Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Mical

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Disicple.jpg
Mical
Data i miejsce narodzin: 3976 BBY[1]
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Blond
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność:
Mical[2] (znany też jako Disciple (z ang. "uczeń")) był historykiem i naukowcem Starej Republiki. W roku 3951 BBY spotkał Wygnaną Jedi, która poszukiwała ocalałych z pierwszej czystki Jedi mistrzów Jedi. Mical zdecydował się dołączyć do niej i jej towarzyszy. Ponieważ był on wrażliwy na Moc, Wygnana Jedi postanowiła wyszkolić go na Jedi. Prawdopodobnie później pomagał odbudowywać zakon Jedi i zasiadł w radzie.[3]

Biografia

Młodość

Wiedziałem, że jeśli miałbym mieć mistrza, to mógłby nim być tylko ktoś taki jak ty.[4]
— Mical do Wygnanej Jedi, w roku 3951 BBY.

Mical od dziecka wykazywał wrażliwość na Moc, zatem nie było w tym nic dziwnego, że szybko trafił do akademii Jedi na Dantooine. Jedna z tamtejszych uczennic wykazywała tak duży potencjał, że zdecydowano się jej przydzielić grupę uczniów, których mogłaby nauczać ścieżek Mocy. Mical był właśnie jednym z jej uczniów.

Niedługo potem wybuchły wojny mandaloriańskie. Początkowo Jedi nie zamierzali mieszać się do tego konfliktu, twierdząc, że nie można angażować się w kolejną wojnę, tak szybko po zakończeniu innej. Wielu rycerzy nie chciało jednak czekać z założonymi rękoma i pod przewodem dwóch z nich - Revana i Malaka - wyruszyli na wojnę. Razem z nimi wyruszyła owa uczennica, która prawdopodobnie miała wziąć Micale'a na swojego padawna. Został on zostawiony samemu sobie, gdyż wkrótce był już zbyt duży, by rozpocząć naukę. W czasie tych kilku lat zapomniał jak należy żyć z Mocą, przestał odczuwać jej brak. Jak później jednak twierdził, nie znienawidził Jedi za to co się stało.

Powrót Wygnanej Jedi

Twoje przeprosiny nie są wymagane, ani konieczne. To był mój wybór, by nie kroczyć ścieżką Jedi.[4]
— Mical do Wygnanej Jedi, podczas ich spotkania po latach.

Mical nie mógł zostać Jedi i dlatego rozpoczął pracę dla Republiki jako historyk, ale przeszedł również szkolenie na medyka. Zrobił to by badać przeszłość Jedi i zachować o nich pamięć, bowiem po zakończeniu wojen mandaloriańskich wybuchła kolejna wojna, zwana wojną domową Jedi. Po niej z kolei rozpoczęła się czystka Jedi, w wyniku której w galaktyce pozostała jedynie garstka Jedi.

W roku 3951 BBY Mical przebywał na Dantooine, gdzie w tamtejszej enklawie, zrujnowanej podczas wojny domowej, zajmował się poszukiwaniem zaginionych artefaktów. Wypełniał również powierzoną mu, przez Republikę, misję dyplomatyczną, która polegała na poszukiwaniu ocalałych Jedi. W tym samym czasie na planetę przybyła Wygnana Jedi, która była ową Jedi, która miała wyszkolić Micala. Oboje spotkali się w ruinach enklawy, ale Wygnana nie pamiętała go. Podczas rozmowy Mical wyjawił Wygnanej dlaczego został historykiem i dowiedział się, że ona z kolei poszukuje mistrzów Jedi. Mical stwierdził, że pomoże jej w tym zadaniu i dołączył do niej i jej towarzyszów.

Początkowo Mical nie był zbyt otwarty, ale wkrótce wyznał Wygnanej, że należał do grupy szkolonych przez nią padawanów, ale w wyniku wyruszenia Jedi na wojnę ostatecznie nie został Jedi i zapomniał jak to jest żyć z Mocą. Podczas rozmów z Wygnaną twierdził jednak, że Jedi są za bardzo odizolowani od życia (bo na przykład nie mogą kochać) i nie są podobni do zwykłych ludzi, który mają służyć. Twierdził, że przyczyną ich upadku była arogancja i pycha, która ich przepełniała; wspominał też, że bardzo niewielu Jedi przestrzegało kodeksu Jedi. Zarzucał im też, że powinni odpowiedzialnie i do końca szkolić własnych uczniów, a nie porzucać ich. Wygnana pewnego razu zapytała go o więzy Mocy, bowiem była powiązana takowymi z Kreią, jedną z towarzyszek jej podróży. Ten odparł, że informacje o nich były zawarte w holkronach Jedi, ale ktoś je skutecznie zebrał i nie wiadomo gdzie ukrył.

Jednym z tematów rozmów pomiędzy Wygnaną Jedi, a Micalem, dotyczył odejścia Wygnanej z zakonu. Posiadała ona holonagranie ze swojego procesu i pozwoliła Micalowi je obejrzeć. Ten po zapoznaniu się z tym materiałem powiedział jej, że co prawda została osądzona w tym procesie, ale jej odejście było dobrowolne i kiedy wchodziła do komnaty Rady decyzja była już podjęta, ale nie przez mistrzów, a nią samą. Podczas podróży był nękany przez Kreię, która ostatecznie pokazała mu swoje prawdziwe oblicze, ale wymazała mu to wszystko z pamięci.

Podczas podróży zauroczył się Wygnaną, przez co popadł w konflikt z Attonem Randem, który również walczył o jej względy. Mical od czasu do czasu wysyłał raporty Republice, o czym nie wiedziała nawet Wygnana Jedi. Ostrzegł między innymi siły Republiki, że Telos IV zostało zaatakowane przez Dartha Nihilusa.

W końcu udało się odnaleźć wszystkich Mistrzów Jedi i zorganizowane zostało zgromadzenie, w ruinach enklawy, na Dantooine. Tam Wygnana usłyszała, że stanowi "ranę w Mocy" i powinna zostać od niej odcięta, gdyż stanowi zagrożenie dla wszystkich żywych istot. Wygnana niechętnie zgodziła się i wkrótce rozpoczął się rytuał, w wyniku którego Wygnana miała utracić połączenie z Mocą. Nie dobiegł on jednak końca, gdyż przerwała go Kreia, która "wyssała" życie z mistrzów, a następnie zbiegła na Telos, do Atris. Mical, Wygnana i reszta wkrótce tam przybyli i okazało się, że to Atris zebrała wszystkie zaginione holokrony - w tym także te, które należały do Sithów i przez to Atris zatraciła się w Ciemnej Stronie. Kreii jednak już tam nie było, czekała ona bowiem na Wygnaną na Malachor V. Wygnana stoczyła krótki pojedynek z Atris, który zakończył się zwycięstwem Jedi. Wygnana następnie ruszyła na Malachor V, by pokonać Kreię.

Darth Traya została pokonana przez Wygnaną Jedi, ale przed śmiercią przepowiedziała losy jej towarzyszy. Zgodnie z jej słowami Mical miał pomagać w odbudowie zakonu i zasiąść w radzie Jedi. Nie wiadomo jednak czy przepowiednia wypełniła się.

Alternatywy

Mical po Ciemnej Stronie Mocy (niekanoniczne).
 • Jeżeli gracz gra postacią płci męskiej (która nie jest kanoniczna), to co prawda spotka Micala, ale ten nie dołączy do niego, a uda się do Khoondy, gdzie będzie czekał na najbliższy transport. Skontaktuje się również z Carthem Onasi i zawiadomi go, że odnalazł wygnańca. Jeżeli jednak gracz, na Peragus II, podczas rozmowy z Attonem ustalił, że Revan ostatecznie przeszedł na Ciemną Stronę Mocy, to zamiast Onasiego z Micalem skontaktuje się Admirał Cede. Zamiast niego do drużyny dołączy służka Atris, Brianna (znana także jako Handmaiden).
 • Z kolei jeśli gracz wybrał postać płci żeńskiej i obrał ścieżkę ciemności, to wygląd Micala znacznie się zmieni (między innymi posiwieją mu włosy, kolor oczu stanie się żółty, oraz jego skóra będzie miała szarawy odcień), a także zmieni się przepowiednia Krei odnośnie jego postaci. Zgodnie z nią Mical będzie miał zostać senatorem kolonii ze Środkowych Rubieży - mądrym i opanowanym, ale równocześnie bezdusznym.

Ciekawostki

Wycięta scena.
 • Imię Mical można poznać tylko i wyłącznie podczas gry postacią płci męskiej, ale wtedy z kolei nie dołączy on do drużyny Wygnańca. W kanonicznej wersji gry (czyli podczas gry jako kobieta) Mical dołącza do drużyny, ale nie wyjawia swojego prawdziwego imienia i nazywany jest Disciple. Jego prawdziwe imię pada w scence ukazującą jego konwersację z Carthem Onasi, któremu to donosi, że odnalazł wygnańca.
 • Istnieje także wycięte zakończenie gry, w którym Mical miał spory udział - jeżeli to z nim się zwiąże Wygnana, a nie z Attonem, to wtedy Rand spróbuje zamordować konkurenta.
 • Mical władał mieczem świetlnym, którego klinga miała żółty kolor.[5]
 • Głosu Micalowi użyczył Greg Ellis.

Przypisy

 1. "Age of the Characters" - oficjalne forum Obsidanu, post Chrisa Avellone'a.
 2. Imię "Mical" zostało ujawnione graczowi, podczas wizyty w dantooińskim mieście, Khoonda, ale tylko i wyłącznie jeśli gra postacią płci męskiej.
 3. Przepowiednia Darth Trayi, wygłoszona do Wygnanej Jedi.
 4. 4,0 4,1 Knights of the Old Republic II: The Sith Lords
 5. Star Wars Miniatures: Champions of the Force.

Źródła


Towarzysze Meetry Surik
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!