Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Jobin

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Jobin Mothma)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jobin.jpg
Jobin
Data i miejsce śmierci: 3 ABY, Hoth
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne[1]
Kolor oczu: Czarne[1]
Przynależność:
Jobin był żołnierzem Sojuszu Rebeliantów oraz synem jego przywódczyni, Mon Mothmy.

Biografia

Stacjonowanie na Hoth

Około 3 ABY, Jobin w stopniu kaprala został wysłany wraz z głównymi siłami Rebelii na Hoth. Sojusz miał tam wybudować bazę. Po powstaniu placówki, jeden z jej dowódców, major Derlin osobiście mianował go na dowódcę Czwartej Drużyny. Oddział składał się głównie z weteranów bitwy o Yavin i bitwy o Daluuj. Wraz ze swoimi ludźmi, Jobin spędził wiele godzin na przygotowywaniu przedpola Bazy Echo, na wypadek wykrycia przez Imperium Galaktyczne.

Bitwa o Hoth

Podczas bitwy o Hoth, Jobin i jego drużyna broniła stanowiska Echo Pięć-Siedem. Już w pierwszych chwilach walk mężczyzna wezwał wsparcie powietrzne dla swojego wektora. Chwilę potem, członkowie jego oddziału poinformowali go, że do jednego ze stanowisk kontroli jonowej wdzierają się żołnierze Imperium. Wsparcie piechurom zapewniała maszyna AT-ST. Kapral zabrał ze sobą kilku ludzi i ruszył z pomocą dla stanowiska baterii jonowej. Reszta drużyny została na stanowiskach. Podczas biegu w stronę osaczonej placówki, Jobin rozkazał żołnierzom: Grondowi oraz Sorze, aby obiegli cel dookoła i czekali na rozkaz do wejścia. Następnie Jobin wyjął z plecaka ładunek wybuchowy, po czym rzucił go w maszynę kroczącą. AT-ST eksplodowało, ale szturmowcy wdarli się już do środka placówki. Jobin dał sygnał do wejścia Grondowi i Sorze i oddział rozprawił się z kilkoma żołnierzami wroga. Jobin usłyszał przez komunikator prośby o wsparcie jonowe nadawane przez transportowce ewakuujące sprzęt z bazy Echo. Mężczyzna odpalił już naprowadzone na cel działo jonowe, które unieszkodliwiło Gwiezdny Niszczyciel typu Imperial-I, Tyrant.

Darth Vader: Powiedz, gdzie jest punkt zborny, a może będę litościwy.
Jobin: Litość zachowaj dla kogoś innego.[1]
— Jobin na chwilę przed śmiercią, w rozmowie z Darthem Vaderem.

Następnie żołnierze ustawili funkcję samozniszczenia Bazy Echo po czym zaczęli uciekać do hangaru siódmego. Jednak tam czekał na nich oddział szturmowców dowodzony przez samego Dartha Vadera. Zauważywszy to, Czwarta Drużyna zaczęła wycofywać się do hangaru numer osiem, gdzie znajdował się jeszcze jeden pojazd. Na chwilę przed wejściem do myśliwca Y-wing, Jobin został trafiony przez jednego z wrogów. Początkowo oddział chciał pomóc rannemu, jednak ten oddał im swój pamiętnik polecając, żeby oddali go jego matce, po czym rozkazał im ucieczkę. Po kilku chwilach, kiedy oddział odleciał z zapadającej się bazy, Jobin został otoczony przez wrogich żołnierzy. Darth Vader podniósł go Mocą i próbował wydobyć z niego informacje o punkcie zbiorczym Rebelii. Jobin nie podał ich, w związku z czym Sith zabił go.

Zobacz też

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!