Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Katana

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Anakin dodopracowania.png
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: zmienić tekst w taki sposób, żeby był to artykuł o krążowniku Katana, a nie o Flocie Katańskiej i drednotach Rendili; miejscami tekst wymaga przeredagowania - wtrącenia w nawiasach i między myślnikami powinny zostać przekształcone w pełne zdania..

Katana.

Katana to drednot Rendili, flagowa jednostka Floty Katańskiej Republiki Galaktycznej, zaginiona około roku 45 BBY i odnaleziona podczas kampanii wielkiego admirała Thrawna.

Historia

Drednoty Rendili za swoich czasów były najpotężniejszymi jednostkami liniowymi i trzonem floty Republiki, później zwanej Starą. Katana była jednostką flagową Floty Katańskiej, zwanej też Ciemną Flotyllą - złożonej z 200 pancerników 'eskadry reprezentacyjnej' Republiki, przeznaczonej do misji dyplomatycznych, demonstracji siły i tym podobnych okazji.

W celu zredukowania koniecznej ilości załogi, okręty wyposażono w zaawansowane systemy podporządkowania, sterowane centralnym komputerem i sprzężone z systemem komputerowym Katany. Dzięki temu wszystkie jednostki były w stanie dużo sprawniej wykonywać wyznaczone zadania, a z pokładu okrętu flagowego można było praktycznie sterować flotą jak jednym organizmem. Ułatwienie to było też główną przyczyną utraty przez Republikę całej Floty Katańskiej. Kiedy przyniesiony z którejś z odwiedzanych planet złośliwy wirus wydobył się z uśpienia i zaatakował załogi okrętów, doprowadzając je najpierw do pomieszania zmysłów, a potem - do śmierci, na Katanie załoga sprzęgła komputery wszystkich okrętów, po czym wykonała skok w nadprzestrzeń.

Poszukiwania

Przez wiele lat sprzedano setki fałszywych map i informacji dotyczących miejsca pobytu Ciemnej Flotylli (nazwa zresztą nie miała - przynajmniej początkowo - nic wspólnego z losem okrętów, pochodziła po prostu od ciemnoszarego koloru, na jaki pomalowano kadłuby pancerników), wielu straciło fortuny próbując zrobić fortunę na odnalezieniu drednotów, a teorie dotyczące miejsca pobytu czy losu floty mnożyły się w nieskończoność, aż w końcu stały się jedną z wielu legend ludzi przestrzeni, historią opowiadaną młodzikom przez weteranów i dzieciom przez ojców - kapitanów okrętów. Do czasu, aż wielki admirał Thrawn odnalazł kogoś, kto przypadkiem odnalazł Flotę, i wcielił blisko dwieście pancerników do linii w walce przeciw Nowej Republice.

Bitwa

Sama Katana zaś została przejęta i wyremontowana przez Republikę po bitwie o Flotę Katańską (tzn. o pozostałe z niej parę jednostek), przedtem w pośredni sposób niszcząc jeden z Gwiezdnych Niszczycieli Thrawna.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!