Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Jedi: Yoda

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jediyoda.jpg
Jedi: Yoda
Scenariusz Jeremy Barlow
Rysunki Hoon
Kolory Hoon
Tusz Hoon
Tytuł oryginalny Jedi: Yoda
Wydanie polskie Wydawnictwo Egmont
16 grudnia 2009 (w Star Wars Komiks 12/2009)
Wydanie USA Dark Horse Comics
21 lipca 2004
Okładka Hoon
Liczba zeszytów 5/5
Tłumaczenie Jarosław Grzędowicz
Liczba stron 48
Cena 4,99$ - USA
5,99 PLN - w Star Wars Komiks
Czas akcji 21 BBY


Jedi: Yoda to piąty zeszyt serii komiksów Jedi. W Polsce został wydany w szesnastym numerze Star Wars Komiks.

Opis

Spośród wszystkich Jedi w całej historii odległej galaktyki Yoda cieszył się zapewne największym szacunkiem. Wybitne umiejętności w posługiwaniu się Mocą i mieczem świetlnym (stosował specyficzną, dynamiczną technikę walki, zwaną Ataru), a także zasługi dla zakonu, zapewniły mu tytuł Wielkiego Mistrza Jedi, który nosi tylko nieliczni. W tej komiksowej opowieści, rozgrywającej się podczas wojen klonów, 16 miesięcy po bitwie o Geonosis, 875-letni Yoda wyrusza na planetę Thustra z jedną z najniebezpieczniejszych misji, w jakich przyszło mu brać udział. Będzie potrzebował nie tylko cech Jedi, ale także zdolności dyplomatycznych

Streszczenie

Trwają walki o planetę Thustra. Siły Republiki, mimo rozkazu nie wdawania się w walki muszą bronić się przed natarciem tubylców rasy Sephi. W boju bierze udział padawan Cal, jednak pod naporem wroga musi się wycofać. Tymczasem w obozie klonów trwa dyskusja na temat dalszych posunięć. Nagle mistrz Tyr czuje ostrzeżenie Mocy. Wyrzuca swoją padawankę Pix z namiotu, ratując tym samym jej życie, gdyż chwilę później prosto w środek bazy uderza pilotowany przez samobójcę statek. Tyr i Tyffix giną w eksplozji. Dowództwo nad siłami Republiki przejmuję Cal i Pix.

Padawani kontaktują się z kanclerzem i informują go o aktualnej sytuacji. Palpatine wzywa do siebie mistrzów Jedi - Yodę, Mace'a Windu oraz Oppo Rancisisa. Rozpoczyna się zacięta dyskusja, gdyż utrzymanie Thustry jest bardzo ważne dla sytuacji strategicznej Republiki. Mace uważa, że należy uderzyć z pełną siłą i zająć system. Przeważają jednak głosy kanclerza i Yody, którzy optują za rozwiązaniem dyplomatycznym. Ostatecznie sam Wielki Mistrz Jedi decyduje się na podróż na planetę, gdyż jest przyjacielem jej króla - Alarica. Przed odlotem, Yoda spotyka się z innych słynnym Jedi - Obi-Wanem Kenobim. Rozmawiają o ostatnich wydarzeniach, takich jak bitwa o Jabiim i szkoleniu Anakina. Chwilę później Yoda wsiada na statek.

Kilka dni później przylatuje on na Thustrę. Tam Wielki Mistrz spotyka się z Pix i Calem. Są oni zaskoczeni widokiem leciwego mistrza, gdyż spodziewali się którego z wojowników, a nie dyplomatów. Po naradzie, Yoda decyduje się odwiedzić pałac Alarica wraz z Calem. Chcą rozpocząć pokojowe negocjacje. Na miejscu, król przyjmuje ich na oficjalnej audiencji. Początkowo Yoda podejrzewa wpływ hrabiego Dooku na miejscową społeczność, ale Alaric zaprzecza mówiąc, że to on pierwszy zgłosił się do Separatystów. Podczas rozmowy, oficjalnie decyduje się opuścić Republikę. Sprzeciwia mu się jedynie siostrzeniec króla - Navi, który niedawno wrócił z Coruscant, gdzie był senatorem. Jednak to nie zmienia zdania Alarica. Stary król decyduje się umieścić obu Jedi w areszcie, na co Yoda się dobrowolnie zgadza. Wywołuje to oburzenie Cala, który chce walczyć z Sephimi. Dochodzi do gwałtownej dyskusji, podczas której mistrz udziela reprymendy niecierpliwemu padawanowi.

Jakiś czas później do ich pokoju wchodzi Navi, wraz ze swym doradcą - Mojim. Proponują oni Jedi ucieczkę, w zamian za przekazanie im władzy. Jednak Yoda nie zgadza się na to. W tym czasie na froncie trwa zażarta walka. Mimo nalegań ze strony klonów, Pix nie decyduje się na kontratak, mając w pamięci zakaz mistrza. Tymczasem do Yody przychodzi Alaric. Udają się razem do ogrodów króla, gdzie rozmawiają zarówno o przeszłości jak i teraźniejszości. Obaj żałują, że stoją teraz po przeciwnych stronach barykady. Alaric porównuje swój ogród do galaktyki, gdzie każda roślina, czyli planeta ma własne, inne od pozostałych potrzeby i wymagania. Różnica jest jednak taka, że w Galaktyce brakuje harmonii. Król uważa, że korupcja już tak wyżarła od środka Republikę, że nie pozostało już nic z jej szczytnych ideałów. Mimo sprzecznych poglądów, Alaric oddaje zabrane podczas aresztowania miecze świetlne, w dowód zaufania. W czasie ich rozmowy, do pokoju Cala przychodzi Moje. Proponuje padawanowi pomoc. Młody Jedi z ochotą na to przystaje. Tymczasem do bazy Republiki przylatuje Navi. Okłamuje Pix, że Yoda i Cal zostaną straceni. Zdradza też plany ataku sił Sephi. Po jego odlocie, padawanka postanawia zaskoczyć Separatystów w górach. Mimo zakazów Yody rozpoczyna przygotowania.

Wielki Mistrz powraca do Cala. Gdy dowiaduje się o umowie młodego Jedi jest bardzo zawiedziony i nie chce skorzystać z oferty. Tymczasem Moje zdradza ich, wmawiając Sephi, że Jedi planują zamach na króla. Chwilę potem ich oddziały docierają do celi Yody i Cala. W tym samym czasie, rozpoczyna się atak Republiki. Kanonierki sieją spustoszenie wśród Separatystów. Obrona Sephi się załamuje. Flota Republiki bombarduje niemal bezbronną stolicę planety. Tymczasem Cal broni się przed gwardią pałacową. Yoda nie chce mu jednak pomóc. Osamotniony padawan otrzymuje śmiertelne rany. Przed śmiercią, obwinia Wielkiego Mistrza za wszystko co się stało. Chwilę później, Yoda dociera do Alarica. Stary król, wiedząc, że jego wojska przegrały, strzela do dawnego przyjaciela, który odbija błyskawicę. Ta rykoszetem trafia z powrotem w króla.

Kilka dni później Navi przemawia w sali Senatu. Mówi o śmierci Yody i ofierze jaką poniosła Republika na Thustrze. W tym momencie, na środek wlatuje loża z Mace'em Windu, Pix i Yodą na pokładzie. Dementują informacje o śmierci Wilkiego Mistrza i aresztują zdradliwego senatora. Kilka godzin później Yoda rozmawia z Windu. Okazuje się, że Republika utraciła Thustrę, a wraz z nią wiele sąsiednich planet.

Bohaterowie komiksu

Galeria okładek

Wydania kolekcjonerskie

Recenzja

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Jedi: Yoda.


Jedi
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!