Killikowie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Killikowie
Planeta macierzysta: Alderaan
Wzrost: Zależny od przynależności do gniazda (od 3 cm do 2 m)
Kolor łusek: Zależny od przynależności do gniazda
Zdolności: Umysł zbiorowy




Killikowie to rasa insektoidów, pochodząca z Alderaanu.

Charakterystyka

Członkowie poszczególnych gniazd różnią się wielkością (zwykle od 3 cm do 2 m). Jednakże mają cechy wspólne: pokryte chityną ciało (w niemal każdym kolorze), cztery wyrastające z torsu ramiona zakończone trzema pazurami oraz wyrastającymi z pysków żuwaczkami.

Społeczeństwo Killików koncentruje się wokół wspólnego "umysłu" zwanego Wolą. Umysł każdego Killika jest połączony z umysłem innego, która to więź słabnie jednak kiedy któryś z nich oddala się na większe odległości od gniazda.

Rasa żyła przez wiele tysiącleci - była m. in. świadkami zbudowania Stacji Centerpoint i pobliskiego systemu czarnych dziur, Otchłani.

Około 30 000 BBY, tajemniczy Architekci przepędzili Killików z Alderaanu i kolonii na Alsakanie do Nieznanych Regionów, po tym, jak zjedli oni niemal wszystkie zasoby naturalne i planowali ekspansję na dalsze, bardziej rozwinięte światy.

Wieże zbudowane przez Killików na Alderaanie.

Killikowie są z natury spokojną rasą, ale w pewnym momencie swojej historii stanowili zagrożenie dla galaktyki. Było to podczas Kryzysu Mrocznego Gniazda i wojny rojów.

Potrafią też "zaadoptować" inne rasy i połączyć swoje umysły z ich. Tracili oni wówczas swoją wolę, w ich mózgach zachodziły zmiany i funkcjonowali jako członkowie rasy Killików i zwani byli Dwumyślnymi.

Dodatkowo, gdyby nie wpływy środowiska albo interwencje innych ras, Killikowie rozmnożyliby się tak, że w oczy zajrzałby im głód, jako że aby wyżywić się, wyeksploatowaliby wszystkie naturalne zasoby na swojej drodze.

Istnieje wiele podgatunków tej rasy. Każda z nich tworzy swoje gniazdo, połączone jednak z innymi telepatyczną więzią.

Każdy Killik rodzi się z jaja, przeobraża się w larwę, a następnie przejmuje rolę, jaką będzie pełnił w gnieździe. Przykładowo członkowie roju Jooj składają się z małych insektów, które potrafią przedostać się przez zbroję przeciwnika i wysączyć z niego krew. Kolosakowie to olbrzymy osiągające 50 długości wysokości i 10 wysokości. Używane są głównie jako pojazdy naziemne.

Na pewnym etapie pozostałe gniazda zostały zdominowane przez dwa większe - Unu i Gorog. Pierwszym z nich "dowodził" ocalały z katastrofy statku zdążającego na Myrkr Jedi, Raynar Thul, który przybrał imię UnuThul, drugim para Mrocznych Jedi - Lomi Plo i Welk.

Po katastrofie, Raynar leczony przez Killików stracił część twarzy i zyskał kilka blizn. Lomi Plo natomiast stała się bardziej podobna do insekta - części owadów zastąpiły jej nogę, ramiona, oczy, a z ust wystawały jej żuwaczki.

Gorogowie, pod wpływem Lomi i Welka, zapragnęli podbić galaktykę. Udało im się ukryć przed UnuThulem, który nie wierzył, że dwójka Mrocznych Jedi również przeżyła katastrofę.

Wybuchła wojna rojów, która zakończyła się, kiedy Luke Skywalker pokonał Lomi Plo, a Raynar Thul został odseparowany od Woli.

Znane gniazda

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Killików.