Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Jacht typu Baudo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Anakin dodopracowania.png
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych. W tym artykule należy: zmienić czas z teraźniejszego na przeszły i poprawić tekst.

Baudo.jpg
Jacht typu Baudo
Podstawowe dane
Producent: Baudo Corp.
Rodzaj: Jacht kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 32 m
Prędkość w atmosferze: 1200 km/h
Prędkość w kosmosie: 10
Hipernapęd: Klasy 2
Uzbrojenie: 1 działo laserowe
Różne
Załoga: 1 pilot
Pasażerowie: 8
Ładowność: 35 ton
Cena: 400 000 crJacht typu Baudo jest sportowy w każdym tego słowa znaczeniu. Kształtem bardziej niż statek kosmiczny przypominający jakiś rodzaj morskiej istoty, jest zdecydowanie wygodny, niekiedy wręcz luksusowy i szczególnie popularny wśród pochodzącej z bogatych rodów młodzieży. Baudo to idealna maszyna do szybkich i nieco niebezpiecznych przejażdżek lekkoduchów i ryzykantów.

Produkcja

Producentem tych jednostek jest nieco ekscentryczny Aqualishanin - Mendel Baudo. Niezwykle ciężko jest nawiązać z nim kontakt, gdyż godzi się na rozmowy tylko z przeszłymi klientami bądź istotami przez nich poleconymi. Wraz z niewielką załogą swojej prywatnej stoczni poświęca wytężoną uwagę każdemu egzemplarzowi jachtu, z reguły podczas budowy modyfikując pierwotny projekt i wprowadzając różnego typu usprawnienia. Statki tworzy na zamówienie, współpracując z klientem w kwestii wykończenia jednostki i zainstalowania pożądanych przez niego dodatków - czy ma to być wbudowany barek z tysiącami trunków z całej galaktyki, czy wykończenie wnętrza w wybranym drewnie lub metalu. Proces budowy statku jest dość długi i trwa nawet do roku. Jest też dość kosztowny (cena standardowego egzemplarza to 400000 kredytów), jednak każdy odbiorca może mieć pewność, że jego jednostka będzie unikalna i odróżniająca się od wszystkich innych.

Charakterystyka

Baudo jest niezwykle szybki jak na swój rozmiar, choć w zamyśle przeznaczony do spokojniejszych lotów - również w kwestii ewentualnych walk kosmicznych, gdyż domyślnie wyposażony jest w jedno działko laserowe. Jacht ten jest jednostką łatwą w prowadzeniu, dzięki czemu każdy bogaty amator podróży kosmicznych może bez obaw usiąść za jej sterami po podstawowym kursie na licencję pilota kosmicznego. Opancerzenie i osłony tego jachtu są raczej symboliczne, dużym atutem w sytuacjach podbramkowych jest natomiast jego prędkość. Mimo to, standardowo wyposażony jest jedynie w hipernapęd klasy 2, a i jego przyspieszenie nie jest zbyt imponujące.

Zdarzało się, że niektóre egzemplarze tej jednostki były przerabiane przez przemytników na jednostkę transportową - po pierwsze, nikt raczej nie podejrzewa ich o nieczyste intencje, a po drugie - mogą wtedy przewieźć cenny ładunek w bardzo bezpieczny sposób.

Znane egzemplarze

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!