już. pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  21:51, 2 lut 2018 (CET)

Szpica

Szczerze powiedziawszy to ani jeden, ani drugi do mnie nie pozamawia. Grafika do artykułu o broni powinna przedstawiając przede wszystkim ją samą. Tutaj mamy grafiki kart z bonusami z gry, więc przydałoby się je chociaż jakoś przyciąć, żeby na grafice była przede wszystkim broń. Ale z braku laku dobry kit, więc jak nie ma nic innego to już lepiej ta ze szturmowcem (chociaż i tak przydałb9oy się obciąż ramkę karty). Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  16:45, 3 lut 2018 (CET)

Fett

Czoem. Kwestia jest cały czas niepewna. Fakt, że jego zbroja była poza Sarlacciem nie daje pewności, że on sam przeżył. Jeśli chodzi Ci o filmik reklamowy do BFa, gdzie Boba unika wpadania do jamy, to również nie można tego traktować jako wyznacznik kanonu, bo to taka sytuacja zajść nie mogła, bo sprzeczna z wydarzeniami z filmu. A potwierdzenia tego przez Disneya nie kojarzę, dasz jakiś link? Ogólnie, zgodnie z moją wiedzą, kwestia nie została wprost wyjaśniona nigdzie. pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  19:36, 7 lut 2018 (CET)

Grubaski o Star Wars

Hej. Piszę, ponieważ w związku z przesłanym przez Ciebie plikiem domyślam się, że planujesz utworzyć artykuł o serii Grubaski o Star Wars z kanału Ossusa na YouTube. Jeśli zgadłem to muszę poinformować Cię, że tego typu hasło o nas nie przyjdzie, ponieważ nie zajmujemy się tu tematyką fanowską, nawet tak pokrewną z Biblioteką Ossus. O ile hasła o poszczególnych zlotach/konwentach oraz fanklubach jeszcze przejdą, to niestety ale seria filmów nagrana w internecie nie jest strzałem w sedno. Jest ku temu jeden główny powód - filmy o podobnej tematyce może nagrać każdy, a to że seria wiąże się z uniwersum SW nie jest argumentem za pisaniem o nich artykułów. Chcę więc oszczędzić Ci pracy i ostrzec już teraz. Pozdrawiam --signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  19:04, 8 lut 2018 (CET)

Się wtrącę, jeśli można. Ossus jest przede wszystkim encyklopedią o SW, nie zaś jego fandomie. Mamy takie dawno ustalone zasady, że fandomowe kwestie opisywane są bardzo rzadko i tylko te znaczące (jak chociażby TR-8R "Traitor", który stał się tak viralowy, że aż oficjalna sw.com się na ten temat wypowiedziała). To, że Grubaski są projektem Yako nie mają tutaj nic do rzeczy. Strony typu SWEX, Bastion, czy The Outerrim na ossusie są opisane, bo to były kamienie milowe polskiego fandomu i jedne z nielicznych dużych tego typu stron z tamtego okresu (plus byli to przynajmniej w części współzałożyciele samej biblioteki, czy pierwsi jej duży współpracownicy). Hasło o żarówce również pochodzi sprzed 8 lat. Teraz sytuacja w polskim fandomie jest zgoła inna niż wtedy. Mniejszych, lub większych serwisów informatyczno-tematycznych jest od groma, tak samo mniejszych lub większych serii na YT. Yako może i jest głównym adminem i twarzą Ossusa, ale jednak nie stawia w to w "pozycji uprzywilejowanej" pod tym względem. Pozdrawiam, --signstraznik.png Totus Dyskusja  19:56, 8 lut 2018 (CET)

Lando Calrissian

Zdejmij ten szablon WEdycji z artykułu o Lando, bo zamierzałem jeszcze dziś zająć się jego misją na Sullust. Pozdro, Power of the Light Side (dyskusja) 18:42, 10 lut 2018 (CET)

Źródła

Hej. W związku z kolejnym artykułem, w którym wkleiłeś źródła nie opublikowane na polskim rynku, proszę o przesłanie mi na maila zdjęć lub skanów z Attack of the Clones: A Graphic Novel i Attack of the Clones Read-Along Storybook and CD. Mój mail podany jest tutaj. Ponadto proszę o korzystanie z szablonu {{N|, bo nie jest to pierwsze upomnienie na ten temat.--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  13:29, 12 lut 2018 (CET)

Grafiki

Hej. Przypominam, że nazwy takie jak tytuł książki, komiksu itp. piszemy pochylając tekst. Nie jest to pierwszorzędna sprawa, ale po raz kolejny o tym zapomniałeś.--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  22:06, 14 lut 2018 (CET)

Interwiki

Drobna uwaga: interwiki dodajemy alfabetycznie według krajów. Czyli najpierw de, a potem dopiero en. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  11:17, 17 lut 2018 (CET)

Y-wing

Czoem. Przebudować? Nie. Napisać wersję kanoniczną od nowa jako oddzielne hasło? Jak najbardziej. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  18:48, 18 lut 2018 (CET)

Jako twórca hasła o Y-wingu mógłbys rzucić tutaj okiem: [2]? Do tego przypominam o podstawowych elementach artykułów, których zabrakło w Twoim haśle. Przede wszystkim trzeba tam dodawać przypisy, a przy odpowiednim źródle, w którym padła taka, a nie inna nazwa myśliwca dodać szablon Szablon:1tsID. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  21:29, 18 lut 2018 (CET) P.S. Na przyszłość nie przekopiowuj cudzych wiadomości do żadnej dyskusji.

Omri

Najpewniej chodzi Ci o [3]. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  19:14, 24 lut 2018 (CET)

Szablon nowe

Czoem. Nie dodawaj tam nowych haseł, a podmieniaj te już tam wiszące najdłużej. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  11:55, 28 lut 2018 (CET)

Ogranicz liczbę edycji przypadających na hasło

Hej. Piszę ponieważ od dłuższego czasu popełniasz wielokrotnie ten sam błąd przy edytowaniu. Poprzez edytowanie w poszczególnych sekcjach często po zapisaniu swojej zmiany poprawiasz coś jeszcze, co powoduje nabijanie zbędnych edycji. Każdemu zdarza się czasem zauważyć coś dopiero po chwili, kiedy już zapisał swój postęp, ale ty popełniasz ten błąd prawie po każdej edycji, o co zwracano ci już uwagę przynajmniej czterokrotnie. Jeśli widzisz, że masz z tym problem, to nie pracuj na poszczególnych sekcjach, ale edytuj artykuł ogólnie, tak aby przy używaniu podglądu mieć do niego pełny wgląd. Jako że dokonujesz głównie małych edycji, warto też przed zrobieniem kolejnej z nich zastanowić się co konkretnie można poprawić w haśle, tak aby zamiast dwóch czy trzech edycji zostawiać po sobie tylko jedną. Pozdrawiam--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  20:58, 28 lut 2018 (CET)

Blokada

Witam. 3-dniowy ban, bo po raz kolejny przepisujesz z Wookieepedii. Mimo wielu upomnień na ten temat. No chyba, że faktycznie masz ten przewodnik (w co wątpię patrząc na historię Twoich edycji z takich źródeł), wtedy proszę o jakieś potwierdzenie na maila, a blokada zostanie zdjęta. Pozdrawiam, --signstraznik.png Totus Dyskusja  14:07, 3 mar 2018 (CET)

Edycje, edycje i jeszcze raz edycje

Hej. Dopiero co upłynął ci ban, a ty już popełniasz te same błędy, które w jakiś sposób się do niego przyczyniły. Przyznaje, że poprawiłeś się znacznie w kwestii przesyłania grafik, ale po raz setny proszę o ograniczenie liczby edycji, bo dalej robisz po średnio dwie-trzy na hasło. Co innego, gdyby była to sytuacja rzadka, że zwyczajnie raz czegoś zapomniałeś, lub zdecydowałeś coś jeszcze poprawić, ale robisz to nieustannie. Proszę więc o ograniczenie edycji i korzystanie z podglądu, bo znacznie ułatwia to przeglądanie ostatnich zmian i mniej obciąża naszą bazę danych. Dodatkowo przypominam, że miesiąc temu wziąłeś w edycję Lando, a do tej pory nic nie wprowadziłeś do hasła. Ewentualnie jeśli się rozmyśliłeś to usuń szablon, bo być może znajdzie się ktoś inny kto będzie miał na to ochotę. Pozdrawiam--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  22:55, 6 mar 2018 (CET)

Blaster Organy

Czoem. Mógłbyś się wypowiedzieć tutaj: [4]? Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  21:51, 7 mar 2018 (CET)

To samo co zwykle

Hej. Przejrzałem Twoje ostatnie edycje z kilku ostatnich dni i wyciągnąłem kilka wniosków:

 • Nie wiem czy robisz to specjalnie, ale po raz sto pierwszy proszę - zacznij używać szablonu {{N|. Nie rozumiem do końca czemu mimo tylu próśb o robienie tego dalej unikasz go jak ognia.
 • Kolejna rzecz, o którą proszono cię już chyba tysiąckrotnie - ogranicz liczbę edycji, które dokonujesz na hasło. Kilkukrotnie tłumaczyliśmy ci czemu jest to istotne, a ty dalej wolisz robić co robisz zamiast używać podglądu. Już nie raz zapisałeś edycje, tylko po to aby minutę później poprawić literówkę. Naprawę warto czytać hasła przed zapisaniem edycji.
 • Pamiętaj o podstawowych elementach artykułu, takich jak kategorię i interwiki, bo w haśle o Pellaeon ich nie umieściłeś.
 • Na koniec proszę o przesłanie mi na maila scanów, zdjęcia lub czegokolwiek co potwierdza, że gubernator Pryce pojawia się w Servants of the Empire: The Secret Academy oraz że Gherant zostaje zidentyfikowany w Force Collection. Po raz kolejny używasz źródeł, do których dostęp w Polsce jest raczej trudny, więc jeśli faktycznie je posiadasz, to ze względu na wcześniejsze sytuacje z Twoim udziałem proszę o udowodnienie tego.

Mamy cierpliwość w stosunku do każdego nowego użytkownika strony, ale taryfa ulgowa się kiedyś kończy. Strażnicy okazali wobec Ciebie naprawdę dużo zrozumienia i chęci poprawiania Cię, ale nie będzie to trwało w nieskończoność. Uwierz mi, że względem niektórych rzeczy zrobiłeś duży postęp, ale wymienione wyżej powody sprawiają, że stale musimy kontrolować Twoje edycje i prosić Cię o to samo po kilkanaście razy.--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  19:39, 10 mar 2018 (CET)

Przypominam o mailu i dorzucam do listy Card Trader.--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  20:54, 10 mar 2018 (CET)
Niestety usunięcie Tradera ze źródeł nie wystarczy, bo dalej pozostają dwa inne źródła które są wątpliwe.--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  21:11, 10 mar 2018 (CET)
Przypominam o mailu, bo widzę, że na razie ignorujesz moją prośbę. Udawanie, że nic się nie stało nie rozwiąże problemu, a jedynie go przeciągnie. Jest to kolejny raz kiedy korzystasz z wątpliwych źródeł i unikanie odpowiedzi na postawione przepuszczenia nie sprawi, że unikniesz konsekwencji. Jeśli jest jakiś powód dla którego nie możesz wysłać do mnie wiadomości, czy to ze względów technicznych, czy z jakichkolwiek innych, poinformuj mnie o tym, bo na razie sytuacja wygląda jakbyś nie przejmował się wpisami w Twojej dyskusji i liczył, że wszyscy zapomną o sprawie.--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  15:44, 11 mar 2018 (CET)

Blokada vol 2

Witam. Mam naprawdę dużo cierpliwości, ale wszystko ma swoje granice. Jest to ostatni tak krótki ban z mojej strony, kolejny będzie już tygodniowy, bo widzę, że nie uczysz się na błędach. W tym przypadku blokada była wynikiem dodania przypisu ze źródeł do błędnej informacji. W Sztuce przerwania... zgodnie z moją wiedzą nie występuje określenie "język teedański". Jest to potworek stworzony przez któregoś z archiwistów, który też dlatego został oznaczony szablonem src, bo mi nie pasowało to z oryginałem (teedospeak). Jeśli faktycznie dodałbyś ten przypis na bazie źródła, to byś to zauważył, tak to wygląda na przepisywanie z wokieepedii. Ponownie. Jeśli się mylę i faktycznie również i takie określenie tam pada, albo jest coś co powinienem wziąć tutaj pod uwagę, to proszę o kontakt przez maila (wysłany przez ossusa). Tak czy inaczej, pozdrawiam i liczę, że w końcu przysposobisz sobie tę naukę.--signstraznik.png Totus Dyskusja  20:55, 11 mar 2018 (CET)

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, Darth Kwiatkowski!

Greedo

Hej. Tak jak pisałem w dyskusji artykułu - nie piszemy wersji kanonicznych kopiując stronę legendarną. Jeśli chcesz zrobić wersję, napisz ją samodzielnie. Pozdrawiam--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  19:40, 16 mar 2018 (CET)

RE:Greedo

Czołem. Póki co jest to niestety niemożliwe. Wersje kanoniczne stron muszą powstać w całości od zera. Nie zaś poprzez przeredagowywanie/usuwanie fragmentów/dodawanie nowych do istniejących stron legendarnych. Taką zasadę przyjęliśmy i takiej się trzymamy. Jeśli dalej jesteś zainteresowany stworzeniem kanonicznej strony o Greedo, to musisz to napisać w całości od zera. Pozdrawiam, --signstraznik.png Totus Dyskusja  22:06, 16 mar 2018 (CET)

Nieużywane pliki

Hej! Od dłuższego czasu przesyłasz masowo po kilka plików, które finalnie nie lądują w żadnym artykule. Przejrzyj proszę te pliki i zastanów się, czy gdzieś przydałoby się je wkleić, a jeśli uznasz, że któryś z nich nigdzie się nie przyda, daj znać, a wtedy go usuniemy:

 • Plik:Iden ogloda szczatki w Tie-u.jpg
 • Plik:Dauntless (typu Imperial) .png
 • Plik:Lando na Sullust.jpg
 • Plik:Vader rozmawia z Berisse i Cieną.png
 • Plik:FamilyFarewellfinalRebeliantow.jpg
 • Plik:Retribution BF2.jpg
 • Plik:GreedoSWBF.png

Pozdrawiam--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  13:57, 19 mar 2018 (CET)

Dawn of Rebellion

Pytanie profilaktyczne ze względu na Twoją historię. Masz faktycznie dostęp do podręcznika "Dawn of Rebellion", albo chociaż jego fragmentów, na których się opierasz? Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  20:40, 28 mar 2018 (CEST)

3-1-0

Hej. Mógłbyś zerknąć i odpowiedzieć? Dyskusja:Kod 3-1-0 Pzdr--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  00:15, 29 mar 2018 (CEST)

Sala konferencyjna

Hej. Bardzo dobrze, że dałeś znać o problemie, już się tym zająłem. Kłopot pojawił się przy przypisach, ponieważ zamieniłeś w szablonie parametr "planeta" na "miejsce". Musisz wiedzieć, że szablony działają bardzo szczegółowo i każdy nieistniejący w nich parametr nie zostanie wyświetlony, razem z name do przypisy, przez co wszystkie punkty wymienione jako źródło z BF2 nie pojawiły się w sekcji przypisów. Dlatego też nie należy zamieniać ani dodawać innych parametrów. Przy okazji pamiętaj, aby wpisywać w sekcję źródłem wszystkie te, z których korzystałeś oraz nie zapominaj o szablonie N. Pozdrawiam--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  21:46, 1 kwi 2018 (CEST)

Listy zawartości

Czoem. Jedna kwestia na szybko. Zawartość uzupełniamy w kolejności alfabetycznej, wtedy najłatwiej jest znaleźć wszystko. W przypadku postaci będzie to oczywiście kolejność od nazwiska, potem imienia. A tak przy okazji, to muszę Cię pochwalić. Zrobiłeś ogromne postępy na Ossusie ostatnio i widać, że wziąłeś sobie do serca nasze uwagi. Oby tak dalej! Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  17:07, 10 kwi 2018 (CEST)

Źródła

Czoem. Zauważyłem, że często dodajesz tylko niektóre informacje z danych źródeł. Staraj się jednak wyczerpywać temat w pełni. Zwłaszcza, w przypadku przewodników jak Aliens of the Galaxy, gdzie danej rasie poświęcona jest jedna strona. Bo później ktoś widzi, że dane źródło zostało wykorzystane i myśli, że więcej tam nic nie ma o tym. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  13:29, 16 kwi 2018 (CEST)

Chissowie

Czoem. W legendach (Poza galaktykę, Przeznaczenie Jedi: Wir, Przeznaczenie Jedi: hegemonia) pojawia się tłumaczenie jako "Dynastia Chissów". W kanonie jeszcze nie polskiego nie ma, ale raczej starają się zachować tłumaczenia. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  16:07, 22 kwi 2018 (CEST)

Daisie i Thrawn

Czoem. Jedna kwestia. To, że piszesz z Thrawna, to mnie rybka, może i książka w Polsce nie wyszła, ale w przeciwieństwie do wielu innych źródeł nie tak ciężko jest odnaleźć angielskie wydanie w necie, więc zakładam, że opierasz się na źródłach. Tylko jeśli nie radzisz sobie z angielskim/korzystasz z marnych tłumaczeń/krótkich wycinków tekstu, to lepiej odpuścić sobie tego typu hasła, bo lepiej żeby nie było nic, nic pojawiały się takie babole jak w przypadku Daisie. Zgodnie z Twoim hasłem była ona spadkobierczynią bloku, ten zaś należał do Pryce. Rzuciłem okiem do odpowiedniego fragmentu (dokładniej jedynego, gdzie mi znalazło słowo "Daisie") i doczytałem, że budynek nie należał do Pryce, a do Chesny Braker, zaś o tym, że Daisie jest kimś więcej niż tylko lokatorką nic nie znalazłem. Może gdzieś indziej jest coś więcej, nie będę się upierał, książki nie przeczytałem, ale póki co wprowadziłem stosowne poprawki. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  19:36, 22 kwi 2018 (CEST)

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, Totus!

Edycje

Witaj! Prosiłbym, abyś ograniczył liczbę edycji w ramach jednego artykułu do minimum. O ile dane zmiany są mało znaczące, jak w przypadku hasła dotyczącego Sweitta Concorkilla, nie ma uzasadnionej potrzeby zapisywać jednego hasła kilkakrotnie, skoro można dokonać niezbędnych korekt za jednym zamachem. Druga sprawa to kwestia dodawania pozycji do listy źródeł. Na Ossusie wyznajemy zasadę, że dodajemy dane źródła do listy na końcu artykułów tylko wtedy, jeśli artykuł zawiera z nich informacje. W przeciwieństwie do Wookieepedii nie robimy "pustych" list wystąpień skoro nawet nie mamy skrawka tekstu z danego materiału. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  04:24, 18 maj 2018 (CEST)

300 BBY

Mógłbyś http://www.ossus.pl/biblioteka/Dyskusja:300_BBY/Kanon? Przy okazji. Nie musisz mi pisać o każdym haśle do przeniesienia z /kanon. Na ossusie i tak jestem codziennie, więc i tak zobaczę to na liście ostatnich zmian, a jak nie mam jak, to i tak tego nie zrobię xP --signstraznik.png Totus Dyskusja  22:26, 21 maj 2018 (CEST)

Szablon Nowe

Witaj. Cała zawartość szablonu "Nowe" została wymieniona zaledwie cztery dni temu, więc póki co nie ma potrzeby kolejnej wymiany haseł, a zwłaszcza pojedynczego. Dodatkowo prosiłbym abyś odpowiedział Totusowi w kwestii hasła o roku 300 BBY. Pozdrawiam, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  11:50, 24 maj 2018 (CEST)

61 BBY

Mógłbyś? Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  20:04, 26 maj 2018 (CEST)

Hasła z pozycji w Polsce nie wydanych

Czoem. Znowu zaczałeś tworzyć hasła oparte na pozycjach, które u nas nie zostały jeszcze wydane. Kiedyś Ci się to juz zdarzało i wtedy były one w większości oparte na wooieepedii a nie źródłach. Mam nadzieję, że w tym przypadku jest inaczej i faktycznie masz dostęp do Most Wanted czy Guardians of the Wills. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  15:58, 27 cze 2018 (CEST)

Zagraniczne źródła

Hej. Ostatnim czasem zauważyłem, że ponownie wracasz do korzystania ze źródeł niewydanych w Polsce. W związku z ich ograniczoną dostępnością i wcześniejszymi sytuacjami pokrewnymi chciałbym upewnić się i poprosić Cię o przesłanie mi na maila skanów, zdjęć lub linków, z których korzystałeś przy pisaniu ostatnich artykułów. Są to:

 • Star Wars 47: Mutiny at Mon Cala, Part IV
 • Star Wars 48: Mutiny at Mon Cala, Part V
 • Lost Stars (adaptacja komiksowa)
 • The Force Awakens, Part IV
 • The Crimson Corsair and the Lost Treasure of Count Dooku

Nie chcę przesądzać, ale sam musisz zrozumieć, że chcemy aby na Ossusie pojawiały się jedynie hasła pisane ze źródeł z pierwszej ręki. Stąd wole się upewnić. Mój mail znajdziesz tutaj. Pozdrawiam--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  16:57, 2 lip 2018 (CEST)

Na prośbę Totusa dorzucam do powyższej listy źródeł Card Trader z kartą Shaak Ti. Na maila czekamy do końca tygodnia, w przeciwnym razie wysuniemy konsekwencje z Twojego postępowania w postaci kolejnej już blokady.--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  19:12, 3 lip 2018 (CEST)
Ok, dzięki za odpowiedź. Większość wygląda okej, ale pamiętaj żeby pisać wyłącznie na podstawie źródeł, do których masz dostęp. Sytuacja z adaptacją komiksową do Lost Stars nie powinna mieć miejsca, tym bardziej ze względu na Twój względnie długi staż na Ossusie. Jak dla mnie skoro sam przyznałeś się do błędu, sytuacja zakończy się na kolejnym upomnieniu, ale ostrzegam, że od tej pory będę sprawdzał Twoje hasła i w przyszłości najpewniej robił podobne kontrole, a wówczas jeśli taka sytuacja z kopiowaniem z Wookieepedii się powtórzy, to wątpię aby obeszło się bez konsekwencji. Na te chwilę możesz być spokojny i jeśli będziesz trzymał się regulaminu, to w przyszłości podobne problemy się nie pojawią. Pozdrawiam--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  17:11, 4 lip 2018 (CEST)

Sprawdzanie stron

Jeszcze jedna sprawa. Totus przez jakiś czas jest "niedostępny" i nie ma jak odpisać, więc prosił żebym zrobił to za niego. Chciał przekazać, że nie musisz wklejać mu w dyskusję każdego swojego hasła, gdyż administracja i moderacja widzi wszystkie nowe artykuły i edycje, które nie zostały jeszcze sprawdzone. Znaczy to tyle, że każdy z nas widzi, które hasło nie zostało przejrzane, a które już tak, więc nie ma potrzeby informować o każdym kolejnym, bo system naszej strony robi to samodzielnie. Pzdr--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  17:32, 2 lip 2018 (CEST)

59 BBY

Ale pod co w zasadzie mam to przenieść? Wszystko jest okej, legendy są pod legendami a kanon pod kanonem, ale na przyszłość staraj się stosować standardową metodę tworzenia wersji, bo usuwając całą treść strony legendarnej i tworząc z niej nowe hasło wszystko w historii strony wygląda, jakbyś to ty był autorem wersji legendarnej, podczas gdy utworzyłeś stronę kanoniczną.--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  17:58, 4 lip 2018 (CEST)

Odp.

Hej. Artykuł o promie pod względem gramatycznym jest okej, poprawiłem kilka błędów ale raczej innego typu. Totus będzie dostępny dopiero w niedzielę w nocy, ale co jakiś czas sprawdza Ossusa i napisał mi, żebyś w razie pytań śmiało walił do mnie. Przekaże mu o co chodzi i dam znać co odpowie. Pozdrawiam--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  00:03, 5 lip 2018 (CEST)

Odpowiedź

Co do Gwiezdnego promu, hasło przejrzałem, wprowadziłem drobne poprawki, ale ogólnie nie było źle. Co do Tarkina. Tak, czytałem tę książkę, ale sam nie znalazłem bezpośrednio potwierdzenia tej daty z wookieepedii, dlatego zostawiłem ją w spokoju, bo może coś przeoczyłem. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  19:18, 16 lip 2018 (CEST)

Nieużywane pliki 2

Hej! Ponownie przychodzę w sprawie plików, które przesyłasz na Ossusa, później nigdzie ich nie zamieszczając. Wymieniam więc ostatnio przesłane przez Ciebie grafiki i proszę, abyś w najbliższym czasie zdecydował, gdzie chcesz je umieścić. Jeśli któregoś z nich nie będzie aktualnie gdzie zmieścić, a będzie Ci potrzebny w przyszłości, daj mi znać który i do czego się przyda:

 • Plik:Impact Grenade.png
 • Plik:Iden Versio BF2.png
 • Plik:Bink Otauna.jpg
 • Plik:Tag Greenley.jpg

Niektóre z nich leżą na serwerze już dłuższy czas, więc jeśli któryś z nich nie jest potrzebny, to usuniemy go. Pozdrawiam --signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  22:09, 25 lip 2018 (CEST)

Usunięte sceny

Hej. Nie kojarzę ani nie znalazłem nigdzie takowego szablonu, więc jeśli chcesz podkreślić, że jakaś postać pojawiła się w usuniętej scenie, użyj {{S|Usunięta scena}}. To da w rezultacie podobny efekt co jakbyś użył szablonu. Pozdrawiam--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  12:48, 28 lip 2018 (CEST)

O, widzę że jednak coś znalazłeś. W takim razie mój błąd.--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  13:01, 28 lip 2018 (CEST)

Strony w edycji

Hej, tym razem pisze z zapytaniem o Iden Versio. Wziąłeś tą stronę w szablon WEdycji i od dłuższego czasu nie dokonałeś większych zmian. Czy będziesz dalej zajmował się tą stronę? Jeśli nie, to zdejmij proszę szablon. Pozdrawiam--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  14:17, 1 sie 2018 (CEST)

Strony o źródłach

Czoem. Widze, że od jakiegoś czasu edytujesz strony o legendarnych źródłach dodając jedynie znacznik Legends do Szablonu:Era. Jesli to nie problem, to prosiłbym Cię, zebyś od razu robił pełniejsze edycje takich stron, czyli podmieniał stare infoboksy na nowe (Szablon:Komiks na Szablon:Komiks-infobox, np), a skrócone listy bohaterów podmieniał na Szablon:Zawartość. I tak trzeba to zrobić, to po co się rozdrabniać. Dobrze by było od razu również podmieniać linki na te z Szablon:L. Pozdr.--signstraznik.png Totus Dyskusja  22:02, 7 wrz 2018 (CEST)

73 BBY

Najpierw bym potrzebował tutaj odpowiedź [5]. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  13:13, 14 paź 2018 (CEST)

Ponawiam.--signstraznik.png Totus Dyskusja  22:02, 19 paź 2018 (CEST)

Nieużywane pliki 3

Hej. Już po raz trzeci w historii Twojego edytowania przypominam, abyś przesyłał na Ossusa jedynie pliki, których masz zamiar gdzieś użyć. Przejrzałem przesłane przez Ciebie pliki i znalazłem dość sporo takich, które nie zostały nigdzie wstawione. Proszę Cię więc o przejrzenie ich i wstawienie gdzieś tych, które można jakoś sensownie użyć, bądź napisanie, których będziesz miał zamiar użyć w przyszłości. Resztę usuniemy, żeby nie zapychały strony, więc zrób to proszę w przeciągu najbliższych kilku dni.

 • Plik:Szturmowiec prewencji (Imperium Galaktyczne).PNG
 • Plik:Smierc Turka.jpg
 • Plik:Corell.jpg
 • Plik:Stealth ship.jpeg
 • Plik:Impact Grenade.png

Pozdrawiam--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  17:13, 20 paź 2018 (CEST)

Grafiki

Hej. Przy przesyłaniu kolejnej grafiki pamiętaj aby nie usuwać niewypełnionych kategorii. Szablon do grafik działa tak, że jeśli nie znajdzie się 10 kategorii do danego pliku, to te puste nie będą wyświetlane, więc nie ma potrzeby ich kasować. Kiedy będziesz więc przesyłał kolejny plik, nie usuwaj nic z szablonu. Ponadto pamiętaj, że jeśli znajduje się jedna tylko grafika ukazująca daną planetę, to nie ma potrzeby tworzyć do niej osobnej kategorii grafik. Sprawdza się to tylko przy bardziej znanych planetach, takich jak Coruscant czy Tatooine. Pozdrawiam--signstraznik.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  16:02, 8 gru 2018 (CET)

Tworzenie artykułów z przekierowań

Hej. Mam małą uwagę odnośnie tworzenia nowych haseł. Jeśli chcesz utworzyć artykuł, który ma być wersją do istniejącego już legendarnego hasła, to nigdy nie twórz go poprzez zmianę treści przekierowania. Chodzi zwyczajnie o to, że jeśli ktoś tworzy przekierowanie, to nie nalicza się ono w naszych statystykach jako nowe hasło, a więc po zmienieniu jego treści na taką, która mogłaby być gotowym artykułem, w naszej bazie pojawia się hasło, które nie zostaje zawarte w statystykach strony. Pozdrawiam--signstraznik.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  15:00, 1 sty 2019 (CET)

Armada

Czoem. Jak już kiedyś. Armada nie wychodzi u nas. Dlatego jestem ciekawy skąd masz dostęp do kart, na bazie których tworzysz hasło. Sam rozumiesz, bo już nie raz zdarzało Ci się pisać na bazie wookiee. Grafiki do haseł to jedno, ale do haseł w stylu Executor-II, czy Suppresor to chcę już jakiegoś potwierdzenia. Pozdrawiam, --signstraznik.png Totus Dyskusja  19:38, 4 sty 2019 (CET)

"Leniwe" edycje

Czoem. Pisze do Ciebie z prośbą o ograniczenie "leniwych" edycji, czyli wszelkiego rodzaju dopisywania samych źródeł do haseł bez dodania pojawiających się w nich informacjach. Nie ma to po prostu większego sensu, a może wprowadzić w błąd, że nic więcej tam nie ma (zwłaszcza jak dopisujesz źródła, które zwierają dużo informacji, a nie dodajesz szablonu DoPoszerzenia). Wiadomo, jeśli w danym źródle nic więcej nie ma na dany temat, to można i należy je dopisać. Podobnie samo dopisywanie do infoboksu informacji w stylu data śmierci danej postaci, bez rozwinięcia tego w tekście hasła również podchodzi pod tego typu edycję. Jak już coś dodawać to na porządnie. Oczywiście wszelkiego typu edycje techniczne, czy to dodanie grafiki, kategorii czy uzupełnienie infoboksu o brakujące pola pod "leniwe" edycje nie podchodzi. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  18:13, 14 sty 2019 (CET)

Czoem. Do oznakowania stron do usunięcia jest Szablon:Kasowanko. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  18:01, 15 sty 2019 (CET)

Odp.

Czołem. usunąłem te grafiki, bo po prostu były zbyt małe i w niskiej jakości. Raczej nie przesyłaj plików o mniejszej szerokości niż 215 pikseli, bo nawet do infoboksu nie będą pasować (zostaną powiększone, przez co ich wyświetlana jakość mocno spadnie), a wrzucanie bardzo małych plików do samego artykułu również mija się z celem ze względów estetycznych.--signstraznik.png Totus Dyskusja  17:45, 16 sty 2019 (CET)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!