Ekipa Biblioteki Ossus życzy Wam Wesołych Świąt! Niech Moc będzie z Wami!Finn Galfridian

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Finn Galfridian.jpg
Finn Galfridian
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Blond
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność:
Profesja: Jedi
Finn Galfridian żył w czasach nowej ery Jedi wraz ze swoją rodziną na planecie Artorias. Jego rodzicami byli Nina i Caled Galfridianowie, miał też siostrę, Kaye. Jego ojciec był królem Artoriasu, a on jego dziedzicem. Często towarzyszył mu Prowl - droid, który miał go pilnować. W 25 ABY ich świat został zaatakowany przez rasę pozagalaktycznych najeźdźców - Yuuzhan Vongów. Rodzina została rozbita, a Finn udał się na szkolenie Jedi do Prakseum Jedi na Yavinie 4 pod okiem mistrza Luke'a Skywalkera.

Biografia

Pierwszy kontakt z najeźdźcami

25 lat po bitwie o Yavin Finn wraz z rodziną wiódł spokojne i nudne życie na Artorias. Pewnego dnia, gdy rozmawiał w mieszkaniu z ojcem, oboje usłyszeli dziwne dźwięki dochodzące z oddali. Caled stwierdził że planeta znajduje się pod atakiem. Skoczył więc po broń i powiedział Finnowi, że muszą odnaleźć jego matkę i siostrę, gdyż oboje poszły jakiś czas wcześniej zrobić zakupy na pobliskim targu.

Oboje udali się w głąb miasta, by ocenić sytuację. Młodzieniec zaproponował ojcu, żeby zebrali jego starych znajomych jeszcze z czasów galaktycznej wojny domowej, ale Caled postawił sprawę jasno - należy jak najszybciej ewakuować wszystkich ze skazanego na zagładę świata. Pospieszyli więc ku hangarom ze statkami kosmicznymi, gdzie zgromadziła się już pewna ilość mieszkańców. Zdążyli w ostatniej chwili - Yuuzhanie deptali im po piętach, ale wrota zatrzasnęły się zaraz za nimi. W pomieszczeniu zapoznali się bliżej z sytuacją - okazało się, że ktoś przeprowadził sabotaż wszystkich maszyn i żadna nie była w stanie ulecieć. Ojciec Finna postanowił więc dać ludziom czas na naprawdę, szykując się do odparcia pierwszego ataku najeźdźcy na hangar. Finn został z ekipą naprawiającą statki.

Finn podczas ataku Yuuzhan na mieszkańców Artorias.

Wkrótce wrota hangaru przestały stawiać opór najeźdźcom, lecz zamiast nich oczom zebranych ukazał się mistrz Jedi Luke Skywalker, stojący z zapalonym mieczem świetlnym nad ciałami pokonanych wojowników Yuuzhan Vongów. Nieoczekiwany sprzymierzeniec wyjaśnił Caledowi, że Nowa Republika nie zdoła pospieszyć Artoriasowi na pomoc, ale w lesie czeka na mieszkańców kilka statków ewakuacyjnych. Król ucieszył się z tej wiadomości, ale sam postanowił zostać, by odszukać swoją rodzinę i by nie zostawiać planety na pastwę brutalnych najeźdźców. Finn początkowo się temu sprzeciwiał, ale ojciec wyjaśnił mu, że jeśli zginie, to właśnie on będzie musiał przejąć jego rolę i stać się królem, by poprowadzić dalej lud Artoriasu. Pożegnał się więc z synem i odszedł, by walczyć z innymi mieszkańcami w obronie planety.

Pożegnanie z ojcem.
Twoi ludzie potrzebują swojego przywódcy.
Nie jestem przywódcą!
Nie. Jeszcze nie. Ale udawaj że nim jesteś dla ludzi, którzy za tobą podążają.[1]
— Luke Skywalker i Finn Galfridian

Tymczasem uchodźcy wyszli z hangaru tylnym wyjściem i podążyli za komandosami Nowej Republiki, prowadzącymi ich do statków ratowniczych. Podczas drogi Finn stwierdził, że musi wracać po swoją matkę i siostrę. Luke podszedł do tego pomysłu sceptycznie, sugerując, że mogą one już nie żyć, ale chłopak zaprzeczył. Powiedział, że wie iż żyją, a Skywalker zapytał, czy chłopak ich widzi. Finn nie odpowiedział. Zdeterminowany by podążyć w rejony walk, został zatrzymany przez Luke'a, który wyjaśnił mu że musi przeżyć, by poprowadzić lud Artorias, nawet jeżeli nie czuje się jeszcze przywódcą. Gdy dotarli do jednostek ratunkowych, mistrz Jedi zapewnił Finna, że jego ludzie znajdą schronienie na którejś z bezpiecznych planet, a tymczasem chciałby, żeby młodzieniec podążył z nim na Yavin 4, do Prakseum Jedi.

Yavin 4

Nieokreślony czas później Finn Galfridian zaczął ćwiczyć na Yavinie używanie Mocy. Medytując na polanie pod drzewem, udało mu się podnieść kamień. Pochwalił się swoim rezultatem mistrzowi Skywalkerowi, ale ten w odpowiedzi przeniósł Mocą kawałek małego wzgórza, wprawiając w osłupienie Finna. Luke oznajmił tylko, żeby chłopak ćwiczył dalej.

Bitwa o Rychel

Ten fragment artykułu wymaga poszerzenia o: co Finn tam robił.

Przypisy

  1. - Your people need their leader.
    - I'm no leader!
    - No. Not yet. But fake it for the people who follow you. - Inwazja 1: Uchodźcy, część 1

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!