Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Kaadu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kaadu-BF.jpg
Kaadu
Planeta pochodzenia: Naboo
Przeciętny wzrost: ok. 200 cm
Kolor skóry: Zielony lub brązowy (w czasie godów - niebieski)Kaadu to dwunożne ptaki nielotne pochodzące z planety Naboo. Z biegiem ewolucji gatunek ten utracił skrzydła zastępując je większymi i silniejszymi nogami. Dzięki nim były w stanie biec z niesamowitą prędkością, a także szybko pływać. Ich płuca były przystosowane do około dwugodzinnego oddychania pod wodą. Jednak od terenów położonych w pobliżu zbiorników wodnych preferowały bagna, gdzie żyły w grupach liczących od 20 do 100 osobników. Tak duża liczebność stada zapewniała im większe bezpieczeństwo przed drapieżnikami. Kaadu były dość płochliwymi zwierzętami i raczej unikały walki ze swoimi naturalnymi wrogami - gdy zostały zaalarmowane, natychmiast uciekały. Pomagały im w tym silnie wyostrzone zmysły węchu i słuchu.

Jajo kaadu.

Podczas okresu godowego samce kaadu przybierały charakterystyczny niebieskawy odcień, mający zwabić samice. W pewnym momencie godów wszystkie samice ze stada zbierały się w jednym miejscu, przygotowywały gniazda, a następnie znosiły jaja. Mimo, że zazwyczaj działo się to na otwartej przestrzeni i jaja mogły zostać wykradzione przez drapieżniki, populacja kaadu nie była zagrożona. W czasie jednego wysiadywania samica mogła znieść do 12 jaj, zatem przynajmniej z części z nich wykluwały się młode.

Kaadu żywiły się wyłącznie roślinami oraz niewielkimi stawonogami i nie były zdolne do przeżuwania pokarmu, były zatem zmuszone do rozrywania pokarmu szczękami i połykania małych kęsów.

Kaadu od tysiącleci łączyła szczególna więź z Gunganami. Były one wierzchowcami gungańskich sił porządkowych oraz żołnierzy Wielkiej Armii. Każdy Gunganin był uczony właściwej opieki nad kaadu, a otrzymanie jednego z nich na własność było zaszczytem, który spotykał jedynie oficerów w czasie uroczystych ceremonii. Gunganie mieli też zwyczaj przyozdabiać kaadu wielkimi piórami.

Gunganin i kaadu.

Ciekawostki

  • W pierwszej wersji scenariusza kaadu miały być dwunożnymi zwierzętami pociągowymi, pomagającymi przy naprawach maszyn na Tatooine. Później jednak postanowiono, że będą one wierzchowcami bojowymi na znacznie wilgotniejszej Naboo. Dodano więc im cechy zwierząt ziemnowodnych - przypominający kaczy dziób pysk i gładszą skórę.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!