Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Karg

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Karg.jpg
Karg
Data i miejsce śmierci: 1 BBY, Kattada
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Zielone
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Karg był imperialnym komandorem, żyjącym w okresie trwania galaktycznej wojny domowej. Około 1 BBY, dokonał nieudanej próby aresztowania księżniczki Leii Organy, która zakończyła się dla niego śmiercią, z powodu ran odniesionych w wyniku ostrzału z korwety Tantive IV.

Biografia

„Czym jest jedno życie więcej czy mniej… dla Imperium?”
Komandor Karg do księżniczki Leii.[1]

Karg urodził się w rodzinie, będącej wysoce ustosunkowaną względem Imperium Galaktycznego. Postanowił pójść w ślady swego ojca, piastującego stanowisko admirała marynarki, wstępując do Akademii Imperialnej. Okres szkolenia oraz wpływ rodziny, odcisnęły sporę piętno na jego osobistych przekonaniach, czyniąc z niego osobnika, przekonanego o potędze i niezawisłości imperium oraz traktującego z pogardą, wszelkie przejawy buntu wobec jego władzy. Około 1 BBY, już będąc absolwentem akademii w stopniu komandora, odebrał rozkaz wydany przez samego Lorda Vadera, który nakazywał natychmiastowe aresztowanie senator Leii Organa, jeśli znajdzie się ona gdziekolwiek poza Alderaanem. Ponieważ zlokalizowano jej okręt na planecie Kattada, daleko od wyznaczonej strefy, Karg zdecydował się spełnić swój obowiązek oficera, udając się wraz z kilkuosobowym oddziałem z misją zatrzymania księżniczki.

Imperialny prom po dotarciu na planetę, wylądował w lokalnym kosmoporcie, akurat w momencie gdy ich cel szykował się do odlotu. Nie tracący czasu Karg od razu ogłosił, że Leia Organa i załoga jej korwety zostają aresztowani, wyjaśniając przy tym oburzonej pani senator, że jej wcześniejsza zgoda na podróżowanie została uchylona. Wtedy do rozmowy wtrąciła się miejscowa księżniczka Mia Ikova, próbująca przekonać oficera, że wizyta Leii ma charakter wypoczynkowy, ale komandor łatwo wykluczył taką możliwość, postanawiając aresztować również i Ikove. W obronie swej pani wystąpili jej strażnicy, którzy zostali jednak zastrzeleni przez szturmowców, którzy dodatkowo ranili lokalną księżniczkę. Ponieważ komandor, nie bardzo kwapił się do udzielenia jej pomocy, Leia dała swej załodzę sygnał otwarcia ognia z pokładu Tantive IV. Wówczas to imperialny porucznik Spilik, nakazał wycofanie się do promu. Karg jednak nie podążył za swymi ludźmi, decydując się zastrzelić księżniczkę Leię wierząc, iż dzięki temu załoga wrogiego okrętu się podda. Nim jednak zdążył spełnić swoje zamiary, nieprzyjacielska korweta oddała niecelny strzał z wieżyczki w jego kierunku. Pocisk przeleciał jednak na tyle blisko niego, że poważnie poparzył lewą część jego ciała, a wywołany przez to szok pourazowy, kompletnie sparaliżował imperialnego oficera. Widząc w jakim stanie jest jej niedoszły zabójca, senator Organa nakazała mimo wszystko zabrać go na pokład swego statku, aby udzielić mu pomocy medycznej. Tam jednak okazało się, że otrzymane przez niego obrażenia są zbyt rozległe i nie ma szans, na uratowanie życia komandora. Słysząc że niedługo umrze, zrozpaczony Karg bez powodzenia zażądał umieszczenia go w zbiorniku z bactą. Następnie obarczył księżniczkę Leie, całkowitą winą za jego obecny stan, jednocześnie obiecując jej srogą zemstę ze strony swego ojca, kiedy ten dowie się o jego losie. Chwilę potem komandor zmarł, do samego końca rzucając groźby pod adresem osoby, która starała się ocalić jego życie.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!