Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Mitozaur

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Mitozaur.

Mitozaury to ogromne zwierzęta zamieszkujące Mandalorę. Wszystkie zostały wybite przez przybyłych na planetę w okolicach roku 7000 BBY Taungów, którym przywodził Mandalor Pierwszy.

Historia

Mitozaury zamieszkiwały Mandalorę w momencie gdy przybyli na nią dowodzeni przez Mandalora Pierwszego Taungowie, co datuje się na okolice roku 7000 BBY. Klany Taungów walczyły z tymi masywnymi zwierzętami chcąc się sprawdzić w boju, co doprowadziło gatunek do zagłady. Ze szczątków jednego z pokonanych mitozaurów Mandalor Pierwszy stworzył swą maskę, przedmiot mający być przez kolejne trzy tysiąclecia atrybutem władzy Mandalora.

Dziedzictwo

Mitozaury zginęły podczas swych pierwszych kontaktów z Mandalorianami, jednak przetrwały one jako część ich kultury.

Jedną z broni charakterystycznych dla Mandalorian i używanych przez Neo-konkwistadorów był topór z kości mitozaura, ceremonialna ale zarazem bardzo groźna broń wykonywana z kości tych zwierząt, choć zdarzały się przypadki wykorzystania innych materiałów.

Kyr'bes.

Istniejący w czasie wielkiej wojny Sithów klan Keldau jako swojego symbolu używał stylizowanej czaszki męskiego przedstawiciela mitozaurów. Z czasem symbol ten rozprzestrzenił się pośród Mandalorian nie związanych z tym klanem, stając się w świadomości wielu symbolem Mandalorian jako całości. Wojownicy malowali ten noszący w Mando'a nazwę Kyr'bes symbol między innymi na naramiennikach i innych elementach swych zbroi. Pojęcie to odnosiło się też czasem do tytułu Mandalora, władcy wszystkich Mandalorian i wtedy tłumaczyło się je jako koronę, umowny symbol władzy. Także logo firmy MandalMotors stanowiło nawiązanie do czaszki mitozaura.

W okolicach roku 20 BBY Brat Hayara wybudował w pobliżu Keldabe, stolicy Mandalory, konstrukcję wzorowaną na mitozaurze i mającą stanowić atrakcję turystyczną planety. Inni Mandalorianie nie aprobowali tego pomysłu i projekt nie został zrealizowany, jednak i miasto kości nigdy nie doczekało się otwarcia w swym pierwotnym, rozrywkowym charakterze. Niedługo po powstaniu Imperium Galaktycznego Hayar i Jarkyc sprzedali całą konstrukcję szukającym miejsca dla swego garnizonu siłom Imperium, wmawiając im, że stylizowana na mitozaura czaszka jest pradawną mandaloriańską świątynią.

Ciekawostki

Miasto kości.

Od wydania w 1982 roku Star Wars 69: Śmierć w mieście kości kanoniczną, przewijającą się w kilku innych źródłach informacją było stwierdzenie, że miasto kości było zbudowane wewnątrz prawdziwego szkieletu mitozaura. Dopiero wydani w 2009 roku Komandosi Imperium: Legion 501 ukazali odmienny pogląd na ten temat, wyjaśniając w jaki sposób konstrukcja ta powstała.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!