Ekipa Biblioteki Ossus życzy Wam Wesołych Świąt! Niech Moc będzie z Wami!Jedi: Yoda

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jediyoda.jpg
Jedi: Yoda
Jedi: Yoda
Scenariusz: Jeremy Barlow
Ilustracje: Hoon
Litery: Michael David Thomas
Redakcja: Randy Stradley
Ilustracja na okładce: Hoon
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
21 lipca 2004
Wydanie polskie: Egmont Polska
16 grudnia 2009
(w Star Wars Komiks 12/2009)
Przekład: Jarosław Grzędowicz
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Jedi
Zeszyt/Tom: 5 z 6
Poprzedni: Jedi: Hrabia Dooku
Następny: Jedi: Barriss Offee
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era upadku Republiki
Czas akcji: 21 BBY


Jedi: Yoda to piąty zeszyt serii komiksów Jedi. W Polsce został wydany w szesnastym numerze Star Wars Komiks.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
A Double-Sized Clone Wars Special!

He is arguably the most respected Jedi Master of all time, but even the great Yodacannot predict or control the outcome of every situation. As the violence of the Clone Wars spreads across the galaxy, Yoda is called upon to lead a clone army against the forces of a king who befriended him two hundred years before. Seeking a peaceful resolution by following the Force, Yoda is hampered by suicidal enemy soldiers, hot-headed young Jedi, single-minded Clone Commanders, and by the unwavering beliefs held by his one-time friend. It’s the diminutive Jedi’s most dangerous mission yet—where a single wrong move could change the course of the war!(Dark Horse Comics, 2004)

Wydanie polskie
Spośród wszystkich Jedi w całej historii odległej galaktyki Yoda cieszył się zapewne największym szacunkiem. Wybitne umiejętności w posługiwaniu się Mocą i mieczem świetlnym (stosował specyficzną, dynamiczną technikę walki, zwaną Ataru), a także zasługi dla Zakonu, zapewniły mu tytuł Wielkiego Mistrza Jedi, który nosi tylko nieliczni. W tej komiksowej opowieści, rozgrywającej się podczas wojen klonów, 16 miesięcy po bitwie o Geonosis, 875-letni Yoda wyrusza na planetę Thustra z jedną z najniebezpieczniejszych misji, w jakich przyszło mu brać udział. Będzie potrzebował nie tylko cech Jedi, ale także zdolności dyplomatycznych.

Streszczenie

Trwają walki o planetę Thustra. Siły Republiki, mimo rozkazu nie wdawania się w walki muszą bronić się przed natarciem tubylców rasy Sephi. W boju bierze udział padawan Cal, jednak pod naporem wroga musi się wycofać. Tymczasem w obozie klonów trwa dyskusja na temat dalszych posunięć. Nagle mistrz Tyr czuje ostrzeżenie Mocy. Wyrzuca swoją padawankę Pix z namiotu, ratując tym samym jej życie, gdyż chwilę później prosto w środek bazy uderza pilotowany przez samobójcę statek. Tyr i Tyffix giną w eksplozji. Dowództwo nad siłami Republiki przejmuję Cal i Pix.

Padawani kontaktują się z kanclerzem i informują go o aktualnej sytuacji. Palpatine wzywa do siebie mistrzów Jedi - Yodę, Mace'a Windu oraz Oppo Rancisisa. Rozpoczyna się zacięta dyskusja, gdyż utrzymanie Thustry jest bardzo ważne dla sytuacji strategicznej Republiki. Mace uważa, że należy uderzyć z pełną siłą i zająć system. Przeważają jednak głosy kanclerza i Yody, którzy optują za rozwiązaniem dyplomatycznym. Ostatecznie sam Wielki Mistrz Jedi decyduje się na podróż na planetę, gdyż jest przyjacielem jej króla - Alarica. Przed odlotem, Yoda spotyka się z innych słynnym Jedi - Obi-Wanem Kenobim. Rozmawiają o ostatnich wydarzeniach, takich jak bitwa o Jabiim i szkoleniu Anakina. Chwilę później Yoda wsiada na statek.

Kilka dni później przylatuje on na Thustrę. Tam Wielki Mistrz spotyka się z Pix i Calem. Są oni zaskoczeni widokiem leciwego mistrza, gdyż spodziewali się którego z wojowników, a nie dyplomatów. Po naradzie, Yoda decyduje się odwiedzić pałac Alarica wraz z Calem. Chcą rozpocząć pokojowe negocjacje. Na miejscu, król przyjmuje ich na oficjalnej audiencji. Początkowo Yoda podejrzewa wpływ hrabiego Dooku na miejscową społeczność, ale Alaric zaprzecza mówiąc, że to on pierwszy zgłosił się do Separatystów. Podczas rozmowy, oficjalnie decyduje się opuścić Republikę. Sprzeciwia mu się jedynie siostrzeniec króla - Navi, który niedawno wrócił z Coruscant, gdzie był senatorem. Jednak to nie zmienia zdania Alarica. Stary król decyduje się umieścić obu Jedi w areszcie, na co Yoda się dobrowolnie zgadza. Wywołuje to oburzenie Cala, który chce walczyć z Sephimi. Dochodzi do gwałtownej dyskusji, podczas której mistrz udziela reprymendy niecierpliwemu padawanowi.

Jakiś czas później do ich pokoju wchodzi Navi, wraz ze swym doradcą - Mojim. Proponują oni Jedi ucieczkę, w zamian za przekazanie im władzy. Jednak Yoda nie zgadza się na to. W tym czasie na froncie trwa zażarta walka. Mimo nalegań ze strony klonów, Pix nie decyduje się na kontratak, mając w pamięci zakaz mistrza. Tymczasem do Yody przychodzi Alaric. Udają się razem do ogrodów króla, gdzie rozmawiają zarówno o przeszłości jak i teraźniejszości. Obaj żałują, że stoją teraz po przeciwnych stronach barykady. Alaric porównuje swój ogród do galaktyki, gdzie każda roślina, czyli planeta ma własne, inne od pozostałych potrzeby i wymagania. Różnica jest jednak taka, że w Galaktyce brakuje harmonii. Król uważa, że korupcja już tak wyżarła od środka Republikę, że nie pozostało już nic z jej szczytnych ideałów. Mimo sprzecznych poglądów, Alaric oddaje zabrane podczas aresztowania miecze świetlne, w dowód zaufania. W czasie ich rozmowy, do pokoju Cala przychodzi Moje. Proponuje padawanowi pomoc. Młody Jedi z ochotą na to przystaje. Tymczasem do bazy Republiki przylatuje Navi. Okłamuje Pix, że Yoda i Cal zostaną straceni. Zdradza też plany ataku sił Sephi. Po jego odlocie, padawanka postanawia zaskoczyć Separatystów w górach. Mimo zakazów Yody rozpoczyna przygotowania.

Wielki Mistrz powraca do Cala. Gdy dowiaduje się o umowie młodego Jedi jest bardzo zawiedziony i nie chce skorzystać z oferty. Tymczasem Moje zdradza ich, wmawiając Sephi, że Jedi planują zamach na króla. Chwilę potem ich oddziały docierają do celi Yody i Cala. W tym samym czasie, rozpoczyna się atak Republiki. Kanonierki sieją spustoszenie wśród Separatystów. Obrona Sephi się załamuje. Flota Republiki bombarduje niemal bezbronną stolicę planety. Tymczasem Cal broni się przed gwardią pałacową. Yoda nie chce mu jednak pomóc. Osamotniony padawan otrzymuje śmiertelne rany. Przed śmiercią, obwinia Wielkiego Mistrza za wszystko co się stało. Chwilę później, Yoda dociera do Alarica. Stary król, wiedząc, że jego wojska przegrały, strzela do dawnego przyjaciela, który odbija błyskawicę. Ta rykoszetem trafia z powrotem w króla.

Kilka dni później Navi przemawia w sali Senatu. Mówi o śmierci Yody i ofierze jaką poniosła Republika na Thustrze. W tym momencie, na środek wlatuje loża z Mace'em Windu, Pix i Yodą na pokładzie. Dementują informacje o śmierci Wielkiego Mistrza i aresztują zdradliwego senatora. Kilka godzin później Yoda rozmawia z Windu. Okazuje się, że Republika utraciła Thustrę, a wraz z nią wiele sąsiednich planet.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Galeria okładek

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2004, 21 lipca USA --- Dark Horse Comics 48 stron Druk (miękka) 4,99 USD
2004, 24 listopada
(w Clone Wars 5: The Best Blades)
USA 9781593072735 Dark Horse Comics 144 stron Druk (miękka) 17,95 USD
2009, 16 grudnia
(w Star Wars Komiks 12/2009)
Polska --- Egmont Polska 48 stron Druk (miękka) 6,50 PLN
2012, 3 października
(w Omnibus: Clone Wars 2: The Enemy on All Sides)
USA 9781595829580 Dark Horse Comics 416 stron Druk (miękka) 24,99 USD
2017, 10 stycznia
(w Legends Epic Collection: The Clone Wars 1)
USA 978-0785195467 Marvel Comics 464 stron Druk (miękka) 34,99 USD

Linki zewnętrzne

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Jedi: Yoda.


Jedi
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!