Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Keldabe

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy stolicy Mandalory. Zobacz też: Pancernik typu Keldabe.

Keldabe było stolicą Mandalory przez pewien czas dzierżąc ten tytuł równolegle z Sundari - Nowi Mandalorianie uważali za stolicę to drugie podczas gdy Mandalorianie którzy nie odrzucali wojowniczego aspektu swej kultury za stolicę uważali właśnie Keldabe.

Historia

Mandalora.

Data założenia Keldabe pozostaje nieznana ale miało to miejsce gdzie pomiędzy okolicami roku 7000 BBY gdy na planetę przybyli Taungowie a rokiem 4000 BBY - w 3996 BBY, gdy większość konkwistadorów opuściła planetę Keldabe funkcjonowało już jako stolica. Po tym jak w 730 BBY część planety została zdewastowana przez atak sił Republiki i Jedi w ramach wycięcia Mandalorian powstała nowa frakcja, odrzucający wojownicze tradycje planety i uznający się za pacyfistów Nowi Mandalorianie - jako swą stolicę obrali oni leżące na zdewastowanym obszarze Sundari i co najmniej do wojen klonów planeta miała dwie stolice.

Krótko po powstaniu Imperium Galaktycznego wysłało ono do Keldabe swoje wojska by założyć tam swój garnizon, natomiast w nieustalonym roku miedzy 19 BBY a 3 ABY wysłało tam także Supremę by zajął się unieszkodliwieniem Mandalory i Mandalorian i uczynił z planety centrum handlu niewolnikami, co tez mu się powiodło. Suprema jako swej siedziby używał tego samego miejsca gdzie znajdował się garnizon imperium, miasta kości.

Gdy w wyniku odkrycia podwójnej gry Mandalorian Yuuzhan Vongowie zaatakowali planetę w 29 BBY podczas ataku ucierpiało także samo Keldabe, jednakże przetrwało i funkcjonowało dalej po bitwie.

W 40 BBY miasto było miejscem istotnych wydarzeń związanych z odradzaniem się Mandalory i jej gospodarki, głównie mających miejsce w siedzibie MandalMotors oraz w Oyu'baat.

Charakterystyka

Keldabe znajdowało się czterdzieści pięć stopni na północ od równika planety, zbudowane na granitowej skały wokół której płynęła rzeka kelita tworząc naturalną fosę. W tych okolicach planety panował umiarkowany klimat, nie sięgała tam już strefa śniegów.

Obiekty publiczne takie jak place targowe, sklepy czy lokale skupione były na małym obszarze podczas gdy pozostałe tereny zajmowały w pewnej części prywatne domy. Keldabe i jego najbliższe okolice były jedynymi miejscami na Mandalorze gdzie obowiązywało prawo własności ziemi i nie można było się wprowadzić kiedy się chciało. Dzień targowy odbywał się dwa razy w tygodniu - był to najgwarniejszy okres gdy w mieście roiło się od przybyszów.

Zabudowa Keldabe była chaotyczna i prowadzono ją bez większego planu architektonicznego co zaowocowało trudną do przewidzenia siatką ulic znajdującą się w mieście a także rozmaitym stylem budynków, budowanych zarówno z kamienia jak i drewna, durastali czy plastoidu. Z racji otaczającej miasto rzeki były tam także liczne mosty pozwalające dostać się doń pieszo.

W czasie wojen klonów według opinii Fi Skiraty Keldabe wydawało się zaniedbane i dzikie ale jednocześnie budziło szacunek, Parja Bralor określała je mianem slumsów i shebsu galaktyki, podkreślając jednak, że należy ono do Mandalorian natomiast według Jainy Solo która miasto odwiedziła w 40 ABY a więc już po tym jak miasto i sama planeta zostały zaatakowane przez Yuuzhan Vongów, kojarzyło się ono z człowiekiem który odniósł poważne rany ale zwyciężył.

Znane obiekty i mieszkańcy

Najistotniejszym lokalem w Keldabe było Oyu'baat pełniące swoistą rolę centrum administracyjnego zarówno miasta jak i całej planety. Innym znanym lokalem był Bar Cikartana, na ulicy noszącej nazwę Chortav Meshurkaane było oprócz tego wiele innych lokali gdzie można było spędzać czas. Najbardziej rzucającym się w oczy kompleksem był ten należący do MandalMotors z jego wieżą na czele. Oprócz tego znajdowała się tam Hala MandalMotors a także domy takich Mandalorian jak Novoc Vevut czy Hayca Mekket.

W bezpośredniej okolicy Keldabe znajdowało się także miasto kości oraz farmy Beviin-Vasura i Leveta. Istotnym obiektem w pobliżu, służącym bezpośrednio Keldabe i stanowiącym de facto jego część był także kosmoport gdzie lądowały przybyłe do stolicy statki - kontrola ruchu w tymże przedstawiała się jako kontrola ruchu Keldabe.

Keldabe w kulturze Mandalorian

Od nazwy stolicy Mandalory swe nazwy wzięły takie rzeczy jak pancernik typu Keldabe, węzeł kotwicowy z Keldabe‎, keldabański uścisk dłoni czy też keldabański pocałunek‎.

Gdy Kal Skirata rozmyślał na temat Boby Fetta i tego jak bardzo życie się dotychczas obchodziło z wtedy 12 letnim chłopakiem użył zwrotu "największym shabuirem po tej stronie Keldabe".

Ciekawostki

  • Keldabe debiutując w Star Wars 68: Początek poszukiwań nazywane było Kedalbe, taka nazwa pojawia się także w The Essential Atlas. Jednakże wszystkie pozostałe źródła w których pada ta nazwa ozywają pisowni Keldabe.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!