Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Fałszywy Jedi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł został napisany na podstawie komiksów z magazynu Star Wars Rebelianci, których chronologia nie została ustalona.
Falszywy Jedi.jpg
Fałszywy Jedi
Scenariusz Martin Fisher
Rysunki Bob Molesworth
Tytuł oryginalny Brytyjski:
  • The fake Jedi
Niemiecki:
  • Der falsche Jedi
Wydanie polskie 20 marca 2015
Egmont Polska
(w SWReb 3/2015)
Tłumaczenie Anna Hikiert
Liczba stron 12
Czas akcji Około 5 BBY[1]


Fałszywy Jedi (ang. The fake Jedi; niem. Der falsche Jedi) to dwunastostronicowy komiks narysowany przez Boba Molesworth. Za scenariusz odpowiada Martin Fisher. W Wielkiej Brytanii został wydany 25 marca 2015 roku przez wydawnictwo Egmont UK Ltd. w magazynie Star Wars Rebels Magazine 3. Zaś w Niemczech ukazał się 18 marca 2015 roku za pośrednictwem Panini Verlags GmbH w magazynie Star Wars Rebels Magazin 3'. W Polsce swoją premierę miał 20 marca 2015 roku nakładem Egmont Polska.

Streszczenie

Ok. 5 BBY Kanan Jarrus awaryjnie ląduje Phantomem na planecie Vyndal. Zaraz po opuszczeniu statku traci przytomność i zostaje zabrany przez dwójkę mieszkańców Vyndala do ich wioski. Tam trafia przed oblicze Yeleba Obrońcy - człowieka będącego przywódcą miejscowych. Po krótkiej dyskusji Yeleb wyciąga i uruchamia miecz świetlny wobec czego Kanan prosi o prywatną audiencję. Wychodzą z budynku Jarrus poddaje w wątpliwość to czy Yeleb faktycznie jest rycerzem Jedi. Zdenerwowany Yeleb zaczyna atakować przybysza, lecz ten ze stoickim spokojem unika wszystkich jego ciosów. Po chwili z budynku wychodzi kobieta, która sprowadziła Kanana do wioski i Jarrus ratuje ją przed spadającą na nią gałęzią. Vyndalanka pyta Yeleba czemu jej nie ostrzegł, lecz ten tylko ją odsyła po czym opowiada jej wybawcy o tym jak odnalazł miecz świetlny w rozbitym w okolicy statku kosmicznym. Po powrocie do wioski i pokazaniu broni wodzowi wioski Yeleb został wyznaczony na jej obrońcę. Od tej pory używał on miecza świetlnego żeby bronić mieszkańców przed zagrożeniami. Historię przerywa nagle dźwięk kolejnego statku kosmicznego. Po chwili Kanan widzi przez lornetkę elektroniczną wysiadającego z transportowca inkwizytora. Ostrzega przed nim Yeleba, lecz ten twierdzi, że poradzi sobie z zagrożeniem. Kilka minut później oddziały Imperium wchodzą do wioski, a Pau'anin trafia przed oblicze fałszywego Jedi pytając gdzie jest poszukiwany przez nich przestępca. Gdy Yeleb odmawia pomocy, dowódca szturmowców nakazuje splądrowanie wioski i w tym momencie ujawnia się prawdziwy Jedi. Wywiązuje się walka na miecze świetlne, w której Yeleb postanawia wesprzeć Kanana. W jej wyniku przywódca Vyndalan zostaje ranny, a inkwizytor zabiera jego miecz świetlny. Jarrus wybiega z wioski, w której toczy się już walka między szturmowcami, a jej mieszkańcami i wsiada do jednego z imperialnych transporterów. Po chwili wszyscy żołnierze Imperium wsiadają na pokład drugiego transportowca i ruszają w pościg za uciekinierem. Tymczasem Kanan jest nadal w wiosce - okazuje się, że ustawił statek na autopilota i wyskoczył z niego niepostrzeżenie. W rozmowie ze śmiertelnie rannym Yelebem mówi mu, że jego czyny były godne prawdziwego rycerza Jedi. Yeleb umiera, a Kanan tłumaczy mieszkańcom wioski, że imperialni już raczej nie wrócą, a on sam też musi odejść.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne
Brytyjskie logo komiksu.

Przypisy

  1. W komiksie Kanan wspomina, iż kiedyś walczył z Inkwizytorem, a pierwszy pojedynek odbył się w 5 BBY.


Komiksy w Star Wars Rebelianci
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!