Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Miażdżyrękawice

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Miażdżyrękawice (shuk'orok w Mando'a), to rodzaj stosowanych przez Mandalorian rękawic.

Opis

Miażdżyrękawice.
Miażdżyrękawice dzięki zawartym w nich mikronizowanym kawałkom beskaru oraz serwomechanizmom, pozwalały wywierać niezwykle silny nacisk na trzymane obiekty, miażdżąc je. Pozwalały one bez większego problemu zmiażdżyć tchawicę przeciwnika, czy też skruszyć jego kości. Z racji zawartego w nich beskaru, rękawice były również bardzo wytrzymałe, można ich było używać do obrony przed atakami mieczem świetlnym.

Historia

Ich produkcja została wstrzymana stulecia przed Bitwą o Yavin, gdy mandaloriański rząd zakazał ich używania, ale wciąż dało się je kupić na mniej oficjalnym rynku. Będący Mandalorem w 25 ABY Boba Fett, widząc podczas bitwy na Nowej Holdze jak skuteczne są one w walce, poprosił ich użytkownika, Gorana Beviina, aby ten po powrocie na Mandalorę przypomniał mu aby odwołał zakaz ich produkcji i używania.

Znani posiadacze

Znanymi posiadaczami miażdżyrękawic byli Mandalorianie tacy jak Goran Beviin oraz prawdopodobnie Baltan Carid, który na pokładzie Bloodfina zmiażdżył samym uściskiem kostkę Lorda Sithów, Caedusa. W ich posiadaniu był także nieznany z imienia Mandalorianin biorący udział w ataku na świątynie Jedi na Coruscant w 43 ABY, podczas którego wykorzystał je by zmiażdżyć ramię Raynara Thula. Miażdżyrękawic używali także działający już dekady przed kryzysem na Naboo, czyli w okresie gdzie obowiązywał zakaz ich używania, członkowie Straży Śmierci.

Poza Mandalorianami, jedną parę posiadał Jagged Fel, który dostał je od Hana Solo, który to z kolei dostał je od Boby Fetta gdy ten usłyszał, że Jacen Solo zabił prawdopodobnie Marę Jade.

Innym znanym posiadaczem był Lord Sith, Darth Vader, którego prawa rękawica była połączeniem mandaloriańskiej miażdżyrękawicy z jednym z niezniszczalnych amuletów Sithów Lorda Kaana.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!